Szent István király, a magyar államalapítás és az újkenyér tiszteletére megrendezett díszünnepségen Sveiczer Sándor polgármester köszöntötte a megjelenteket. A koszorúzást és az ünnepi szentmisét követő rendezvényen került sor a város önkormányzata által alapított kitüntetések átadására is.
Köszöntőjében a város első embere kiemelte: “Minden népnek, nemzetnek van olyan ünnepe, amelynek összetartó ereje megkérdőjelezhetetlen. Nekünk, magyaroknak több ilyen ünnep is adatott, ilyen a mai, augusztus 20-i nap is! Lehet más az életszemléletünk, az értékrendünk, előfordulhatnak éles viták közöttünk, gondolkodhatunk napjaink kérdéseiről merőben eltérő módon, mégis akad a történelmünkben néhány olyan kiemelkedő teljesítmény, ami előtt mindenkinek illik fejet hajtania. Ilyen vitathatatlan jelentőségű életmű Szent Istváné.
Első királyunk kaotikus állapotokat örökölt, és a magyarság sorsát évszázadokra eldöntő kérdésekkel szembesült. Ma már nincs kétség afelől, hogy jó válaszokat adott kora kihívásaira. Munkája eredményeként olyan nemzeti keretek jöttek létre, olyan stabil intézmények születtek, amelyek egy évezreden túl is tartósnak bizonyultak.”
– Ritkán tesszük fel azt a kérdést, hogy mi történt volna, hogy ha nem István kerül ki győztesen a Koppánnyal vívott párharcból? Milyenek lettek volna a közállapotok, ha olyan erő kormányozza az országot, amely csak a hatalom, az erőszakosság nyelvét ismeri, és az nem párosul nagylelkűséggel, türelemmel és toleranciával?
Szerencsére, nem ez történt. Felsorolni is nehéz, amit első királyunk elvégzett. Akkor, az első ezredforduló előtt valóban rendszerváltásra volt szükség Magyarországon. Újra kellett szabályozni az élet szinte valamennyi területét.
Fiához, Imre herceghez írt Intelmeiben ő maga sorolja fel a jó kormányzás alapelveit. És meglepő módon, nem arról beszél, hogyan kell hatékonyan használni az erőt és az erőszakot, hanem ellenkezőleg: olyan értékeket ajánl fia figyelmébe, mint az együttműködés, a tolerancia, vagy éppen az irgalmasság. Ezek a tanácsok egy sokat látott, bölcs, és vitán felül sikeres uralkodótól származnak, ezért számunkra is megfontolásra érdemesek – mondta Sveiczer Sándor.
“Amikor visszatekintünk, akkor több mint 1000 év tekint ránk. Ez a több mint 1000 év, hit és akarat kell ahhoz, hogy erőt meríthessünk az előttünk álló úthoz, hogy bízni tudjunk abban: szép jövő vár ránk, de ezért keményen meg kell dolgoznunk. Élünk, építjük a jövőt, szeretünk és küzdünk az előrejutásért, a fejlődésért, itt szűkebb hazánkban, Hevesen is!”
A polgármester ünnepi megemlékezése után azoknak a személyeknek az elismerésére került sor, akik tevékenységükkel városunk hírnevét öregbítik.
Besenyeiné Pálfi Zsuzsanna óvodapedagógus sokéves tevékenységét az Emberi Erőforrások Minisztériuma Pedagógus Szolgálati Emlékéremmel jutalmazta.
„Pro Urbe Heves” díjban részesült Mészáros Ildikó nagytiszteletű lelkész asszony.
„Heves Város Közszolgálatáért” kitüntető díjban részesült az óvodai nevelés szakterületén Balázs Lászlóné, a Heves Városi Óvodák és Bölcsőde Köznevelési Intézmény Kerekerdő Tagóvoda tagintézmény vezetője.
„Heves Város Közszolgálatáért” kitüntető díjban részesült az alsó fokú oktatás szakterületén Sándor István Lászlóné a Hevesi József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Körzeti Tagiskolájának vezetője.
„Heves Város Közszolgálatáért” kitüntető díjban részesült az egészségügy területén Dr. Csongrádi Tünde háziorvos.
„Heves Város Közszolgálatáért” kitüntető díjban részesült a közművelődés területén Acsánné Perlaki Ágnes, az Eötvös József Református Oktatási Központ könyvtárosa.
„Heves Város Közszolgálatáért” kitüntető díjban részesült a közszolgálat területén Farkasné Gáspár Éva, a Hevesi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselője.
„Heves Város Közszolgálatáért” kitüntető díjban részesült a rendőrségi feladat ellátás területén Megyeri István rendőr alezredes, a Hevesi Rendőrkapitányság Bűnügyi osztályának osztályvezetője.
„Heves Város Tehetséges Tanulója” emlékérmet kapott Barkóczi Márk általános iskola alsó tagozatos tanuló.
„Heves Város Tehetséges Tanulója” emlékérmet vehetett át Tajti Péter általános iskola felső tagozatos tanuló.
„Heves Város Tehetséges Tanulója” emlékérmet kapott Pataki Attila középiskolai tanuló.
Heves Város Önkormányzat Képviselő-testület „Heves Város Sportjáért” emlékérmet adományozott egyéni sportoló kategóriában Szatló Nóra részére.
„Heves Város Sportjáért” emlékérmet adományoztak edző kategóriában Lévai Béla edző részére.
A díszünnepségen közreműködött Kovács Sándor és a Hevesi József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Zeneművészeti Tagintézményének kamaraegyüttese, melynek tagjai Zbiskó Zoltán, Nagyné Gulyás Katalin, dr. Szilva Boglárka, Kis József, Kovács Gábor és dr. Kádár Imréné.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor