2024. November 30. András, Andor napja

Wifin keresztül lopják az adatainkat – Néhány jó tanács adatlopás ellen

0

Megnehezíthetjük a támadók dolgát.
Nemrégiben derült ki egy kritikus technikai probléma, amely bármely, wifit használó eszköz lehallgathatóságát érinti. A hiba kihasználása lehetővé teszi, hogy az eredetileg titkos csatornán zajló forgalom lehallgathatóvá váljon.

Gyakorlatilag minden wifihálózatra csatlakoztatható eszközt, számítógépet, okostelefont, okostévét és magát a wifi­ ­routert is érint, mivel a hiba a hálózati eszközök egy szabványos kommunikációs protokolljában – a WPA2 (Wifi Protected Access II) protokollban – található. Az elektronikus aláírásokkal és internetbiztonsággal foglalkozó Netlock szakértői szerint a probléma a WPA2-protokoll csatlakozási folyamatában van, amikor a számítógép és a wifi router egyezteti a wifihálózat titkosítását.

Rossz esetben akár arra is lehetősége lehet a támadónak, hogy a wifi titkosítását megszüntesse, ellopja jelszavainkat, adatainkat vagy vírust küldjön a gépünkre egy általunk gyakran látogatott weboldalba ágyazva azt. A gyanútlan felhasználó a támadó részére elérhetővé teheti mindazt, amit a wifihálózaton keresztül csinál.

Nehezítsük meg a dolgát

Tehetünk azért, hogy megnehezítsük vagy megakadályozzuka wifitámadók dolgát. Mivel számos gyártó már elvégezte a szoftverekben szükséges változtatásokat, így amennyiben letöltjük az eszköz operációs rendszerének frissített verzióját, már tettünk valamit. A frissítés akkor is védetté tesz, ha egyébként egy a hibát és biztonsági rést még tartalmazó wifihálózathoz csatlakozunk.

Lehetőség szerint a wifi routereinket is érdemes frissíteni. Fontos az is, hogy ne nyissunk meg nem biztonságos weblapokat (amelyek domén­címe nem https:// előtaggal kezdődik). A biztonságos oldalakon akkor is védett a látogató, ha saját eszközét nem frissítette, és sérült wifihálózaton keresztül csatlakozik.

Virtuális magánhálózat

Elsősorban üzleti környezetben, de magánfelhasználóként is érdemes zárt virtuális magánhálózaton (VPN) keresztül csatlakozni a céges hálózathoz, illetve különféle nyilvános felhőszolgáltatásokhoz. A VPN lényegében egy számítógép-hálózat fölött kiépített másik hálózat. „Magán”-jellegét az adja, hogy a rajta keresztülmenő adatok nem láthatók az eredeti hálózaton, mivel titkosított adatcsomagokba vannak becsomagolva. A VPN-t gyakran használják arra, hogy a munkatársak távolról hozzáférjenek a vállalatközpont hálózatához.

Forrás: magyaridok.hu

Hozzászólások lezárva.