2024. November 27. Virgil napja

Együtt a megye érdekében: klímabarát megoldások, hasznosítható tapasztalatok (videó, album)

0

A Heves megyei klímastratégia ismertetésére került sor azon a megyei workshopon, melyet a Heves Megyei Önkormányzat és az Észak-magyarországi Társadalmi Célú Humánerőforrás Fejlesztő Nonprofit Kft. szervezett meg. Az október 31-én Hevesen megrendezett program fő célja, hogy a települési önkormányzatok és a velük együtt működő intézmények, civil szervezetek munkatársai megismerhessék megyénk klímastratégiáját, annak részletes tartalmát és kialakításának folyamatát.

A vendégeket házigazdaként Sveiczer Sándor polgármester köszöntötte, örömét fejezve ki, hogy városunk ad helyszínt egy olyan eseménynek, mely remélhetőleg hatékonyan segíti majd az önkormányzatoknál dolgozó azon szakemberek munkáját, akik a klímaváltozás hatásainak megelőzésével és kezelésével kapcsolatban felmerülő kérdésekkel foglalkoznak.

HO TV INTERJÚ

„A rendezvény feladata a helyi klímastratégiák, beavatkozási tervek elkészültének megalapozása, az ilyen típusú munkákat segítő tudásmegosztás, és kapcsolatok kialakítása. Az előadásokat követő klímatudatos tapasztalatcsere program célja, hogy a klímaváltozás megelőzését szolgáló tapasztalatokat, alkalmazott technikákat megosszák egymás között a jelenlévők. Köztudott ugyanis, hogy az energiahatékonysági lehetőségekről és egyszerűen is kivitelezhető energia-megtakarítási eszközökről hiányos az információátadás, így a hazánk szempontjából jelentős energia-megtakarítási potenciál kihasználatlan. Az energiaköltségek folyamatos növekedése, a szén-dioxid kibocsátás okozta klímaváltozás és földgáztól való energiafüggőség következtében racionalizálni kell a jelentős energia-felhasználók energiahatékonyságát” – mondta köszöntőjében Heves polgármestere.

Ezt követően Domján Róbert a Heves Megyei Önkormányzati Hivatal Területfejlesztési- és Területrendezési Osztályvezetője ismertette Heves megye Klímastratégiáját.  A résztvevők megismerhették a legfontosabb éghajlat-változással kapcsolatos kihívásokat, illetve a klímaváltozás megelőzésének módszereit, és a cselekvési lehetőségeket.

A rendezvény keretében Magyar Csilla Kisköre város polgármestere ismertette a fontosabb kiskörei energetikai beruházásokat, illetve a jövőbeni terveket, majd Sveiczer Sándor beszélt az elmúlt 3 évben Hevesen lezajlott fontosabb energetikai beruházások tapasztalatairól. Főként az épület felújítások, illetve a napelemes rendszerek pozitívumai kerültek szóba, illetve azok a tervezett energiahatékony megoldások, amivel további működési költségek spórolhatók meg.

A „klímatudatos tapasztalatcsere” program egy figyelemfelkeltő akció, melyen a résztvevők megismerhetik a legfontosabb éghajlatváltozással kapcsolatos kihívásokat, a klímaváltozás hatásainak megelőzésével és kezelésével kapcsolatos legfontosabb kezelendő kérdéseket és lépéseket.

A helyi önkormányzatok nem mindig ismerik a legfontosabb a településtervezés energiahatékonysági összefüggéseit. A rendezvény célja volt a helyi problémák feltárása, a megoldási javaslatok megfogalmazása és tapasztalatok cseréje.

„Azzal, hogy elkészült Heves megye klímastratégiája, egy olyan dokumentum jött létre, ami ebben a témakörben korábban nem volt. Sok olyan módszertani, tervezési momentum került felhasználásra, ami országos szinten működött, de megyei szinten, az emberekhez egy kicsit közelebb lévő szinten még nem valósult meg korábban. Ennek egyik legfontosabb momentuma az üvegházgáz leltárnak az elkészítése, ami azt jelenti, hogy megvizsgáltuk azokat az ágazatokat, melyek leginkább felelősek a szén-dioxid kibocsátásért. Elsősorban az elektromos áram, a földgáz felhasználás és a közúti közlekedés felelősek az üvegházgázok növekedéséért.

A mai rendezvényen bemutatásra került, hogy a lakosság és a termelő szektor milyen arányban felelős, és mely ágazatoknak van a legfontosabb szerepe abban, hogy tenni tudjon ezeknek a gázoknak a kibocsátás csökkentéséért. Sok fejlesztés a rendelkezésre álló források segítségével hajtható végre, viszont a szemléletformálás, az, hogy mennyire vagyunk klímatudatosak, mennyire tudjuk a fogyasztói szokásainkat oly módon megváltoztatni, hogy minél kisebb környezeti terhelést jelentsen a mindennapi tevékenységünk, szinte források nélkül megvalósítható, és ebben mindenki tud tenni” – tájékoztatta Domján Róbert a Hevesi Hírportált.

„Nyilván egy önkormányzati workshopon mindenkit a beruházások érdekelnek, hiszen ezek fontosak vagy a szolgáltatások igénybevételekor, vagy a gyermekeink iskolába járásakor, viszont a mindennapjainkat sokkal inkább a szemléletformálással tudjuk átalakítani, és ez akár fenntarthatósági, akár klímavédelmi irányból közelítjük meg a kérdést, mindenképpen hasznos a jövő nemzedékei számára.

Nehéz megfogalmazni, hogy mik a legsürgetőbb intézkedések, hiszen bármilyen klímatudatos fejlesztést végzünk, akkor az mindenképpen hasznos. Az üvegházgáz leltárt megnézve látható, hogy a földgázfelhasználás 50-60%-a lakossági eredetű. Ha ott tudunk korszerűsíteni akár kazáncserével, akár hőszigeteléssel, az mindenképpen a gázfelhasználás, és így az üvegházgázok kibocsátásának korlátozását hozza magával.

Csökkenthető a személygépjármű forgalom azzal, hogy nem egyedül utazunk egy autóban, hanem többen összefogunk, vagy a tömegközlekedést használjuk, ami csak 9%-ban felelős a közúti közlekedésből eredő üvegházgáz kibocsátásért. Ha ezeket a módszereket választjuk, sokat teszünk annak érdekében, hogy a gázok kisebb mértékben kerüljenek a levegőbe.

A szemléletformáláson túl fontos az adaptáció, az, hogy fel tudjunk készülni azokra a folyamatokra, melyeket megváltoztatni nem tudunk. Az említett három alappillérnek a felhasználásával készült a megyei stratégiai is. Fontos, hogy ezeket a saját életünkben, akár a magánéletben, akár a munkában szem előtt tartsuk – folytatta az osztályvezető, kiemelve, hogy egy KEOP-os projekt keretén belül született meg a klímastratégia, melynek nemcsak a dokumentum előállítása volt a feladata, hanem több olyan workshop megrendezése, mely az iskolákat, az önkormányzati szférát, illetve a vállalkozásokat célozza meg. Két megyei klímakonferencia inkább a tervezést próbálta segíteni, összegyűjteni az ahhoz szükséges megyei inputokat, de mindegyik rendezvénynek az a célja, hogy minél szélesebb körben eljuttassák a klímaváltozás gondolatát, az ezzel való foglalkozás szükségességét.

A megyei klímastratégiát érintő pályázati forrás települési szinten is meghirdetésre kerül majd, tehát hasonló rendezvényekre és dokumentum elkészítésére a települési önkormányzatoknak is lesz lehetőségük a közeljövőben.

„Heves város önkormányzata szívesen biztosított helyszínt a rendezvénynek, melyen összegyűltek a járás polgármesterei, civil szervezetei, városi szervezetek, és megismerkedhettünk a megyei klímastratégia főbb elemeivel. Örömmel konstatáltuk, hogy Magyarországon Heves megye fogadott el először ilyen jellegű okmányt.

Az önkormányzatok értekeztek hibrid autótöltő oszlopok elhelyezéséről, tervezéséről, pellet kazános tapasztalatokról, különböző napelemes rendszerek hatékonyságáról, illetve az ezek használatával megspórolt összegekről. Ezek a tapasztalatok jó alapot adhatnak a következő TOP-os, KEOP-os pályázatoknak” – mondta a rendezvényt követően Sveiczer Sándor polgármester.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.