2024. November 27. Virgil napja

Dr. Szabó János rovata: 3 perc az egészségért -Veszélyes-e a szúnyogcsípés?

0

Magyarországon 44 szúnyogfaj él. Ezek közül csak néhány szívja az emlősök vérét. A vízpartokon nyaralók, minden nyáron találkozhatnak e néhány faj több-kevesebb képviselőjével. A szúnyogcsípés az esetek nagy részében helyi viszketést okozó apró bőrjelenség, mely néhány óra alatt megszűnik.

Nagyon fontos, hogy nem szabad vakarni, mert az elvakart csípés könnyen felülfertőződik, és ekkor gennyes gyulladás alakul ki a csípés helyén, amivel már orvoshoz kell fordulni.

Legfontosabb a megelőzés. A késő délutáni, esti órákban még a melegben is érdemes vékony hosszú ujjú inget, nadrágot venni és ezt adni a gyerekekre, unokákra is, a szabad bőrfelületet pedig szúnyogriasztó krémmel, folyadékkal bekenni. Ezekből nagyon sokféle kapható, olyat kell választani, ami hypoallergén és gyermekek is használhatják.

Ha mégis megtörténik a csípés, akkor a kellemetlen viszketést szódabikarbónás vizes lemosással, ecetes, citromos vizes lemosással lehet csökkenteni, de használhatunk a gyógyszertárban kapható viszketést csökkentő kenőcsöket is.

Nagyon ritkán előfordul, hogy a szúnyogcsípéssel állatról, emberre terjedő vírusos fertőzést kaphatunk, de a fertőzött csípéseknél is igen gyakran tünetmentesen zajlik le a fertőzés, és csak néhány esetben jelentkezik súlyos lázat, hidegrázást, fejfájást, izomfájdalmat okozó betegség, mely a csípést követően 2-14 nap között jelentkezhet.
Ezeknek a betegségeknek a kivédése csak a csípés megelőzésével történhet meg teljes biztonsággal.

Szabó János dr.

Hozzászólások lezárva.