A Családorvos Kutatók Országos Szervezetének vezetősége 2016. júniusi határozatában alapította meg a Nívódíjat, melyet a feltételeknek megfelelő, díjazásra alkalmasnak talált tagtársnak adnak ki évente. Első ízben 2017 februárjában ítélték oda Dr. Szabó János hevesi háziorvosnak, akinek szakmai munkásságát a Semmelweis Nap tiszteletére megrendezett ünnepségen újabb oklevéllel – Heves város Polgármesteri Elismerésével – is jutalmazták.
Az átányi gyökerekkel rendelkező hevesi háziorvos tartalmas és érdekes éveket tudhat maga mögött, amiről szívesen beszélt annak idején, a „Köztünk szólva” beszélgetés-sorozat egyik vendégeként. Szülőfaluja azóta is a szíve csücske, és nagy megtiszteltetésnek tartja az „Átány községért” elismerést, amit 2015 októberében vehetett át.
Mint sok fiatal, ő sem feltétlenül a saját álmát szerette volna megvalósítani, amikor az orvosi egyetemre jelentkezett. A gimnáziumban még a színészettel kacérkodott, de a sokszor náluk vendégeskedő Koncz Gábor egyik kijelentése miatt mégsem Thaliát választotta.
Feleségével, Dr. Vidics Viktóriával az egyetemi évek alatt találkozott, s mint mondja, részéről szerelem volt első látásra, mely a mai napig tart. Ennek gyümölcse két gyönyörű, már felnőtt lányuk.
Természetesen, sok minden másról is lehet egy orvossal beszélgetni, de azért a gyógyító munkáról, az egészségügy helyzetéről, a nehézségekről csak érdemes szót ejteni, hiszen a betegek nem láthatnak bele azokba a körülményekbe, nem ismerhetik azokat a problémákat, amit egy háziorvos nap, mint nap tapasztal. Kívülállóként nem tudhatjuk, mennyire nehéz azzal szembesülni, hogy nem jut elég idő a páciensekre, hogy a hátrányos helyzetben élők nem azért nem gyógyulnak, mert nem tartják be az orvos utasítását, hanem mert egy olyan családban, ahol egyszerre öt gyerek beteg, és napi betevőre sem jut, ott a szükséges gyógyszerre sem fog.
A doktor úr arra törekszik munkája során, hogy minél több ember megőrizhesse az egészségét, időben felismerje a rájuk leselkedő veszélyeket, melyek így kivédhetővé válnak, és ha megbetegedtek, a lehető leggyorsabban helyreállíthassa azt. A hátrányos helyzetű térségekben nagyon fontosnak tartja annak – az általa vezetett – praxisközösségnek a tevékenységét, amely az elmúlt években svájci modellprogram égisze alatt működött. Ennek keretében az alapellátásban dolgozó háziorvosok és házi gyermekorvosok közösségekbe szerveződtek, melyek kiegészültek dietetikussal, gyógytornásszal, egészségpszichológussal, népegészségügyi szakemberrel, praxisközösségi nővérrel a hatékony, valamint optimális munkavégzést segítve. A megelőzésre és a krónikus betegségben szenvedők gondozására összpontosító modell tapasztalatai kedvezőek, bár hosszú évek távlatából lehetne leszűrni azt, hogy valójában mennyire eredményes.
Valószínűleg kevesen tudják, hogy Átány és Heves II. sz. körzetének orvosa nem csak gyógyít, hanem oktat is a Pécsi Tudományegyetemen és a Semmelweis Egyetemen, emellett évekig nyári empátia táborokat vezetett orvostanhallgatóknak, és a Helló Doki!-ban sokszor adott tanácsot a Galaxis Rádión keresztül. Mostanában pedig a „3 perc az egészségért” c. rovatban nyújt hasznos információkat a Hevesi Hírportál olvasóinak.
Rengeteg elfoglaltsága miatt nem mindig jutott elég ideje a családjára, de elfogadták, hogy Apának dolgoznia kell, és számíthatott a megértésükre. Ehhez persze kell egy olyan feleség is, mint az ő párja, aki orvosként tudja, milyen kötelezettségekkel jár ez a hivatás.
És, hogy miért Heves büszkélkedhet a betegek és a szakma által is tisztelt és megbecsült orvossal? Ez kizárólag a véletlennek, vagy inkább az égieknek(?) köszönhető. Ha 28 évvel ezelőtt nem éppen Lajkó Julianna áll az egri OTP-ben az ifjú, kisgyermekes Szabó család előtt a sorban, és nem agitálja őket, hogy jöjjenek a városba praktizálni, akkor talán a megyeszékhelyen élő és dolgozó Dr. Szabó János kapta volna meg 2014-ben az Astellas-díjat, illetve 2017-ben a CSAKOSZ Nívódíját. Ezzel olyan tagok munkáját ismerik el, akik kiemelkedő tudományos, szakmai, oktatási eredményeket értek el a korábbi évek, évtizedek során, de szakmai pályafutásuk még aktív szakaszban van.
„Elismerést, díjat kapni mindig jó érzés. Különösen jó az elismerés, ha azt a betegektől kapjuk és hasonlóan fontos az is, amikor a szakma, a kollégák ismerik el az ember munkáját, teljesítményét.
Sokan nem gondolják, hogy mennyit jelent és milyen jóleső érzés, ha a beteg csak annyit mond „köszönöm a segítségüket”. Egy-egy ilyen mondat nagyon sokat segít, mert erőt, energiát ad és motivál.
A szakmai nívódíj egy hasonlóan inspiráló és fontos elismerés, mert a kollégák – akikkel évtizedek óta közösen dolgozunk az egészségügy hatékonyabbá, betegcentrikusabbá tételén – szavazták meg ezt a díjat. Különösen jó érzés és nagyon boldoggá és büszkévé tesz, hogy elsőként én kaphattam meg.
Az elismerések, díjak köteleznek is. Köteleznek arra, hogy betegek, kollégák, a szakma felé továbbra is a maximális teljesítményt nyújtva úgy dolgozzak, hogy minél több embernek tudjunk hatékonyan segíteni. Bízom benne, hogy meg tudok felelni ennek a kihívásnak is” – osztotta meg gondolatait Dr. Szabó János háziorvos a CSAKOSZ Nívódíjának átvétele kapcsán.