2024. November 27. Virgil napja

JELENTŐSEN VISSZAESETT AZ UNOKÁZÓS CSALÁSOK SZÁMA

0

KÉPZÉSEKKEL IS SEGÍTENEK AZ IDŐSEKNEK A HATÉKONY VÉDEKEZÉSBEN

 A telefonzsinórra akasztható prospektussal hívja fel a figyelmet a BRFK azokra a csalókra, akik bajba jutott szeretteinknek adják ki magukat, és pénzt kérnek idős emberektől. A közeljövőben több ezer nyugdíjas vesz részt informatikai és áldozatvédelmi képzésen, hogy hatékonyabban tudjanak védekezni a csalók ellen.

Pont két héttel ezelőtt este 11 órakor hívott fel valaki, aki azt állította, hogy az unokám. Azt mondta, balesetet okozott, három sérült van, és nagyon gyorsan pénzre van szüksége – meséli egy idős hölgy a belvárosi nyugdíjasklubban. A néni azonnal tudta, hogy nem az unokájával beszél, így lerakta a telefont és hívta a 112-t. Ám nem minden történet végződik ilyen szerencsésen. Az időskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények egyik leggyakoribb fajtája az úgynevezett „unokázós csalók”, akik az éjszaka közepén váratlanul telefonálnak, elváltoztatják hangjukat, sírnak, majd pénzt vagy ékszereket kérnek.

„Mindig ellenőrizze, kivel beszél!” – figyelmeztet a rendőrség és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) együttműködésének eredményeként kiadott prospektus, amelyet a vonalas telefon zsinórjára vagy a mobiltelefonra ragaszthatunk. Bucsek Gábor, a Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetője úgy fogalmazott: ugyan közhelynek tűnhet, de sokkal könnyebb megelőzni egy bűncselekményt, mint felderíteni azt; ebben próbálunk egy újabb mankót nyújtani a nyugdíjasoknak. – Ezek a bűnözők a jóhiszeműséget használják ki.

Álmunkból felriadva nagyon beszűkült tudati állapotban vagyunk, ráadásul egy szerettünk azt állítja, bajba jutott. Merjünk kérdezni, informálódjunk és gyanakodjunk, győződjünk meg róla, hogy a vonal túloldalán ki van, és mondjunk nemet – hangsúlyozta Berár Iván. Az V. kerületi kapitányság vezetője lapunknak elmondta, a bűnmegelőzési program sikeressége számokban is jól látható, ugyanis két év alatt 80 százalékkal csökkent az elkövetések száma. – Mindig öröm látnom ezekben a rendőri jelentésekben, hogy a hívás megszakítása után azonnal a 112-t tárcsázták. Ez azt jelenti, hogy a program valóban működik – teszi hozzá.

Négy éve, egy rendkívüli hóhelyzet miatt döbbentünk rá, hogy mindössze az idősek 25 százalékát ismerjük az ötödik kerületben – mondta el Jeneiné Rubovszky Csilla, az NFM idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa. Mint mondta, ennek okán a Belügyminisztérium támogatásával országos felmérést tartottak, amelyben több mint hetvenezer időskorút kérdeztek meg arról, hogy mitől éreznék magukat biztonságban: többségük a bűncselekmények csökkentését jelölte be a válaszok közül. A közeljövőben több ezer nyugdíjas vesz részt például informatikai és áldozatvédelmi képzésen.

Az unokázós csalás miatt elfogott bűnözők akár 10 év börtönbüntetésre is számíthatnak, az anyagi kár mértékétől függően.

Forrás: magyaridok.hu

Hozzászólások lezárva.