Vasárnap reggel hat órakor megkezdődött a voksolás az ország 10 285 szavazókörében az országgyűlési képviselő-választáson. Rendben megnyitottak a hevesi szavazókörök is, Sveiczer Sándor polgármester családjával 10 óra előtt érkezett voksolni a Benedek Elek Iskolába.
– Úgy látom, hogy nagy a mozgás a városban, sokan mennek el szavazni Hevesen, talán többen is, mint a korábbi választásokon. Úgy 10-20 percet várakoznunk a szavazókörben, amire a feleségemmel és Péter fiammal sorra kerültünk. A nagylányom, Zsófia külön szavazott, hiszen Abu Dhabiban tanul és sajnos nem tudott hazajönni. Éppen most küldte a fényképet, amelyen a barátaival közösen dobják a borítékot a szavazóurnába – árulta el Sveiczer Sándor.
A polgármester a szavazás tétjét illetően kiemelte: „Magam részéről, ami biztos: szeretnék biztonságban élni, biztonságban tudni gyermekeinket, a családomat és folytatni a közös munkát, városunk építését, fejlesztését.”
– A tények, az elvégzett munka magáért beszél. Gondolja át mindenki bölcsen döntését, hiszen Heves város és Magyarország jövője a mai naptól függ. Ha a térséget, a városunkat akarjuk sikerre vinni, akkor szükség van arra, hogy összefogjunk, hogy egységesen gondolkozzunk, és természetesen kell egy olyan képviselő, akit nem négyévente egyszer-kétszer látunk, hanem folyamatosan jelen van minden település, a hevesiek és minden intézmény életében – tette hozzá.
Választás 2018 – fontos tudnivalók:
Szavazni kizárólag a személyazonosság, valamint a lakcím vagy a személyi azonosító (személyi szám) igazolása után lehet a vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson az ország 10 285 szavazókörében reggel 6 és este 7 óra között.
A választáson kizárólag személyesen és – a korábban átjelentkezésüket kérők kivételével – csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazókörben lehet szavazni.
A szavazóhelyiségben csak az szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, a szavazatszámláló bizottság vasárnap már senkit nem vehet fel a névjegyzékbe.
A választópolgár bármilyen típusú érvényes személyi igazolvánnyal igazolhatja magát: a kártyaformátumúval és a régi típusú, könyvecske formájú személyi igazolvánnyal egyaránt (utóbbi lehet a régi, kemény borítójú, a népköztársasági címerrel vagy a puha borítójú, a köztársasági címerrel) – ismétli a tudnivalókat az MTI.
A bizottság elfogadja a kártya formátumú, érvényes ideiglenes személyi igazolványt, a kártya formátumú, érvényes gépjármű-vezetői engedélyt és az 1998 végétől kiadott lézergravírozott, érvényes útleveleket is. Az egyes okmányok igénylése során, a kérelem benyújtásakor kapott átvételi elismervény (A4-es nyomtatott lap) azonban nem alkalmas a személyazonosság igazolására.
Ha a személyazonosító igazolvány nem tartalmazza a lakcímet, akkor a lakcím (illetve személyi azonosító) igazolására is szükség van a szavazáshoz vagy lakcímkártyával, vagy a lakcímbejelentésről szóló átvételi elismervénnyel. A személyi azonosító a lakcímkártya hátoldalán van, valamint tartalmazza a hatósági bizonyítvány, illetve az igazolás a személyi azonosító jelről.
A bizottság nem engedi szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. A szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek.
Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat (az országos listásat és az egyéni választókerületit), amelyet a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választó borítékot is kap, ebbe teheti szavazatát, mielőtt az urnába dobja.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor