Hárommillió forintos támogatást nyert el a Kisbíró Méhészet a Tanyafejlesztési Program pályázatán, melyet “Tanyagazdaságok fejlesztése Szentgál és környékén, valamint Heves megye 3 déli járásában” témában nyújtott be. Az alatkai családi vállalkozás vezetőjét, Bíró Pétert kérdeztük a pályázatról, valamint támogatási összeg felhasználásáról.
Milyen feltételekkel lehetett pályázni? Szükség volt-e önerőre?
Hasonlóan a Vidékfejlesztési Pályázatokhoz, itt is előre meg kell finanszírozni a projektet, és utólag lehet a támogatást visszaigényelni. Viszont a tanyafejlesztési program egy kedvező pályázat, hiszen viszonylag nagy összegű előleget lehet igényelni, ami megkönnyíti a megvalósítást, és nagyon kedvező az is, hogy akár 90%-ot is elérheti a támogatás intenzitása. Heves Megyében az idei évben kísérleti jelleggel indult el a program, több megyében már évek óta elérhetőek ezek a pályázatok.
Sikerült-e a teljes megpályázott összeget elnyerni?
3 millió forint volt az igényelhető maximális támogatás, erre írtam a pályázatot, és ezt sikerült is elnyerni.
Milyen tervek megvalósítását tűzték ki célul?
A támogatásból részben a méhészethez szükséges kaptárakat fogok vásárolni, illetve ezek mellett még egy ágaprító megvásárlása a célom.
Ez a fejlesztés mennyiben segíti a munkát?
Lehetővé teszi a méhállomány további bővítését, ami nagyon nagy segítség a gazdaság számára, az ágaprító használatával pedig tulajdonképpen megújuló energiaforrást tudunk felhasználni fűtéshez, meleg víz előállításhoz.
Vannak-e még olyan tervek, amelyek mindenképpen pályázati forrást igényelnek?
Ezt nehéz előre látni, mert a megvalósított elképzelések után mindig újabbak jönnek. Az ötleteinket természetesen saját erőből is igyekszünk megvalósítani, és ha ehhez sikerül pályázati forrást is találni, annak nyilván nagyon örülünk. Amennyiben a jövőben is találunk olyan pályázati forrást, amely segíti a terveink megvalósítását, akkor természetesen megpróbáljuk igénybe venni.
A Kisbíró Méhészet mézkülönlegességei rangos minősítéseket “nyernek” el országos megmérettetéseken. Legutóbb a tizedik alkalommal megrendezésre kerülő Gyulai Méz- és Mézeskalács-fesztivál “2017. Év Méze” versenyén kapott magvas mézük arany, míg a repceméz ezüst minősítést.