A járóbeteg szakellátó és a 31-es főút megújulását, illetve az intézmények korszerűsödését, energiaracionalizálását követően ismét korszakos fejlesztés előtt áll Heves városa. A fejlődés már a ciklus elején elkezdődött, hiszen eddig is több olyan beruházás valósult meg, amely fontos mérföldkövet jelent a település számára, s most végre kezdetét veszi a „Hevesi Turisztikai és Vizes Rekreációs Sportközpont Kialakítása” komplex program megvalósítása, több jelentős támogatási forrás összehangolása által.
Egyedi kormányzati döntésnek köszönhetően, a napokban megkapta a város a komplex turisztikai centrum beruházás elindításához szükséges hiányzó forrást. Az öt elemből álló nagyszabású projekt magába foglalja a Viczán-tó rehabilitációját, a Szepessy-Spitzer kastély felújítását, ökoturisztikai fejlesztést, a fedett uszoda, kültéri medencék és családi apartmanok kialakítását, valamint a strand- és a szálláshelyek fejlesztését – jelentette be a Hevesen tartott sajtótájékoztatón Szabó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője és Sveiczer Sándor polgármester.
A beruházás a város járásközpont szerepét és a turisztikai vonzerőt erősíti majd. Várhatóan 2020 nyarán már strandolhatunk.
Még a hatvanas években nyitotta meg kapuit a hevesi strandfürdő, s egészen 2006-ig működött. Azóta csak a zárt ajtók fogadják a fürdőzni vágyókat. Most viszont a kormányzati támogatásnak és elnyert pályázatoknak köszönhetően, 2.5 milliárd forintból megújul és kibővül a 12 hektáron elterülő fürdő – számolt be a térség országgyűlési képviselője és Sveizer Sándor.
Szabó Zsolt kiemelte: “A folyamatos munkának köszönhetően sikerült Heves városát fejlődő pályára állítani. Az elmúlt esztendőkben számtalan fejlesztés valósult meg Hevesen és a környező településeken, de amelyre a legtöbben várnak a társégben, az a hevesi strand újjáélesztése, környezetének megújítása, rendbetétele és a szálláshelyek kialakítása. A projekt célja, hogy hozzájáruljon a térség fejlődéséhez, a város járásközponti szerepének, valamint turisztikai vonzerejének erősítéséhez.
Heves centrális szerepet tölt be a térségben, hiszen mind intézményi, mind gazdasági és közlekedési szempontból a régió meghatározó települése. Emiatt is nagyon fontos, hogy minden olyan területen és témában előre tudjon lépni, ami segíti megerősödését.”
– Heves Önkormányzata elkötelezett abban, hogy a várost stabil növekedési pályára állítsa, ennek érdekében mindent megtesz, minden pályázati lehetőséget kiaknáz. Az elmúlt évek erőfeszítései és a Kormány támogatása lehetővé tette azt, hogy már 5-10 éves tervezési távlatban gondolkodhassunk. Az elmúlt másfél év tervezései alapján egy új városrész alakulhat ki a régi Viczán-tó környékén. 2013 óta dolgozunk azon, hogy újra megnyissuk a fürdőt. Ez egy öt lábon álló projekt, amely 2.5 milliárd forint bevonásával, több mint tíz hektáros területen épül meg – tájékoztatta a Hirportált Sveiczer Sándor. A tavasszal kezdődő Szepessy–Spitzer-kastélyt érintő beruházással kapcsolatban rámutatott, régi gond, hogy nem tudják elhelyezni a turistákat a városban, nincs elég szálláshely. A területen tíz családi apartman szolgál majd arra, hogy 40–50 vendéget elszállásolhassanak.
A városvezető azt is elmondta, hogy az öt projektelem közül az utolsó láb, a medencék építéséhez szükséges 350 millió forint hiányzott, vagyis nem állt rendelkezésre a teljes forrás a komplex beruházás elindításához. Ez volt igaz január közepéig, amikor is a Magyar Közlönyben megjelent a támogatói döntés. Köszönjük Szabó Zsolt képviselő úr lobbiját, támogatását, köszönet Orbán Viktor miniszterelnök úrnak és a Magyar Kormánynak, hogy támogatták kérelmünket – tette hozzá a polgármester.
A Vicán-tó megújulása 530 millió forintból valósul meg, alkalmas lesz horgászatra, csónakázásra, valamint tanösvényt is kialakítanak. A Szepessy–Spitzer-kastély és park egymilliárd forintból újul meg. Itt egy 300 négyzetméteres rendezvényterem, továbbá tíz családi apartman is létesül. A Járási Tanuszoda Programban viszont 325 millió forintból két fedett medence épül.
A kültéri medencék és azok kiszolgáló helységeire további 350 millió forintot biztosít a kormány. A munka tavasszal a kastély felújításával kezdődik, a komplexum átadására várhatóan 2020 nyarán kerül sor.
A közel 2.5 milliárd forintból megvalósuló program öt részből tevődik össze:
- Energiahatékonyság javításának támogatása előirányzat (Szepessy-Spitzer Kastély, szálláshelyek) 1 milliárd
- Viczán-tó fejlesztés: 530 millió
- Ökoturisztikai fejlesztés: 230 millió
- Járási Tanuszoda Program: 325 millió
- Egyedi kormányzati támogatás külső strandmedencékre: 350 millió
ELŐZMÉNYEK:
Heves városában 2006-ban zárt be a termál-strand és a kemping. A 60-as évek elején kutatófúrások közben 793 méter mélyen találtak egy 47 celsius-fokos vizet adó termálforrást, amire alapozva fürdőt is létesítettek. Fénykorában nagyon népszerű volt a strand (1980-ban közel 70 ezren keresték fel). A vendégek döntően helyiek voltak, de jelentős arányt képviseltek a külföldiek. A kisváros és a térség életében fontos életminőséget meghatározó szolgáltatás hiánya a város és a térség mindennapjait, jövőképét befolyásoló tényező. A 2014-ben megválasztott új képviselő-testület folyamatos prioritásként kezelte/kezeli a strand és környezetének átfogó rehabilitációját, a strand újjáépítését, új közszolgáltatási funkciókkal bővítve:
- Járási tanuszoda építése a strand területén
- Energiahatékonysági információs központ létrehozása: a projekt keretében a kastély rekonstrukciója mellett, 10 környezettudatos családi apartman felépítésre is sor kerül
- Viczán-tó fejlesztése: a Viczán-tó komplex revitalizációja, biológiai állapotának javítása, látogatói infrastruktúra (auditórium, játszótér, tanösvény)
- Vicán-tó környezetének ökoturisztikai fejlesztése: a projektek keretében a Viczán-tó partrészeinek látogathatóvá tétele, megfigyelőpontok, tanösvény, látogatói infrastruktúra és látogatói fogadóépület (interaktív programelemekkel) kerül kiépítésre
A városi termál-strand újjáépítése a város jövőjének kulcskérdése. A 2006-ban bezárt létesítmény a város és térségének legfontosabb fejlesztési-rehabilitációs elképzelése. A strand és környezetében megvalósuló fejlesztések összértéke közel 2.5 milliárd forint. A fejlesztések révén növekszik régió turisztikai vonzereje, komplexebbé válik a térség szabadidős kínálata.