A rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentőszolgálat közösen tartott sajtótájékoztatón figyelmeztetett a tűzijáték és más pirotechnikai eszközök használatának veszélyeire. Csak kijelölt üzletben szabad vásárolni, aki pedig petárdázik, az súlyos pénzbüntetést kaphat.
Idén eddig 279 esetben indult pirotechnikai eszközök miatt szabálysértési eljárás. A 2011-es kormányrendelet szerint a pirotechnikai eszközök hanghatás, veszélyesség és hatóanyag alapján négy kategóriába sorolhatók:
- 1. pirotechnikai osztály: nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel jár, és amelyet – beleértve az emberi tartózkodás céljára szolgáló épületek belsejét is – behatárolt területen való használatra szántak (pl. tortagyertya, recsegő, lepke, durranó-borsó);
- 2. pirotechnikai osztály: alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel jár, és a szabadban lévő behatárolt területen való használatra szántak (pl. röppentyű, tűzforgó, vezetőpálcás rakéta, szikraszökőkút, vulkán);
- 3. pirotechnikai osztály: közepes kockázattal jár, a szabadban lévő nagy nyílt területen való használatra szántak, és amely zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre (pl. magas hatóanyag- tartalmú rakéták);
- 4. pirotechnikai osztály: nagy kockázattal jár, kizárólag pirotechnikus által használható és kezelhető, és amely zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.
Az első két osztályba tartozókat egész évben lehet árulni, míg a hármas kategóriájúakat – a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken – csak december 28-tól december 31-ig, felhasználni pedig december 31-én 18 órától január 1-jén reggel 6 óráig lehet.
A harmadik osztályba tartozókat az említett időszakban korlátozott mennyiségben, három kilogramm hatóanyag-tartalomig szabad tartani háztartásonként. Interneten vásárolni, postai úton kiszállíttatni szigorúan tilos ezeket az eszközöket, mert a rendelet rögzíti azt is, hogy csak a kijelölt üzletekben vagy az ideiglenes árusítóhelyeken szabad árulni ilyen pirotechnikai eszközöket.
Idén több mint 660 ilyen ideiglenes forgalmazási engedélyt adott ki a rendőrség az egész országban. Petárdát magánszemély nem használhat még az ünnepi időszakban sem, mert már a birtoklása is szabálysértésnek számít, és 150 ezer forintig terjedő büntetést lehet érte kapni.
Tilos a termékeket megbontani, vagy kiskorú kezébe adni, és körültekintően kell ezeket tárolni. A megvásárolt pirotechnikai eszközön lennie kell magyar nyelvű felhasználási útmutatónak és balesetvédelmi tájékoztatónak is.
Az elmúlt években a tűzesetek nagy részét elsősorban az okozta, hogy meggyulladt a pirotechnikai eszközök környezetében lévő növényzet vagy a közelben lévő épület teteje, esetleg erkélye. Ezek elkerülése miatt
figyelni kell az eszközök egymástól, a növényzettől az emberektől és az épületektől való távolságára, a rakéták irányára, és biztosítani kell az esetleges tűz oltására szolgáló vizet is, valamint figyelni kell arra is, hogy jól rögzítsük az eszközt használat előtt.
Egyre többen használnak pirotechnikai termékeket, de az ezekhez köthető tűzesetek száma nem nőtt jelentősen. Tavaly december 31. és január 1. között tizenhat ilyen esethez kellett kimenniük a rendőröknek. A legnagyobb veszélyt az illegálisan beszerzett vagy az otthon barkácsolt pirotechnikai eszközök jelentik, de a legálisan beszerzett termékeknél is be kell tartani a józan ész szabályait.
Tavaly tizenöten szenvedtek pirotechnikai eszközöktől baleseteket, sokszor előfordult, hogy gyermekek vagy kiskorúak voltak az áldozatok.