Heves középfokú oktatási intézményéből két pedagógus munkáját ismerték el a városi Pedagógusnapon, 2017. június 9-én. A kitüntetéseket Strausz Erika, az EJROK igazgatóhelyettese adta át Svoóbné Lénárt Ágnesnek és Ballagó Jánosnak.
Svoóbné Lénárt Ágnes és a hevesi gimnázium két elválaszthatatlan fogalom. Az egyikből következik a másik. Az évek során mindig Ő volt az, aki megfogalmazta a dicsérő szavakat kitüntetésre felterjesztés pedagógusokról. Most eljött a pillanat, hogy az Ő munkáját köszönjük meg.
Az Eötvös József Református Oktatási Központ igazgató helyettes asszonya, miután diplomát szerzett 1981-ben a szegedi József Attila Tudományegyetem történelem-német szakán, az intézmény jogelődjénél kezdett dolgozni. Az elmúlt 36 évben töretlen lelkesedéssel és kitartással dolgozott az intézmény sikeréért, hírnevének öregbítéséért mind szaktanárként, mind vezetőként. Egy könyvet is megtöltene az a sok esemény, rendezvény, történés, melyben szerves szerepet vállalt.
Az elmúlt években szakmai tudását számtalan továbbképzésen, előadáson bővítette, 2005-ben szakvizsgát szerzett, mint közoktatás vezető. Szaktanári, pedagógiai és vezetői tudása kiemelkedő, nélkülözhetetlen az intézmény életében. Számára ismeretlen a kötelező munkaidő, a céljai érdekében maximális erőbedobással dolgozik tanárként és vezetőként egyaránt.
Tanárként a német nyelv magas szintű oktatása, a németországi, ausztriai kirándulások, a versenyek szervezése, mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy megszámlálhatatlan diák köszönheti neki nem csak a német nyelv szeretetét, de az élethez ma már szinte nélkülözhetetlen nyelvvizsgát is. Szaktanári munkája mellett azonban nem feledkezett meg a nevelésről sem.
Több száz diák emlékszik rá, mint olyan osztályfőnökre, akire bármikor számíthattak, akit mindig kereshettek, bármikor meghallgatta ügyes-bajos dolgaikat, szívügyeiket, bánatukat, örömüket. Ma már ezek az egykori diákok örömmel fogadják, ha gyermekeik is a tanárnő szárnyai alá kerülnek. Ha megkérdeznénk, sok diák őt említené, mint a legjobb tanárát, akire mindig emlékezni fog. Számára a tanítás nemcsak munka, hanem hivatás. A két saját lánya mellett rengeteg gyereket nevelt fel, indított el az élet rögös útján.
Vezetőként az intézmény motorja, szinte nincs rendezvény, amely mögött ne az ő alapos, lelkes szervező munkája állna. Általános helyettesként a mindennapi élet és az ünnepnapok irányítója, az intézmény alapköve.
Munkáját az alábbi idézet jól jellemzi:
„Ha sikeres akarsz lenni, a dolog nagyon egyszerű.
Érts ahhoz, amit csinálsz!
Szeresd, amit csinálsz!
És higgy abban, amit csinálsz!
Igen, ilyen egyszerű ez.”
Ballagó János, aki egykor az intézmény diákja volt, 2000-től dolgozik az Eötvös József Református Oktatási Központban, illetve annak jogelőd intézményeiben.
A Debreceni Egyetem Természettudományi Karán földrajz tanár-geográfus szakon végzett, majd rögtön az egykori alma materében kezdett dolgozni. Az elmúlt 17 évben számos továbbképzésen bővítette tudását, 2005-ben szakvizsgázott pedagógus lett, a tavalyi évben pedig a minősítésen is kiváló eredményt ért el, Pedagógus II. kategóriába került.
Az Oktatási Központban a legkisebbektől a legnagyobbakig oktatja a diákokat, az átányi tagintézményben általános iskolai tanulókkal ismerteti meg a földrajz tantárgy szépségeit, ugyanakkor a középiskolában is megtaláljuk minden tagozaton, hiszen tanít gimnazistákat, szakgimnazistákat és szakközépiskolásokat is. Szakmai tudása kiemelkedő, nemcsak számos diákot segített kiváló érettségi vizsgához földrajzból, hanem az évek során rengeteg versenyeredménnyel is büszkélkedhet. Hosszan lehetne sorolni ezeket a versenyeredményeket, melyek közül kiemelkedőek a Dr. Less Nándor Országos Földrajzversenyen, illetve az utóbbi években a Hajdú-Moharos József Református Országos Földrajz Versenyen elért dobogós helyezések.
A tanár úr földrajz- és gyermekszeretete, lendületes és magával ragadó magyarázatai, sok tanulót fordítottak a földrajz felé, sok tanuló választotta nemcsak érettségi tantárgynak, hanem életpályának is ezt a tantárgyat.
Az elmúlt 17 évben négy szakközépiskolai osztály osztályfőnöke is volt, és irányította a főleg fiúkból – gépészekből, autószerelőkből – álló osztályokat az érettségi felé. Osztályfőnökként a tanulók mindig számíthattak rá, mindenben segítette őket. A tanár úr az iskola mindennapi életében is fontos szerepet tölt be, ellátja a gyermekvédelmi felelős tisztségét és tankönyvfelelősként is dolgozik. A kollégái szeretik, számíthatnak rá, örömmel dolgoznak vele.
Munkáját jól jelképezik a névadó, báró Eötvös József szavai: „Ki a gyermek képzelőtehetségére hat, az egész valójának irányt ad.”
Gratulálunk az elismerésekhez!