Heves 1848-49-es eseményei ma a város külterületének számító Pusztacsászhoz kötődnek. Az itt élő dömötöri Németh és a gyöngyösi Petheő család – akiknek itt kúriáik álltak – részese volt a szabadságharc eseményeinek, fiaik katonaként harcoltak. A császi lakosok körében élő hagyomány szerint a kápolnai csata (1849. február 26-27.) után a sebesült katonák egy részét a császi kastélyokban berendezett ispotályba szállították.
Több katona életét nem tudták megmenteni. Őket egy csoportban temették el, melyet később honvédtemetőként emlegettek. A honvédtemető helyén 1996-ban benzinkút létesült. Az ott talált emberi csontmaradványokat a temető bejárata mellett temették újra. A sírt kopjafával jelölték meg, melyet Dávid Sándor népi iparművész faragott.
A temetőn belül a gyöngyösi Petheő család sírcsoportjában két 1848-as honvédtiszt síremléke található. Gyöngyösi Petheő János síremléke eredeti helyén áll, egyszerű vörösmészkő kőtábla. E sírcsoportban találjuk Dömötöri Németh Albert nemzetőr őrnagy síremlékét, mely eredetileg a kastélyukhoz közeli családi kripta mellett állt, majd a Hevesi Helytörténeti Gyűjteménybe került. 2005-ben, az emlékhely létesítése kapcsán került mai helyére.
A Gyöngyösi Petheő-család sírcsoportja mellett áll a nemzetőreink tiszteletére 2005-ben emelt emlékmű. A tekintélyes obeliszk 276 nevet őriz. A temetőn belüli emlékhelyet 2005-ben a Magyar Rendőrmúzeum Baráti Köre létesítette.