Hatalmas elismerésben részesült a hevesi Simon Judit a Ver-Deco Művészeti Kör Alkotó Egyesület által meghirdetett szakmai pályázaton. A zsűri döntése alapján ő kapta a Ver-Deco Művészeti díjat IPARMŰVÉSZ kategóriában, melynek átadására január 12-én gyönyörű környezetben, a Gödöllői Királyi Kastély Barokk Színházában került sor. Judit egy Stela Kytková által készített szobor boldog tulajdonosa lett, valamint augusztusban egy horvátországi alkotótáborban is eltölthet egy hetet.
- Két és fél éve ismerkedtél meg a Paverpol textil-szobrászattal, egy nem mindennapi művészeti technikával. Az idei már a második Ver-Deco pályázat volt, amin részt vettél, és egy igen megtisztelő díj tulajdonosa lettél. Mit jelent számodra ez az elismerés?
Nagy boldogság számomra a Ver-Deco Iparművész művészeti díj. A szakma nagyjainak, egy hozzáértő zsűrinek az elismerése. Külön érték a több ezer kolléga, művészek, alkotók és ismerősök dicsérő szava, melyek bearanyozzák napjaimat.
- Milyen alkotással neveztél, és mi inspirált az elkészítésében?
A 2018-as esztendő Mátyás király-év volt, ez volt az idei pályázat témája. Az alkotásom egy Mátyás király mesejelenetet örökített meg, mely a tökről és a négy ökörről szólt. Sok gondolkodás és heteken keresztül tartó esti mesehallgatás után jött az ötlet, hogyan is valósítsam meg, ami – úgy hiszem – sikerült. Inspirációt adott az igazság, a becsületesség, ami szerint én is igyekszem élni. Egy színes mutatós szoborcsoportra gondoltam, ami a tanulság mellett gyerekek, s felnőttek számára is kellemes látvány.
- Egy bevezető kurzus után kezdtél el önállóan dolgozni, s ezt a fajta tevékenységet már nem csak műveled, hanem oktatod is. Kik jelentkeznek a képzéseidre, és milyen alkotások kerülnek ki a kezeik közül?
Igen, egy egynapos kurzus után kezdtem el önállóan dolgozni. Már akkor kiderült, hogy a Paverpol az én technikám, amely nagyon egyedi. Textilszobrászatnak is nevezzük, mert ruhaanyagokból készítjük az alkotásokat, valamint paverpol ragasztót használunk, amely egy kövesítő anyag. E technika alkalmazásával fejlődik a kreativitás, a szépérzék. Vannak tanítványaim, közülük is külön megemlíteném Burainé Marikát, akivel együtt indultunk a pályázaton. Kiemelkedő volt az alkotása, ő is nagy elismerésben részesült. Szeretném, ha a többi tanítványom is részt venne hasonló megmérettetéseken.
Ami különleges öröm számomra, a gyerekek oktatása iskolákban, táborokban. Nyári szünetben saját üzletemben is várom az alkotni vágyókat.
- Nagyon látványos és különleges alkotások születnek ezzel a technikával. Honnan jönnek az ötletek?
Nem igazán tudok válaszolni erre a kérdésre. Mindig van új elképzelés, ami csak úgy jön magától. Talán megálmodom…
- Kiknek ajánlanád ennek a művészeti ágnak az elsajátítását?
Minden alkotni vágyónak. Ez egy terápia. Betegségből való gyógyulás szakaszában, stresszoldásnak, lélekgyógyítónak egyaránt alkalmazható.
- Örök és egyedüli „szerelem” marad a Paverpol, vagy van egyéb olyan alkotó tevékenység, amit még szívesen kipróbálnál?
Ez a legmegfelelőbb kifejezés: a Paverpol a nagy „szerelem” marad.
- Készülsz-e újabb pályázatra, vagy egyelőre a magad, a tanítványok, illetve a vásárlók örömére készíted a szobrokat?
Kiállításokra készülök, természetesen. Egy kolléganőm invitálására Salgótarjánban, egy nemzetközi kiállításon veszek majd részt. Meghívtak az Újpesti Szabó Ervin Könyvtárba, oda készítem a következő alkotásomat, valamint a Ver-Deco Művészeti Kör által is lesz módom tárlaton részt venni. A nagy álmom az, hogy legyen egy saját kiállításom, ezt 2020-ban tervezem megvalósítani.