A tavasz beköszöntével sokan szenvednek kisebb-nagyobb mértékű gyengeségtől. Ez az állapot jellemzően a téli időszak után, az enyhébb idő érkezésével jelenik meg. Ekkor a mindennapi tevékenységünkre a fáradtság, a kimerültség, a lehangoltság és az energia hiánya jellemző. A tavaszi fáradtság okozója a csökkent béta-endorfin szint, amely a jó közérzetünkért felelős összetett rendszert szabályozza.
Kétféle tavaszi fáradtság létezik:
- Fizikai eredetű: megnyilvánulása, hogy a test erőtlen, kimerült
- Idegi eredetű: megnyilvánulása, hogy a szellemi aktivitás (gondolkodás, koncentráció, figyelem, reakcióidő) csökken
A tavaszi fáradtság tünetei:
- fejfájás
- megmagyarázhatatlan szomorúság
- ingerlékenység
- étvágytalanság
- feledékenység
- a vérnyomás csökkenése
- a libidó csökkenése
- fejfájás
- rossz közérzet
- izomgyengeség
- fáradtság
Nyolc tipp a leküzdéséhez:
- Folyadékpótlás
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása az év minden szakaszában rendkívül fontos. Tavasszal nem gond, ha az ajánlott 2-2,5 liter folyadéknál kicsivel többet iszunk. Segít megszabadulni a tél során felgyülemlett méreganyagoktól.
- Tisztítókúra
Érdemes a tavaszt egy salaktalanító, tisztító kúrával indítani. Nem szükséges komoly léböjtbe kezdeni, de három napot azért mindenképpen szánjunk rá. Ha sikerül száműzni a felhalmozódott salakanyagokat, a testünk felfrissül, elmúlik a krónikus fáradtság.
- C-vitamin
A tavaszi fáradtság hátterében elsősorban a vitaminhiány áll. Az immunerősítő, sejtvédő C-vitaminnal felturbózhatjuk szervezetünket és gyorsan megszabadulhatunk a kimerültségtől. Tabletták helyett szavazzunk a gyümölcsökre, zöldségekre!
- Napfény
A sötét tél során testünk D-vitamin raktárai kimerülhettek, érdemes tehát az első napsugarak láttán kimerészkedni a szabadba. A D-vitamin jellegzetessége ugyanis, hogy kialakulásához napsugárra van szükség.
- Mozduljunk ki!
Talán a tavasz első heteiben fáradtabbnak érezzük magunkat, mint a hosszú tél során bármikor, ám érdemes erőt venni magunkon. Egy-egy hétvégi kirándulás, a szabadban töltött idő segít abban, hogy újra formába lendüljünk.
- Reggeli
Az év minden napján fontos, hogy reggelizzünk, de tavasszal, amikor a fáradtság erőt vesz rajtunk, talán még lényegesebb. Ha szervezetünk nem kap lendületet a nap kezdetén, értelemszerűen nehezebben látjuk el feladatainkat, kimerültebbek leszünk.
- Jóga
Tulajdonképpen bármilyen rendszeresen végzett mozgásforma segít megszabadulni a tavaszi fáradtságtól. A jóga azért különösen szerencsés választás, mert nem csak testileg, de lelkileg is segít felkészülni az új évszakra.
- Szauna
A szauna erősíti az immunrendszert és felpezsdíti a vérkeringést. Beindítja a test méregtelenítő folyamatait, így segít megszabadulni a tavaszi fáradságtól. Ha a hagyományos finn szaunát túl melegnek találjuk, próbálkozzunk az infraszaunával.
- + 1 Étrend- kiegészítők és fitoterápia
Sörélesztő: B-vitaminokat tartalmaz.
Nyomelemek (réz, jód, szelén, foszfor, vas, mangán): segít leküzdeni a fáradtságot és a gyengeséget.
Póréhagyma: rostot, béta- karotint, C-vitamint, vasat, kálciumot és foszfort tartalmaz, tisztítja a vért.
Fokhagyma: tartalmaz jódot, ként, foszfort, kálciumot és C-vitamint. Antibakteriális, lúgosító hatása van és immunerősítő.
Grapefruit, kivi: magas az ásványianyag-tartalma, rengeteg C- vitamin van benne.
Jégsaláta: vas és más fontos nyomelemek vannak benne.
Savanyú káposzta: az egyetlen olyan C- vitaminforrás, amely egész évben rendelkezésre áll.
Ha mindezek ellenére is fennáll a fáradtság, lehangoltság, erőtlenség érzése, érdemes felkeresni a háziorvosunkat!
Forrás: femina.hu, kamaszpanasz.hu