Újabb praxisközösség alakult pályázati forrásból Heves központtal, dr. Szabó János szakmai vezető irányításával.
Több, Szabó Zsolt államtitkár választókerületében működő praxisközösség nyert pályázati támogatást, a hevesi közel 150 millió forintot. A projekt a hevesi járásban alapellátási praxisközösség létrehozását célozza meg Heves központtal, Tenk, Átány, Kömlő és Tiszanána bevonásával – jelentették be Tenken, sajtótájékoztatón. A praxisközösség működésének célja az alapellátási és népegészségügyi feladatok jobb összehangolása, egészségcentrikus szemlélet erősítése, többletszolgáltatások nyújtása az alapellátás keretében, a lakóhelyhez közel. A praxisközösség munkáját a háziorvosok mellett ápolók, dietetikus, gyógytornász, népegészségügyi szakember és védőnő is segíti.
„Öt település 11 praxisa alkotott praxisközösséget egy EFOP-os pályázat támogatását kihasználva. Ez nagyon fontos mindannyiunknak, de úgy gondolom, hogy egy kis település számára még inkább, hiszen ezekkel a lehetőségekkel tudjuk azt elérni, hogy az ott élők is részesülhessenek olyan plusz szolgáltatásokból, ami eddig csak városokban, nagyobb településeken volt elérhető. Mi már annak is nagyon örülünk, hogy évek óta van egy háziorvosunk, aki egyben gyermekorvos is, de szükség van arra, hogy más szakemberek által nyújtott szolgáltatásokból is részesülhessen a lakosság itt helyben, vagy a közelben. Úgy gondolom, hogy ez a program megoldást fog nyújtani erre. Lesz gyógytornász, dietetikus, és a kisgyermekes szülők is helyben tudnak majd értesülni olyan dolgokról, amiről korábban esetleg csak internetről, nem személyre szabottan kaptak tájékoztatást. A pályázat segítségével elérhetjük azt, amit nagyvárosokban természetesnek tartanak a lakosok, és nem mondhatják, hogy egy kistelepülés nem élhető, mert bizonyos szolgáltatások nem biztosítottak” – emelte ki köszöntőjében Szopkó Tamás, Tenk polgármestere.
A program részleteiről Dr. Szabó János számolt be, aki elmondta, hogy nagyon régen dolgoznak azon, hogy az új, igazi hevesi praxisközösség létrejöhessen. „Ennek a projektnek az a célja, hogy a hevesi járásban a megadott településeken olyan lakosságközeli egészségügyi szolgáltatásokat tudjunk biztosítani, ami nemcsak az alapellátási teamre, tehát a háziorvosra, a védőnőre és egy asszisztensre támaszkodik, hanem olyan szakemberekre is – gyógytornász, dietetikus, egészségfelelős – akik tudnak segíteni abban, hogy praxisközösségi szinten a lakosság sokkal több egészségügyi szolgáltatásban részesülhessen, mint egy normál menetrendben.
2018. február 1-től 2019. szeptember 30-ig tart a program. Országszerte körülbelül hatvan praxisközösség munkája lesz ez alatt a 20 hónap alatt mérhető, és bizonyítható a részükről, illetve az érintett lakosság részéről, hogy ennek a típusú egészségügyi szolgáltatásnak igenis van létjogosultsága. Ha ezt igazolni tudjuk, akkor ez a munkamódszer később beépülhet a normál finanszírozott egészségügyi szolgáltatások keretei közé, és bízom benne, hogy a mi térségünkben is évtizedeken keresztül tudjuk majd biztosítani ezeket a szolgáltatásokat.
Az elmúlt négy év térségben működő alapellátási modellprogramjának előnyeit a hevesi lakosoknak csak egy része élvezhette. Ebben a projektben, szerencsére a város összes praxisa részt vesz, mindenki részesülhet a projekt keretében nyújtott többletszolgáltatásokból. Azokon a településeken, ahol sok fiatal él, nagy figyelmet kell fordítani a prevencióra, ott pedig, ahol a lakosság inkább elöregedő, az egészségmegőrzés, az egészségi állapot javítása a fő cél. A sok-sok pici babát, kisgyermeket számláló településeken pedig nagy feladat hárul majd a védőnőkre, hiszen ott a primer prevenciós tevékenységek, az anya-gyerek klub sok mindenre megtaníthatja az édesanyákat és a családokat.
Az egész modell szakmai részét a kollégáink által vezetett szakmai koordinációs iroda irányítja, ami az Országos Közegészségügyi Intézetben működik. Ők, illetve az ő közreműködésükkel, a praxisközösségek fogják majd meghatározni, hogy milyen feladatokat kell elvégezni, ezek hogyan lesznek mérve, illetve milyen jelentéseket kell majd küldenünk”- tájékoztatott Dr. Szabó János.
A menedzsmentet Heves város önkormányzatának munkatársai alkotják, a szakmai vezetésben Tóth Adrienn népegészségügyi koordinátor és Dr. Szabó János vesznek részt. A praxisközösség munkáját gyógytornász, dietetikus, és egészségfelelős szakemberek fogják segíteni. Tiszanánán 2, Kömlőn 1, Hevesen 6, Tenken és Átányban egy-egy vegyes praxis működik, melynek alapfeladatait ezentúl is önállóan, a régi finanszírozás szerint végzik.
„Vannak mérföldkövek, amit a 20 hónap alatt el kell érnünk. Elsősorban ki kell alakítani a praxisközösséget, annak a működését. A következő feladat egy működési terv, eljárásrend elkészítése erre a területre vonatkozóan. Mi speciális „formátumai” vagyunk a praxisközösségnek, hiszen nagyon sok település lakosságát látjuk el a működés során. A működés alapja az egyéni állapotfelmérés lesz, amit a praxisnővérek fognak elvégezni. A 20 hónap alatt a lakosság 20 %-nak kell egy ilyen állapotfelmérésen átesnie. Ők utána prevenciós rendelésen, külön időpontban a háziorvosukkal tudják megbeszélni ennek az eredményét, illetve közösen meghatározni, hogy mik azok a szolgáltatások, amik az egészségük megőrzésében, illetve állapotuk javításában segíteni tudnak. Ezeket szakembereink helyben tudják nyújtani.
A védőnők havonta egy anya-gyermek klubot tartanak majd, és minden hónapban egy közös megbeszélésen vitatjuk meg, hogy az általunk végzett munka milyen nehézségekkel, milyen eredményekkel jár és hogyan lehet ezt a lehető legjobban továbbfejleszteni. 15 képzésen kell részt venni a praxisközösség tagjainak, ezeket az Országos Közegészségügyi Intézet szervezi Debrecenben, Budapesten, Pécsett és Szegeden. Munkatársaink mentálhigiénés képzésben is részt vesznek, és lesznek egészségfejlesztő, betegségmegelőző programjaink. Településenként egy, Heves városban két közösségi egészségnap kerül megvalósításra a projekt keretében.
20 hónap áll rendelkezésre, hogy megismertessük, elfogadtassuk és megszerettessük a lakossággal ezt az ellátási módot. Az eddigi munkánkhoz képest a megelőzésre most sokkal nagyobb fókusz irányul. Ha valamilyen rizikó állapottal találkozunk – pl. túlsúly, mozgáshiányos életmód, amiből pár év múlva betegség alakulhat ki – , azon helyben tudunk segíteni, gyógytornásszal, dietetikussal. Egy háziorvosi rendelésen ugyanis gyakran nincs idő arra, hogy ezekről a nagyon fontos dolgokról részletesen beszélni tudjunk, illetve a háziorvos dietetikai, vagy mozgásterápiás ismeretei sem olyan mélységűek, mint a szakembereké. Az alapellátási modellprogram tapasztalatai alapján ha a páciensek megtanulják, hogyan használják ki a szakemberek által nyújtott segítséget, akkor nagyon szeretik ezeket a programokat és nagy számban veszik igénybe a szolgáltatásokat. Biztos vagyok benne, hogy a munkánknak összességében jelentős nyeresége lehet majd az egészségre nézve, ehhez viszont az kell, hogy a program folyamatosan, legalább 10-15 évig működhessen – tette hozzá a projekt szakmai vezetője.
Megtudhattuk azt is, hogy a szakmai tevékenységek megvalósítását eszközbeszerzés támogatja, melynek keretében a praxisközösség működését támogató informatikai modult szereznek be. Ez online előjegyzési rendszer működését biztosítja a praxisközösségben dolgozó szakemberek számára, támogatja a betegutak szervezését, az egészségi állapot adatok és az ellátási események rögzítését, lehetővé teszi a tevékenység eredményességének szakmai értékelését.
Megoldható gyógytornász tevékenységéhez szükséges kiegészítő eszközök beszerzése, a népegészségügyi koordinátor és egészségfelelős szervezési feladatainak hátterét biztosító irodai munkahely berendezése, valamint praxisközösségi szakemberek kommunikációjához szükséges infokommunikációs eszközök beszerzése is.
A Hevesi Praxisközösség védőnői végzik a 0-18 éves gyermekek és fiatalok szűrővizsgálatát, akiket rizikóállapot fennállása esetén háziorvoshoz, házi gyermekorvoshoz vagy a praxisközösség szakembereihez irányítanak. Az anya-gyermek klubokban egy konkrét téma feldolgozása mellett, lehetőség nyílik a részt vevő kismamáknak/gyermeket nevelő anyáknak a kötetlen beszélgetésre és kikapcsolódásra.
Az életmód tanácsadásokat dietetikus és gyógytornász szakemberek tartják. Őket a fogadóórájukon is megkereshetik az érdeklődők.
A projekt szakemberei a helyi rendezvények, falunapok, sport és egészségnapok, iskolai és óvodai egészségnapok rendszeres részvevői lesznek. Az egészségfejlesztési programokon szűrővizsgálatokat végeznek – például: vérnyomás- és vércukormérést, testzsírszázalék meghatározását -, illetve egyéb egészségnevelő előadásokat tartanak, a gyerekeket pedig interaktív, egészséges életmódhoz kapcsolódó játékos foglalkozásokkal várják a programokon, szoros együttműködésben az Egészségfejlesztési Iroda munkatársaival.
A korábban is eredményesen tevékenykedő praxisközösség jó viszonyt ápolt a helyi civil szervezetekkel, a Heves Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervével és a Füzesabonyi Járási Népegészségügyi Intézettel. Számos közintézmény, egyesület írta alá a „Koalíció az egészségért” szándéknyilatkozatot, aminek célja az új szolgáltatások ismertségének növelése, illetve a modellprogramban részt vevő kliensek egészségi állapotának és közérzetének javítása és az egészségműveltség növelése.