Városunk önkormányzata a partnerszervezetek, konzorciumi partnerek közreműködésével egész évben gondoskodik a rászorulókról, ám a hideg beköszöntével jobban figyelnek az érintett lakosokra, s rendszeresen segítséget nyújtanak. Kíváncsiak voltunk, hogy helyben hogyan működik a szociális háló.
Dr. Czike Klára az Egyesület a Társadalmi Tőke Fejlődéséért Közhasznú Szervezet alapító elnöke szerkesztőségünk kérdésére válaszolva elmondta: “Heves városában is élnek olyan családok, akiknek gondot jelent a havi számlák kifizetése, a család mindennapi élelmezése, a ruhák biztosítása. A helyi önkormányzat és az Egyesület a Társadalmi Tőke Fejlődéséért nevű szervezet több pályázatot is nyújtott be 2015-2016-ban e nehézségek orvoslására, és több pályázatot el is nyertek. Természetesen az önkormányzat más konzorciumi partnerekkel is dolgozik hasonló projekteken”.
– 2017. júniusában indult az új Komplex közösség-és területfejlesztési program, ebben családi programok, délutáni gyerekjátszóház uzsonnával, fiatalok számára karrierválasztást segítő klubbal, szomszédsági megbeszélésekkel, közösségi akciókkal, egyéni és családi mentorálással, egészségmegőrző programokkal, kulturális, hagyományőrző programelemekkel, előadásokkal, workshopokkal. Két közösségi házban folyik a munka, a telepi házban mosni és fürdeni is lehet. A programok mindenki számára nyitottak – mutatott rá Czike Klára szociológus.
A projekthez tartozik egy másik program is, ez még elbírálás alatt van, ha nyerünk, akkor infrastrukturális beruházások is várhatóak a telep területén (szociális bérlakások felújítása, utak rendbetétele játszótér építése, stb.) – fogalmazott.
A program szakmai megvalósítását az egyesület végzi, a forrást a hevesi önkormányzat és pályázatok biztosítják. A programhoz kapcsolódik egy Támogató Csoport is, ennek helyi emberek, érintett intézmények a tagjai, ők felügyelik, tanácsaikkal támogatják a projekt megvalósítását.
Sveiczer Sándor Heves polgármestere kiegészítésként kiemelte, hogy folyamatosan látogatják a közösségi házat, igény esetén élelmiszert vásárol az önkormányzat, minden nap kapnak a rászoruló gyermekek ételt, meleg teát, tisztálkodhatnak, moshatnak az épületben, valamint folyamatosan foglalkoztatják őket.
Karácsony előtt szaloncukrot is visznek majd a gyerekeknek – közölte Lányi József a körzet képviselője, aki hozzátette, hogy az önkormányzat támogatásával egész nyáron gyümölcsfélékkel, paprikával, paradicsommal, uzsonnával látták el minden nap a közösséget.
A városvezető felhívta a figyelmet arra, hogy ilyenkor télen, a fagyok beálltával jobban kell figyelni mindenkinek a környezetében, illetve a szomszédságban élő magányos, idős emberekre, hiszen ők vannak a legjobban kiszolgáltatva a zord időjárásnak.
“Bár a helyi szociális ellátórendszer (Gondozási Központ, a Családsegítő Szolgálat, Vöröskereszt helyi szervezete, Máltai Szeretetszolgálat, polgárőreink és egyéb karitatív-segítő szervezetek) észlelő- és jelzőrendszere az év minden napján megnyugtatóan, tökéletesen működik, illetve a szakemberek krízishelyzetben fokozottabb figyelnek a rászorulókra (idősekre, betegekre, szegényekre, nagycsaládosokra, és az alultápláltakra is). Azonban a jószomszédi törődés, tüzelő, meleg tea is sokat segíthet. Kérdezzük meg: hogy vannak, befűtöttek-e, van-e meleg takarójuk, ennivalójuk? Esetleg, ha valaki olyan emberről tud, akit a kihűlés veszélye fenyeget/fenyegethet, próbáljon meg segíteni, rendkívüli esetben szóljon a rendőrség, a katasztrófavédelem, vagy a mentőszolgálat illetékeseinek” – hangsúlyozta a polgármester.
Mindemellett közel 1500 mikuláscsomagot osztunk szét hamarosan bölcsődés, óvodás és iskolás gyermekeink között, valamint most készülnek a karácsonyi élelmiszercsomagok, melyekkel nyugdíjas lakóinkat szeretnénk megörvendeztetni karácsonyig – zárta szavait Sveiczer Sándor.