2024. November 30. András, Andor napja

Ingyenes szűrőprogram indult a térségben: az első állomás a Körzetiben volt

0

Heves Város Önkormányzata és konzorciumi partnerei valósítják meg a „Humán szolgáltatások fejlesztése a Hevesi járásban” című projektet, melynek egyik lényeges eleme a Hajnalfény Orvoscsoport Egyesület által – a járás egyes helyszínein – megszervezett és lebonyolított Egészségnapok programsorozat. Első alkalommal a hevesi Körzeti Általános Iskola diákjai részesülhettek a szolgáltatásból.

A Hajnalfény Orvoscsoport szakemberei november 30-án száz felső tagozatos gyermek részére biztosítottak szemészeti, orthopédiai, bőrgyógyászati és fogászati szűrővizsgálatot. Emellett a 7-8. osztályos diákok a gyakorlatban is megtapasztalhatták az elsősegélynyújtás, és újraélesztés legfontosabb lépéseit.

A projekt szükségességét semmi nem magyarázza jobban, mint az a tény, hogy a Hevesi járás társadalmi és gazdasági mutatói jelentősen elmaradnak az országos és a megyei szinttől is. A térségben jellemző a képzett munkaerő elvándorlása, így a minőségi szolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetősége romlik. Továbbá jellemző, hogy a hátrányos helyzetű lakosság jelentős munkaerő-piaci hátrányokkal küzd. Fontos, hogy a területi különbségek megfékezéséhez a térség lakosságmegtartó képességét növelni kell. A projekt legfőbb célja az esélyegyenlőségi célcsoportok helyzetének javítása, támogatása.

A projektben részt vesz Heves, Kisköre, Boconád, Erdőtelek, Tarnaméra, Tenk valamint Zaránk. A kiemelt célcsoportok – a hátrányos helyzetű aktív korú, és a fiatalkorú lakosság – társadalmi felzárkózását a helyi közszolgálatban dolgozók, és a potenciális alkalmazottak bevonásával sikerül megvalósítani a projektbe bevont településeken.

A program során lehetőség nyílik a humán közszolgáltatások szakember-ellátottságnak fejlesztését ösztönző programok megvalósítására, aminek köszönhetően csökken a szakemberhiány. A helyi közszolgáltatásban dolgozó, köznevelési feladatokat ellátó munkatársak – védőnők, óvodában, bölcsődében, idősek otthonában, családsegítő és gyermekjóléti ellátásban, vagy könyvtárban, múzeumokban dolgozók – fejlesztését szolgáló tréningek valósulnak meg.

Lehetőség adódik szociális gondozó és ápoló képzés megvalósítására. A program során a járásban legalább 36 osztály bevonásával jött létre az „Áldozattá válás megelőzése” programsorozat, amely a család- és gyermekjóléti szolgálatok prevenciós szerepének megerősítése érdekében kiemelt fontosságú, informál az internetbiztonságról, fizikai-lelki terrorról és az iskolai erőszakról. A programban szerepelnek az aktív korú emberek foglalkoztathatóságának javítását támogató életvezetési tréningek, álláskeresési tanácsadás, a munkavállalóvá vált hátrányos személyek mentorálása a munkában és azon kívül, fiatalok közösségépítése. A programban lehetőség adódik a járás településein életminőséget javító szolgáltatások igénybe vételére. Ide tartoznak az egyéni és kiscsoportos logopédiai foglalkozások, pszichológiai tanácsadások, sikeres vállalkozóvá válást támogató tréningek megvalósítása, játszóház, személyiségfejlesztő nyári napközis táborok, fejlesztő lovas foglalkozások.

A programtól elvárt eredmény a településeken dolgozó humán szakemberek számának, tudás- és képzettségi szintjének növekedése. Az alacsony képzettségi szintű, illetve a megváltozott munkaképességű személyek tartós foglalkoztatási arányának növekedése. Az egészségtudatosság és a hosszú távú foglalkoztatási mutatók javulása.

Az „Egészségnapok” célja a közösség egészségfejlesztése. A mélyszegénységben élők és a romák tekintetében jellemzően rossz az egészségi állapot, így kiemelt az egészségügyi prevenció szerepe, a fogyatékkal élők szempontjából kiemelten fontos az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés növelése, a preventív szemlélet erősítése, valamint az idősekkel kapcsolatosan feltárt problémák szerint is több hangsúlyt kell fektetni az egészségügyi állapot javítására.

Országos szinten problémát jelent a nem megfelelő egészségi állapot, a születéskor várható időtartam elmarad az európai átlag életkortól. Ebben komoly szerepet játszik az életmód: jellemző a helytelen táplálkozás, kevés mozgás, magas a szenvedélybetegek száma. Mindezek fokozottal érvényesek a hátrányos helyzetű csoportokra, a lakosság egészségi állapotát a társadalmi és gazdasági jellemzők számottevően befolyásolják. A pénzhiány miatt nem feltétlenül tudják kiváltani a szükséges gyógyszereket, így szövődmények vagy gyors állapot romlás áldozatául eshetnek. Információhiányból és a szűkös anyagi lehetőségekből fakadóan az egészséges táplálkozás, mozgás fontossága, egészségügyi szűréseken való részvételből összetevődő egészségmegőrzésére kevesebb esélye van a hátrányos helyzetű lakosságnak. A kisebb településeken általában nem érhetőek el szakorvosi rendelések, így további vizsgálatok szükségessége esetén az utazás is megnehezíti a szolgáltatásokhoz történő hozzáférést.

Az Egészségnapok során szakorvosok és szakasszisztensek bevonásával egészségügyi szűrő- és informáló programok valósulnak meg a projektben részt vevő településeken.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.