2024. November 29. Taksony napja

Nemzetközi hírű orgonaművész koncertje nyitja a Szent István Napok programsorozatot Hevesen

0

Nagy István orgonaművész hangversenye valódi kuriózum lesz a zeneértő- és kedvelő közönség számára augusztus 18-án, 17 órakor, a Belvárosi Templomban. A Felvidékről, Gútáról hozzánk érkező művész, akinek szakmai körökben egyre gyakrabban emlegetik a nevét, hazánkban és Európa-szerte is magas presztízsű zenei fesztiválokon koncertezik. Tanár, orgonaművész, zeneszerző és kántor egy személyben.

Nagy István 1982-ben született Érsekújvárott. Tanulmányokat folytatott a pozsonyi Komenský Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán, majd a nyitrai Konstantin Tudományegyetem Pedagógiai Karán és a nagytapolcsányi konzervatóriumban prof. Juraj Mičúneknél (orgona). Több mesterkurzuson vett részt Németországban, Hollandiában, Csehországban és Szlovákiában. Koncertezett Szlovákiában, Csehországban, Ausztriában, Magyarországon, Erdélyben. A szólókoncertek mellett rendszeresen együttműködik felvidéki kórusokkal, énekművészekkel, hangszeres szólistákkal és kamaraegyüttesekkel.

A mára  elismert szaktekintélyek dicséretétől övezett művésznek saját bevallása szerint a zenéhez aktív szinten 12-13 éves koráig nem volt semmilyen köze. Az alapiskola időszakban belecsöppent abba a rendszerbe, amikor kötelező jelleggel kellett választani hitoktatás vagy etikai nevelés között. Családi okokból kifolyólag ő az etikai nevelést választotta, a másik oldal elképzelhetetlen és ismeretlen volt számára.

A barátai győzködésére ment el egyszer egy vasárnapi szentmisére, ahol meghatározó élmény volt a mise elején felcsendülő orgona hangja. Mondhatni, szerelem első hallásra. Ezután iratkozott be a művészeti alapiskola zongora szakára. Középiskolai tanulmányai alatt jelentkezett a révkomáromi kántorképzőbe, ahol templomi orgonistákat és kántorokat oktatnak.

Az egyetem alatt volt számos zongoraverseny, a konzervatórium alatt néhány orgonaverseny, ahol nemzetközi viszonylatban képviselte Szlovákiát. Így kezdett el lassan belecsöppenni a koncertéletbe, és jutott el egy elég rangos nemzetközi eseményre, a körmöcbányai nemzetközi várorgona-fesztiválra.

Leginkább Bach munkássága áll közel hozzá, az ő művészete és művei voltak azok, melyek nagyon megfogták. Emellett nagyon megszerette a francia romantikus szimfonikus orgona-hangzást és a hozzá tartozó 19. és 20. századi francia orgonaműveket. Néhány orgonaművét ez a zenei stílus ihlette.

Az augusztus 18-án 17 órakor kezdődő hangversenyen Marchand, Bach, Böhm és Mendelssohn művei mellett saját kompozícióit is hallhatja a hevesi közönség.

 

 

Hozzászólások lezárva.