2024. November 27. Virgil napja

Egy hivatás, amely kiérdemelte a Hungarikum elnevezést – Beszélgetés a miniszteri elismeréssel jutalmazott hevesi védőnőkkel

0

Alapításának 102 éves évfordulóját ünnepelte a Magyar Védőnői Szolgálat 2017. június 13-án. A Védőnők Napja immár 10 éve kerül megrendezésre, megköszönve reflektorfény nélküli, „csendes harcosként” végzett munkájukat az anyák és a gyermekek  védelmében. Az idén, kiemelkedő védőnői tevékenységéért miniszteri elismeréssel jutalmazták Heves Város Védőnői Szolgálatának közösségét.

 A miniszteri elismerés mellett, a Semmelweis napon a városvezetés külön megköszönte a hevesi védőnők városunk egészségügyi feladatainak ellátásában végzett lelkiismeretes és magas szintű munkáját. Heves Város Önkormányzata nevében Sveiczer Sándor polgármester adta át a díszokleveleket, a Polgármesteri elismerés bizonyítékát.

A szolgálat jelenlegi munkatársai, Pászti Éva, Garancz Lajosné, Laskainé Czidor Brigitta, Tóthné Balázsi Margit és Batkiné Zörög Nikolett védőnők sok-sok éve dolgoznak már azért, hogy a hevesi anyák bizalommal forduljanak hozzájuk, és hogy nekik és gyermekeiknek is a lehető legjobb ellátásban legyen részük.

A Hevesi Hírportál ebből az alkalomból kereste meg a kitüntetett szakembereket, akik közül Pászti Éva már 43 éve tevékenykedik a városban, Batkiné Zörög Nikolett mindennapjait pedig saját, nyolc hónapos ikreinek a nevelése tölti ki.

„Minden évben június 13-a a Magyar Védőnők Napja. Ezen a napon kerülnek átadásra a jubileumi oklevelek és a miniszteri elismerések. A Heves Város Védőnői Szolgálatának közösségét a területileg illetékes szakmai vezető, Blikhardné Madarász Mária terjesztette fel Miniszteri elismerésre, amely elfogadásra került. Ennek átvételére a Budapesten ünnepélyes keretek között megrendezett országos rendezvényen került sor. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma elismerő oklevelét Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár úrtól és Ódor Andrea országos vezető védőnőtől vehettük át. Nagy megtiszteltetés volt számunkra a szakmai dicséret” – osztották meg örömüket a védőnők.

 Mióta működik Hevesen védőnői szolgálat?

Hevesen 1927-ben hozták létre az első Védőintézetet (Stefániás Ház), amely 1935-ig működött a településen. Egy orvos és két védőnő teljesített szolgálatot. Az intézet keretein belül működött tejkonyha, anyaotthon és napközi otthon. A feltárt adatok alapján rendelkezett csecsemő vándorkelengyével, születési vándorládával és mérleggel. A településen a csecsemőhalálozási mutató 1927 előtt 23,8% volt, 1935-ben már 21,6%, a Védőintézet által ellátottak körében pedig 16,2%-ra csökkent. 1935-ben került kialakításra a Zöldkeresztes Fiókintézet.

Mik egy védőnő legfontosabb feladatai? Hogyan változtak ezek a feladatok az évek során?

 A védőnői munka folyamatosan megújuló, komplex tevékenység. A területi védőnők családlátogatás, tanácsadás keretében végzik a várandósok, 0-7 éves gyermekek gondozását, szűrését, az iskolavédőnők pedig a 7-18 éves korosztály ellátását és egészségnevelését az oktatási intézményekben.

– Az utóbbi időben sajnos, sok problémás esettel is volt dolgunk, egyre többször találkozunk fiatalkorú várandóssal. Kifejezetten megviselt, amikor egy családból a gyámügyi hivatallal és a gyermekjóléti szolgálattal közös erővel ki kellett emelni a gyermekeket. Minden erőmmel igyekszem segíteni, ám van, amikor már nem lehet másképpen. A gyermek érdeke az első – idézte fel Tóthné Balázsi Margit védőnő.

– Elszomorító, hogy akad olyan eset, amikor nekünk fontosabb a gyermek egészsége és biztonsága, mint a szülőknek. Úgy vélem, a védőnőség sokrétű, nehéz, felelősségteljes segítő tevékenység, amit csak hivatásszerűen lehet ellátni. Fontos az empátia és a kölcsönös bizalom – fogalmazott Laskainé Czidor Brigitta.

– Sokszor még otthon is azon kattog az agyam, hogy a következő napon melyik anyukának, hogyan segíthetnék – mondta Garancz Lajosné, aki akár hétvégén is képes kimenni egy kétségbeesett kismamához.

A védőnőképzés fejlődésével, majd főiskolai szintre történő emelésével egyre nagyobb önállósággal veszünk részt a preventív alapellátásban.

Hosszabb idő óta működik városunkban a nevelőszülői hálózat, így a helyi gondozott létszám folyamatosan bővül a nevelőszülők által gondozott gyermekekkel. A megnövekedett problémás esetek miatt folyamatos az együttműködés a gyermekjóléti- és szociális ellátó rendszer szakembereivel.

Rendszeres szakmai továbbképzések mellett számos népegészségügyi feladat megvalósításában, fertőzőbetegségek terjedésének megelőzésében is közreműködünk. Részesei voltunk a Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében a Népegészségügyi Fókuszú Alapellátás Fejlesztési Modellprogramnak is.

Milyen tendenciát mutat a gyermekszületések száma a körzetben?

Heves városban a gyermekszületések száma nem csökken. Vannak körzetek, ahol a korábbi évekhez viszonyítva emelkedés tapasztalható. Ugyanakkor egyre több esetben fordul elő fiatalkorú várandósságából született újszülött, magasabb veszélyeztetettségi mutatókkal. Jelenleg 90 kismamánk van, és nagyjából 120 csecsemőt gondozunk.

Milyen pozitív tapasztalataik voltak az elmúlt időszakban?

A városvezetésnek köszönhetően nemrég költöztünk új helyünkre, a rendelőintézet mögötti épületbe. Előtte a Szerelem Alfréd úton, majd a Remenyik-kúriában kaptunk helyet, ám mindkét ingatlan felújításra szorult. Ezzel a lépéssel azonban lényegesen javultak a munkafeltételek, és a családokat is jobb körülmények között fogadhatjuk, mint korábban.

S, hogy milyen vágyunk lenne még a jövőt tekintve? Szeretnék, ha az épület, ahol most vagyunk, még korszerűbbé válhatna, és a munkánkhoz szükséges berendezéseket is újakra cserélhetnénk. Sveiczer Sándor polgármester úrral már egyeztettünk az ügyben, pályázati forrásból oldaná meg az önkormányzat a jövőben ezt a fejlesztést.

Hogy érzik, milyen a védőnők társadalmi megítélése?

Úgy érezzük, hogy az utóbbi időben országos szinten is javult a védőnők szakmai presztízse. Ígéretet kaptunk arra, hogy hamarosan módosítják a védőnői ellátás finanszírozási rendszerét, jogszabályba foglalva elkészül a felsőfokú végzettségnek megfelelő bértábla. Ez talán segít majd abban, hogy a Hevesi járás mintegy egyharmad álláshelye ne maradjon betöltetlen.

A védőnőség sokrétű, nehéz, felelősségteljes, segítő tevékenység, amit csak hivatásszerűen lehet ellátni. Fontos az empátia, a kölcsönös bizalom. Olyan hivatás, amely nemzetközileg is egyedülálló, méltán érdemelte ki a „Hungarikum” elnevezést” – fogalmazták meg végül a kitüntetett szakemberek, mit is jelent számukra ez a tiszteletet és megbecsülést érdemlő szakma.

Hozzászólások lezárva.