2024. November 30. András, Andor napja

Félmilliárd forint térségi gyermekprogramokra

0

Heves Város Önkormányzata, közel félmilliárd forint értékű támogatást nyert „Integrált térségi gyermekprogramok a Hevesi Járásban” címmel. Az 54 hónapig tartó projekt stratégiai célja, a gyermekszegénység megelőzése a régióban. A március 14-én megtartott sajtótájékoztatón Szabó Zsolt államtitkár, Sveiczer Sándor polgármester és Nagy Katalin szakmai vezető mutatta be a program elemeit.

A program célja az alacsony képzettség hosszú távú csökkentése, a hátrányos helyzetű gyerekek iskolai és iskolán kívüli képesség- és készségfejlesztése, a továbbtanulási arány növelése, az egészségtudatos életmód elterjesztése, a szenvedélybetegségek és egyéb devianciák csökkentése – hangzott el a tájékoztatás során.

Ezen célok és feladatok megvalósítását a Gyerekesély Iroda koordinálja. A projekt során Gyerekesély Bizottság jött létre, amely együttműködik a járás területén lévő önkormányzatokkal, a szakmaközi hálózat és a Gyerekesély Iroda által delegált ügyek, problémák megoldására tesz javaslatokat.

A program alatt lehetőség adódik egyebek mellett családterápiára, melyet szakképzett pszichológus tart a gyermekek és szüleik részére, vidéki településeken is. A projekt megvalósítása során félévente járási szintű Gyerekesély Szakmai Nap kerül megrendezésre szakmai előadók bevonásával.

Az ártalomcsökkentő drogcsoport hiányzó, helyi szükségletekre épülő speciális szolgáltatásokat biztosít. Mindezeken kívül, a program lehetőséget teremt lakhatási és pályaválasztási tanácsadásra is. A gyerekek részére pedig minden nyáron táboroztatás és családi hétvégi programok valósulnak meg a járás területén, valamint baba-mama klubfoglalkoztatás jön létre a 0-3 éves gyerekek és szüleik részére minden településen.

Szabó Zsolt államtitkár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy nem az első és nem is az utolsó ilyen pályázat, amit településünkön bejelentenek. Az elmúlt időszakban Heves városa és a térség rengeteg, ún. „soft”-os pályázatot nyert különböző célokra és feladatokra, melyek a felzárkózást és a felzárkóztatást segítik. Fontos azonban, hogy önállóan, csak ezekre az elemekre építkezve a térség felzárkózása nem biztosított, mindenképpen szükséges, hogy az itt élők is felismerjék ennek a helyzetnek a fontosságát és kiemeltségét.

„A magyar kormány letette azoknak az elveknek az alapjait, amely kijelenti: csak a munkaalapú társadalomban hisz. Abban a társadalomban, ahol mindenki elvégzi a saját munkáját, ahhoz megfelelő jövedelmet kap, amiből eltartja a családját. Csak abban a társadalomban hiszünk, melyben minél több gyermek születik, akiket óvodába, iskolába járatunk, tovább taníttatunk, és akikre rá tudjuk bízni a jövő nemzedékének feladatait.

Nagyon pozitív dolog, hogy nemcsak Heves városa, hanem a környező települések is részesei ennek a programnak. Heves, mint gesztor szervezi a feladatokat és a térség minden települése részt vesz a különböző célok elérésében. Ötszázmillió forint kimondva nagyon-nagy összegnek tűnik, de ez közel 4,5 éven keresztül jelent majd folyamatos programokat, ami igen fontos a térség számára. Ami azonban még jelentősebb, hogy az ebből a forrásból megvalósuló programok valódi eredményt hozzanak. Olyat, ami itt marad, rögzül, gondolkodásmód váltást hoz, és egy olyan körzet, járás felépítésében segít, ami minden területen aktív fejlődést mutat. Abban hiszek, hogy ha fejlesztjük a közintézményeket, a lakosság egészségi állapotát, az utakat, kerékpárutakat, a turizmust, a munkahelyeket, az kompletten jelent majd előrelépést” – tette hozzá térségünk országgyűlési képviselője.

Sveiczer Sándor polgármester véleménye szerint a fenti pályázat megvalósulása nagyon fontos lépés a hevesi járás életében. Valószínűleg sokak számára ismeretes a GYEP (Gyermekszegénység Elleni Program) néven futó előző projekt, ebből kiindulva próbálták meg – a jól működő rendszerelemeket átemelve – a jelenlegi pályázatot felépíteni. A járás 17 településének polgármesterei, a szakemberek és a résztvevők beszámoltak az előző program pozitív tapasztalatairól, ezek kerültek be a mostaniba. A szűrővizsgálatok, a szemészet, az utazó gyermekorvosi szolgálat, a logopédus, vagy a gyermekpszichológus működését minden település támogatta. A Gyerekesély Bizottság a Gyerekesély Irodával karöltve a családmentorok, illetve egyéb szakemberek segítségével próbálja meg a szakmai programot Dél-Hevesben megvalósítani, ezáltal az itt élő gyermekek és családok felzárkóztatását elősegíteni.

Ezt követően Nagy Katalin szakmai vezető tájékoztatta a megjelenteket: A projekt a „Legyen jobb a gyerekeknek” nemzeti stratégiához kapcsolódik, célcsoportja a 0-18 éves korosztály, közülük is kiemelten a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők és családjaik. Fő célkitűzés, hogy a hevesi járásban élő gyermekek a családjukban nevelkedhessenek, és előzzük meg a gyermekszegénység mélyülését – mondta.

A megvalósításra váró feladatok köre két nagy területre terjed ki, az egyik, hogy az iskolaérett gyerekek arányának növekedését a program végére legalább 10%-ot meghaladóan érjük el. A másik terület a középiskolai korosztályt érinti, itt a fő cél az alacsony képzettség hosszú távú csökkentése a hátrányos helyzetű gyerekek iskolai és iskolán kívüli képesség- és készségfejlesztésével, illetve hogy növekedjen a továbbtanulási arány és csökkenjen a korai iskola elhagyás.

A Deák Ferenc út 2. sz. alatt hamarosan megkezdi működését a Gyerekesély Iroda, melyben hat szakterületi koordinátor végzi majd a munkáját. A korai képesség gondozást fejlesztő pedagógus és logopédus végzi, a szociális és gyermekjóléti területen pedig pszichológus és családterapeuta segítségét veszik igénybe. Emellett drogprevenciós csoportokat is szerveznek. A tanulássegítés keretében egyéni és csoportos korrepetálásra kerül sor, a nyári szünetben pedig minden évben 80 gyerek táboroztatása válik lehetővé. Közösségfejlesztő tevékenységek valósulnak meg a hevesi Csillagponton, a zaránki ifjúsági házban, valamint a jövőre megnyíló erdőtelki közösségi házban. Az egészségügy területén utazó orvosi szolgálat végez majd különböző – szemészeti, ortopédiai, bőrgyógyászati – szűrővizsgálatokat. Keresik és szorosabbra kívánják fűzni a kapcsolatot a helyi civil szervezetekkel.

A projektben résztvevő szakemberek együttműködése az 54 hónap alatt el kell, hogy vezessen odáig, hogy a stratégiai célkitűzés – a gyermekszegénység csökkenése, és a megelőzés – megvalósuljon – zárta szavait Nagy Katalin.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

 

Hozzászólások lezárva.