2025. March 31. Árpád napja

Kétszázmilliós segítség a nők munkavállalásához: NŐ-KÖZ-PONT nyílik Heves városában

0

Közel 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Hevesi Közös Önkormányzati Hivatal konzorciumi partnereivel karöltve arra, hogy Heves városában Női Információs és Szolgáltató Központot működtessen, valamint családvédő szolgáltatásokat nyújtson.

Elindult a hevesi önkormányzat legújabb projektje, amelynek feladata a térségben élő nők és családok helyzetének a javítása. A településen létrejövő Nő-Köz-Pont helyi és térségi szinten segíti a nők foglalkoztathatóságát, az atipikus munkavégzés népszerűsítését, a munka és a magánélet összeegyeztetését, tanácsadásokkal, képzésekkel. Elősegítve ezzel is a családok megélhetését, a gazdaság stabilitását, fejlődését, valamint a népesség csökkenésének mérséklődését. Ezt Szabó Zsolt államtitkár, országgyűlési képviselő, Sveiczer Sándor polgármester és Soós Anita a Mindennapok Női Szemmel Egyesület képviselője jelentette be a Hevesen tartott sajtótájékoztatón.

A Hevesi Közös Önkormányzati Hivatal még az elmúlt esztendőben nyújtotta be pályázatát a „Nők a családban és a munkahelyen”, EFOP-1.2.9-17 azonosító számú pályázati kiírásra. A projekt 198 403 272 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült. A pályázat konzorciumban a Mindennapok Női Szemmel Egyesülettel, valamint Kisköre Város Önkormányzatával, Hevesvezekény Község Önkormányzatával, Tenk Község Önkormányzatával, illetve Heves Város Önkormányzatával együttműködésben valósul meg. 

A várhatóan tavasszal megnyíló iroda többek között munkalehetőségekről, formális és nem-formális képzésekről, fejlesztésekről, felkészítésekről tájékoztat, ingyenes jogi és pszichológiai tanácsokat nyújt majd, emellett minden bizonnyal gyermekfelügyeletet is biztosít, hogy a családanyák részt vehessenek a képzéseken. Kiemelt feladata lesz a nők és családok helyzetének javítása közvetlen és közvetett segítségnyújtással, de fontos eleme a munkáltatók és a munkavállalók közötti együttműködés elősegítése annak érdekében, hogy a család és a munka összeegyeztethető legyen. A Nő-Köz-Pont feladata mindezek mellett egy olyan hálózat létrehozása, amely nyilvántartja és közvetíti a térségben elérhető szolgáltatásokat.

Fontos, hogy a városban és a kistérségében legyen egy olyan iroda, amely a helyi megoldásokra és együttműködésekre alapozva megkönnyíti, elsősorban a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű nők újbóli elhelyezkedését. A programnak köszönhetően javulhat a családok anyagi helyzete is, hiszen a már dolgozó férj mellett a feleség is el tud helyezkedni. Ezáltal emelkedhet a kisgyermekes anyák társadalmi presztízse, önbecsülése is. Mivel a helyi munkáltatók és a munkavállalók együttműködése összeegyeztethető lesz, így könnyebbé válik a munka és a magánélet összehangolása – vélekedett Szabó Zsolt.

– Miért fontos az, hogy egyre több nő, és gyermekes nő dolgozzon újra? A kormány a magyar családok támogatását tűzte ki fő célul, és hogy a gyermekáldás egyre inkább növekedjen, tehát minél több gyermek szülessen. Ők a jövő nemzedéke, övék a jövő országa. Ezen kereteken belül, már nagy lépéseket tettünk: pl. az adókedvezmények, vagy a munkahely-, és az otthonteremtés területén, azonban szeretnénk, ha finomhangolással még tovább segíthetnénk a családoknak, ezzel is ösztönözve a hölgyeket a gyermekvállalásra.

A nők nagyon fontos szerepet töltenek be a társadalomban: helyt állnak a munkahelyükön és otthon a családban is, nevelik a gyerekeket. Nagy a teher rajtuk, ezt a terhet szeretnénk könnyebbé tenni. Létrehozunk egy irodát, mely a hölgyek, az édesanyák számára nyújt lehetőségeket, hogy tovább képezzék magukat, nyelvvizsgát tegyenek, vagy a gyerekek mellett, otthon végezhető munkát találjanak.

Lényeges az is, hogy ez a folyamat egy összetett rendszer része legyen, ezért minden településen igyekszünk a bölcsődéket is támogatni – vázolta fel a program lényegét országgyűlési képviselőnk.

Hozzátéve: „Amikor elindítottuk Hevesen a fejlesztési folyamatokat, szerettük volna az itt élő családoknak azt a hitét visszaadni, hogy igenis lehet helyben munkahely, nem kell messzire eljárni! Sokat dolgozunk ezen cél elérése érdekében. A hölgyeknek most ezzel lehetőséget teremtünk. Emellett fejlesztjük az ipari parkot, a munkahelyeket, a közlekedési lehetőségeket, az intézményeket – bölcsőde, iskola, óvoda, középiskola -, egyszóval mindent a fejlesztés irányába állítunk azért, hogy a fiatal családok itt maradjanak Hevesen, megtalálják a megélhetési lehetőségüket és erősítsék gyökereiket.”

Sveiczer Sándor úgy véli, hogy a projekt végrehajtása által, a hivatal a térség munkaerő-piacát olyan irányba kívánja előremozdítani, amely a helyi megoldásokra és együttműködésekre alapozva megkönnyíti az atipikus munkavállalást és a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű nők munkaerő-piacra való gyorsabb visszatérését. 

– A dél-hevesi járásban nagy probléma az elvándorlás, és külön örültünk, hogy egy ilyen pályázatra is van lehetőségünk, hogy a GYED-en, GYES-en lévő anyukáknak olyan képzéseket, olyan atipikus foglalkoztatási formákat tudunk nyújtani, amivel megkönnyíthetjük az elhelyezkedésüket. A program megvalósulásával könnyebb lehet a családok helyzete és nyilván nagyobb eséllyel maradnak itt városunkban, és vélhetően egyre kevesebben gondolkodnak majd azon, hogy elhagyják Heves városát, vagy éppen a járás településeit.

Bízom abban, hogy ez a három év eredményesen fog telni. A következő lépcsőfok az iroda megnyitása lesz, amit március közepére tervezünk. Ott már egy olyan bázist tudunk kialakítani, ahová minden nap be lehet térni és érdeklődni a lehetőségekről.  Az egyik ilyen bázisunk a Művelődési Ház lesz. Itt biztosítjuk majd a foglalkozásokat, továbbképzéseket, nyelvtanulási lehetőségeket az anyukáknak – emelte ki Heves polgármestere.

– A Nő-Köz-Pont kiemelt feladata a nők és a családok helyzetének javítása, az atipikus munkavégzési formák elterjesztése, a munkáltatók és a munkavállalók közötti együttműködés elősegítése, a család és a munka összeegyeztethetőségének érdekében. A központban elérhetőek lesznek formális és nem formális képzések, fejlesztések, felkészítések is a célcsoport számára. A központban és a projektben dolgozók célja a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, a család és munka összeegyeztethetőségének előmozdítása helyi megoldásokkal és együttműködésekkel – mutatott rá Soós Anita.

Fotó: Hevesi Hírportál, Márkus Attila/Heves Megyei Hírlap

Hozzászólások lezárva.