2024. November 27. Virgil napja

Bursa Hungarica 2019 – Ösztöndíjpályázat a felsőoktatásban tanulók számára

0

Heves Város Önkormányzata az Emberi Erőforrások Minisztériumával együttműködve kiírta a 2019. évre a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatot felsőoktatási hallgatók számára. Heves 2001 óta csatlakozik támogatóként az ösztöndíjrendszerhez, és nyújtott már több száz hevesi fiatal számára segítséget.

A Bursa Hungarica Ösztöndíjrendszer célja az esélyteremtés érdekében a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok felsőoktatásban való részvételének támogatása. Az ösztöndíjrendszer többszintű támogatási rendszer, amelynek pénzügyi fedezeteként három forrás szolgál: a települési önkormányzatok által nyújtott támogatás, a megyei önkormányzatok által nyújtott támogatás és a felsőoktatási intézményi támogatás.

Heves Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat elbírálásának rendjéről a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló kormányrendelet, valamint az ágazati minisztérium által évente elkészített Általános Szerződési Feltételekben foglaltak figyelembe vételével az alábbi Szabályzatot alkotta:

A Szabályzat hatálya kiterjed Heves Város közigazgatási területén állandó lakóhellyel rendelkező, szociálisan hátrányos helyzetű

  • “A” típusú pályázat esetén: felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali tagozatos), alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, mesterfokozatot és szakképzettséget eredményező mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy felsőfokú, illetve felsőoktatási szakképzésben tanulmányokat folytató hallgatókra.
  • “B” típusú pályázat esetén: utolsó éves, érettségi előtt álló középiskolás, illetve felsőfokú diplomával nem rendelkező, felsőoktatási intézménybe felvételt még nem nyert érettségizett tanulók, akik felsőoktatási intézményben teljes idejű (nappali tagozatos) alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy felsőoktatási szakképzésben kívánnak részt venni.

A “B” típusú pályázatra jelentkezők közül csak azok részesülhetnek ösztöndíjban, akik az adott tanévben először nyernek felvételt felsőoktatási intézménybe, és tanulmányaikat az adott tanévben ténylegesen meg is kezdik.

A Szabályzat hatálya nem terjed ki a katonai illetve rendvédelmi felsőoktatási intézmények katonai illetve rendvédelmi képzésben részt vevő hallgatóira.

Az ösztöndíj időtartama:

  1. “A” típusú pályázat esetén: 10 hónap, azaz két egymást követő félév
  2. “B” típusú pályázat esetén: 3×10 hónap, azaz hat egymást követő tanulmányi félév

A pályázat benyújtása:

A Bursa Hungarica Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszeréből (EPER-Bursa rendszer) regisztráció után – a korábbi évben történt regisztráció esetén új regisztráció nem lehetséges – a személyes és pályázati adatokat tartalmazó, az EPER-Bursa rendszerből kinyomtatott, aláírt pályázati űrlapot a Hevesi Közös Önkormányzati Hivatalban kell benyújtani (személyesen vagy postai úton) egy példányban a pályázati kiírásban meghatározott határidőig. A pályázati határidő lejártának napján postára adott pályázatokat határidőben benyújtott pályázatnak kell tekinteni.

A pályázatok elbírálásának rendje:

  1. Az ösztöndíjak odaítéléséről évente egy alkalommal a Hevesi Közös Önkormányzati Hivatal Hatósági, Szociális és Építésügyi Iroda előterjesztése alapján Heves Város Önkormányzat Képviselő-testületének mindenkor hatályban lévő Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott szakbizottsága dönt a pályázati felhívásban meghatározott határidőig. Az ösztöndíj elbírálása kizárólag szociális rászorultság alapján, a pályázó tanulmányi eredményétől függetlenül történik.
  2. A pályázatok elbírálása a mindenkori pályázati kiírásban foglaltak, valamint az alábbiak szerint történik:

A pályázatok elbírálása során elsődleges szempont a pályázó és vele életvitelszerűen egy háztartásban élők egy főre eső nettó jövedelme. {Az egy háztartáson belül a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 4. § (1) bekezdés f) pontjában, az egy főre eső jövedelem meghatározásánál az Szt. 4. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltakat kell figyelembe venni.}

A pályázatok elbírálása során szociálisan rászorult az a pályázó,

  1. akinek a háztartásában az egy főre jutó nettó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át nem haladja meg, vagy
  2. akinek a háztartásában az egy főre jutó nettó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át nem haladja meg, és
    • árva vagy félárva, vagy
    • krónikus betegségben szenved, fogyatékossággal élő, vagy a családban folyamatos ellátást igénylő, tartósan beteg vagy rokkant van, vagy
    • szülője/gondviselője munkanélküli, vagy öregségi nyugdíjban részesül, vagy
    • szülője/gondviselője gyermekét egyedül neveli, vagy
    • gyermeket nevel, vagy
    • családjában lévő eltartottak száma három, vagy annál több, vagy
    • kollégiumi ellátásra jogosult, de helyhiány miatt abban nem részesült.

A pályázat kötelező mellékletei:

  • a felsőoktatási intézmény által kitöltött hallgatói jogviszony-igazolás az adott tanév első félévéről – „A” típusú pályázat esetén,
  • a középfokú oktatási intézmény által kitöltött hallgatói jogviszony-igazolás a középiskolai tanulmányok utolsó évére vonatkozóan úgy, hogy abból kitűnjön, hogy a pályázó érettségi előtt áll – „B” típusú pályázat esetén,
  • igazolás a pályázó és a pályázóval egy háztartásban élők egy főre jutó havi nettó jövedelméről
  • a pályázóval egy háztartásban élő, 18. életévét betöltött, tanulmányokat folytató, nem kereső személyre vonatkozóan tanulói jogviszony igazolás
  • a szociális rászorultságot igazoló okiratok
  • nyilatkozat a képzési hely és a lakóhely közötti távolságról, az utazás időtartamáról és költségéről
    • orvosi igazolás, ha a pályázó vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozó krónikus betegségben szenved, fogyatékossággal élő, rokkant vagy tartósan beteg és folyamatos ellátást igényel
    • nyilatkozat az ápolásra szoruló hozzátartozó gondozásával járó költségekről
    • ha a pályázó szülője, gondviselője munkanélküli az erről szóló igazolás, határozat
    • nyilatkozat a pályázóval közös háztartásban élő eltartottak számáról.
  1. A Bizottság minden határidőn belül benyújtott, formailag megfelelő pályázatot a pályázati kiírásban meghatározott időpontig érdemben elbírál, és döntését írásban indokolja.
  2. nyújtási határidőn túl érkezett, valamint formailag nem megfelelő (illetve a szükséges mellékleteket nem tartalmazó) pályázatokat a Bizottság a bírálatból kizárja, és ezen döntésről – indokolás mellett – a pályázót írásban értesíti.
  3. A Bizottság a pályázati kiírásban meghatározott időpontig a Hevesi Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján nyilvánosságra hozza, a www.heves.hu internetes oldalon közzéteszi a Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíjpályázat keretében az önkormányzat által nyújtott támogatások összesített adatait, mely tartalmazza a támogatottak és nem támogatottak számát – „A” és „B” típusú pályázat szerinti bontásban -, illetve a megítélt havi támogatás összegét.
  4. Az önkormányzat a megítélt havi támogatás összegét a pályázati forduló teljes időtartamára garantálni köteles, annak módosítására nem jogosult.
  5. A pályázó az elbíráló szerv döntése ellen fellebbezéssel nem élhet.
  6. A megítélt ösztöndíjak összegét az önkormányzat tanulmányi félévenként egy összegben az Általános Szerződési Feltételben meghatározott időpontig átutalja az Emberi Erőforrás Minisztérium Támogatáskezelő Bursa Hungarica számlájára.
  7. A megállapított ösztöndíj megvonásra kerül, ha a hallgató az ösztöndíj folyósításának időtartama alatt nem iratkozik be a felsőoktatási intézménybe, vagy a felsőoktatási intézményben nem nappali képzésben vesz részt.
  8. Amennyiben az ösztöndíjban részesülő, Heves város illetékességi területéről elköltözik, a Bizottság határozatban rendelkezik arról, hogy az általa megítélt támogatást megvonja. A támogatás megvonása csak a határozat meghozatalát követő tanulmányi időszakra terjedő hatállyal hozható meg.
  9. A „B” típusú ösztöndíjban részesülők szociális rászorultságát a Bizottság évente egyszer jogosult és köteles felülvizsgálni.
  10. Amennyiben az ösztöndíjas szociális rászorultsága nem áll fenn, a Bizottság a már megítélt támogatást határozattal visszavonhatja. A határozat csak a meghozatalát követő tanulmányi félévtől ható hatállyal hozható meg.

Amennyiben az ösztöndíjas a Bizottság által kért igazolásokat a szociális rászorultság vizsgálata során nem bocsátja a Bizottság rendelkezésére, vagy a vizsgálatot egyéb módon kifejezetten megtagadja, az ösztöndíjas szociális rászorultságának megszűntét vélelmezni kell, azaz az ösztöndíjas ösztöndíját elveszíti.

A pályázat rögzítésének és az önkormányzathoz történő benyújtásának határideje: 2018. november 6.

A beérkezett pályázatokat az illetékes települési önkormányzat bírálja el 2018. december 6-ig.

Bővebb információ: www.heves.hu

Hozzászólások lezárva.