2024. November 27. Virgil napja

A XXI. Országos Szőttespályázat legkiválóbb alkotásaiból nyílt kiállítás Hevesen

0

A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya, Heves Város Önkormányzata, és a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet által meghirdetett XXI. Országos Szőttespályázat anyagából nyílt kiállítás augusztus 4-én, mely szeptember végéig a hevesi Művelődési Központ előterében tekinthető meg. Sveiczer Sándor polgármester köszöntője után, a legkiválóbb alkotásokat bemutató tárlatot V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára nyitotta meg. A rendezvényt Kő Pál szobrászművész is megtisztelte jelenlétével.

Hevesi alkotók sikerét is hozta az a sokéves tradícióval rendelkező pályázat, amire olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból is kimagasló színvonalú alkotásokkal lehetett jelentkezni, melyek a magyar népi szőtteshagyományt tekintik forrásnak.

Jelen program egy olyan hagyomány folytatása, mely az 1953-ban alakult Népi Iparművészeti Tanácshoz köthető. A népi ipaművészet öt legnagyobb ágazatában évtizedeken át rendszeresen kiírt pályázatok az adott műfajok legrangosabb, országos szintű rendezvényei voltak, melyek a Hagyományok Háza szervezeti keretei között – több szakágban – napjainkban is tovább élnek, és háromévente kerülnek megrendezésre.

Az Országos Szőttespályázatnak 1966-tól 1990-ig Szekszárd adott otthont. A Hagyományok Háza, együttműködve a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezettel, 1993-tól rendezi meg a legjelentősebb országos szakági pályázatot, melynek célja, hogy egy-egy mesterség legjobbjainak adjon versenylehetőséget, valamint ösztönözze a pályázókat az általuk művelt mesterség minél mélyebb megismerésére, továbbfejlesztésére, hagyományainak alkalmazására a kortárs lakás- és öltözködéskultúrában.

A pályázatot követő kiállítás pedig a legjobb módja annak, hogy az alkotók megismerhessék egymás munkáit és inspirálódjanak azokból. Ezen felül pedig a nagyközönség is képet kaphat arról, hogy a hagyományos módon, általában természetes anyagokkal készített szőttesek a letisztult formákkal teli környezetünkbe hogyan illeszthetőek be harmonikusan, fenntartható módon.

A kiállításra kerülő darabok a legfrissebb alkotói elképzeléseket reprezentálják és az anyagok révén láthatóvá válik az a szemlélet és azok az irányzatok, amelyek jelenünk kézműves, tradicionális népi iparművészetét jellemzik. A hevesi tárlaton a mindennapi életünkben is használható kortárs lakástextíliákon és közintézményekbe készült szőtteseken kívül, modern formavilágú szövött öltözeteket és kiegészítőket is láthatnak az érdeklődők.

A pályázat szakmai értékelése során a zsűri kiemelte, hogy a beadott tárgyak szinte egységes, magas színvonalat képviselnek. Az elmúlt évekhez képest a modern törekvések nagyobb számban jelentek meg, és jellemző a technikai megoldások sokfélesége, a változatos forrásanyag felhasználása.

A megnyitó ünnepséget követően kezdődött a IX. Nemzetközi Szőtteskonferencia, melyen számos, országos szinten elismert szakember osztotta meg gondolatait, ismereteit és tapasztalatait. Az előadások a következő témákat járják körbe: a pályázati anyag értékelése, jó gyakorlatok, marketing, tervezés, képzés, forrásanyagtól a népi iparművészetig. A résztvevőknek minden blokk után alkalmuk nyílik egy közös beszélgetésen kérdéseket feltenni, illetve megosztani véleményüket az adott témában.

Vasárnap a gyakorlaté lesz a főszerep. Ezen a napon a Radics udvarban a konferencia résztvevői érdeklődési körüknek megfelelően válogathatnak a műhelyek közül: az előkészítő műhelyben fonal-előkészítést, láncfelvetést végezhetnek. Egy másik csoport a fonalfestés gyakorlatát sajátíthatja el, és lesznek olyanok is, akik szövőgyakorlatokat végeznek. A tervezési gyakorlatok során megismerhetik a sikeres alkotások alapjait, illetve a vászon-és gyapjúszőttesek tervezésének folyamatát.

A háromnapos rendezvény szakmai védnöke Landgráf Katalin textilművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, támogatói:  a Nemzeti Kulturális Alap, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Földművelődésügyi Minisztérium, a Magyar Művészeti Alap, Heves Város Közalapítványa és a Csillagvirág Népművészeti Egyesület.

A szőttespályázat díjazottjai:

Folktrend díj: Horák Enikő

Szövés:

  1. díj: Vancsa Boglárka Eszter – terv és kivitel, valamint Pataki Éva – terv és a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet – kivitel
  2. díj: Erdélyiné Horváth Gabriella, Népi Iparművész- terv és kivitel, valamint Fülöp Pálné, Népi Iparművész, a Népművészet Mestere – terv és Erdélyi Istvánné, Népi Iparművész – kivitel
  3. díj: Ágoston Andrea – terv és kivitel, valamint Debreczeni Klára – terv és Debreczeni Jánosné – kivitel

Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet különdíja:

  • Vidiné Kis Anikó – terv és Kovács Ferencné, Népi Iparművész – összedolgozás
  • Erdélyi Istvánné, Népi Iparművész – terv és kivitel
  • Vermes Lajosné, Népi Iparművész – terv és Kiss Lajosné, Népi Iparművész – kivitel

Heves Város kiemelt különdíja:

  • Vermes Lajosné, Népi Iparművész – terv és Kiss Lajosné, Népi Iparművész – kivitel
  • Pataki Miklósné, Népi Iparművész, a Népművészet Mestere – terv és kivitel

Különdíj:

  • Csapó Angéla, Népi Iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere – terv és kivitel
  • Schneider Tamásné – terv és kivitel
  • Petrovics Nikolett – terv és kivitel
  • Beréti Istvánné, Népi Iparművész – terv és kivitel

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.