A “beteg ház” elnevezés nem egy épület egészségi hiányosságaira utal, hanem egy tünetegyüttesre, amellyel az orvosok nem igazán foglalkoznak, hiszen a lehetséges betegségeket kiváltó okozati tényezők jelenléte egyenként nem éri el a biztonsági küszöböt. A “beteg ház szindróma” névre keresztelt tünetegyüttest már az 1980-as években vizsgálták az egészségügyi szervezetek, köztük a WHO is (Egészségügyi Világszervezet).
A beteg ház szindróma lényegében azt jelenti, hogy az otthonok, irodák, óvodák, iskolák beltéri levegője, azok szennyezettsége miatt, akár jelentős egészségügyi problémát okozhatnak az ott tartózkodóknak. Az épületekben a különböző légszennyező anyagok külön-külön nem érik el azt a szintet, ami bizonyíthatóan ártalmas az emberi szervezetre, azonban összességében a bent tartózkodók egészségét károsítják, náluk egészségügyi reakciókat váltanak ki. Ilyen például az allergiás megbetegedés, a légúti megbetegedések, a szemgyulladás, a légszomj, a köhögés. A szindrómát kiváltó okok közt találhatóak a nem megfelelően szellőző belterek, a klímaberendezések, levegő szűrő – tisztító berendezések karbantartásának hiánya, szűrőinek nem megfelelő időközönkénti cseréje, a penészedő falak, a porszívózás során a szűrőkön keresztüljutó szennyeződések, és a szűrők által megtermelt baktériumok, a szőnyegekből, kárpitozott bútorok mélyéről származó vegyi anyagok. Az okok közé sorolhatók továbbá a különféle rovarok, élősködők, például csótányok, poloskák, háziporatkák ürülékei, vagy váladékai.
Nehéz lenne egyetlen kiváltó okot megnevezni a sokféle lehetőség közül. Ezek akármelyike okozhat problémát, vagy ezek valamilyen kombinációba.
A betegségeket legtöbbünk igyekszik elkerülni, azonban nehéz dolgunk van a beteg házzal, épp az egészségügyi határértékek miatt, hiszen emiatt az orvostudomány nem foglalkozik ezzel a jelenséggel, sokan nem is hisznek benne. A szindróma legtipikusabb tünete a fejfájás, valamint a szem kötő-, illetve a légutak nyálkahártyájának irritációja.
Mindemellett az alábbi tünetek is jelentkezhetnek:
- rossz közérzet
- köhögés
- légszomj
- szemgyulladás
- viszketés
- akár émelygés
Érdemes végiggondolni azt a tényt, hogy naponta mintegy 11 köbméter(!) levegő jut be és ki a tüdőnkön keresztül a szervezetünkbe. Ha ennek a mennyiségnek csak relatív alacsony százaléka szennyezőanyag, a nap végére akkor is tetemes mennyiséget gyűjt össze a szervezet. Éppen ezért fontos, hogy betartsunk néhány fontos szabályt ezzel kapcsolatban:
- szellőztessünk rendszeresen, naponta legalább 5-6 percig
- ha penészedést tapasztalunk bárhol, azt (és annak okát is!) azonnal szüntessük meg
- ne engedjük a port lerakódni bútorokon, elektronikus készülékeken, ablakpárkányon
- ha van szőnyegünk, kárpitozott bútorunk, azt rendszeresen porszívózzuk
- téli időszakban cseréljünk gyakrabban ágyneműt
- tartsuk a páratartalmat optimális szinten
Mi nyújthat állandó megoldást a problémára? Egy jó légtisztító készülékkel biztosan sokat tehetünk a saját és a családunk egészségéért. A készülék mellett sokkal kevesebbszer lesz szükség a takarításra, hiszen a szálló por nagy részét a szűrőberendezés megszűri.