2024. November 27. Virgil napja

Bűnmegelőzési Hírlevél – A kék bálna jelenség

0

Mi az a “Kék Bálna”?
A kék bálna egy hatalmas tengeri emlős, feltételezhetően a valaha élt legnagyobb állat. Mostanában azonban más kontextusban hallunk róla. A kék bálnáról neveztek el egy jelenséget – egy “játékot”?, mozgalmat?, szektát?, amelynek lényege a hírek szerint, hogy egy feladatsoron át, a manipuláció és a megfélemlítés eszközeivel fiatalokat arra vesznek rá, hogy önkezűleg vessenek véget életüknek.

A “játék” egy orosz fiatalember “találmánya”, melyet 2013-ban indított el. A résztvevők, és a csatlakozók egy zárt csoportba kerülnek, 50 szintből álló utasítássort követnek, amelyek napról napra durvulnak. A feladatok között fizikai öncsonkítások, a családi kapcsolatok rombolása és más önpusztító cselekedetek szerepelnek (pl. másszon fel magas épület tetejére, keljen fel éjszaka horror filmet nézni, szigetelődjön el a társaitól, vagy a családjától, tetováltasson, karcoljon valamit a karjára, vágja le az egyik ujját stb…) A csoportban úgynevezett mentorok hajszolják egyre súlyosabb dolgokba a fiatalokat. Már az első feladatnál figyelmeztetnek, aki elkezdi, nem hagyhatja abba. Ha teljesítette mind a 49 feladatot, az 50. feladatnál valamilyen módon öngyilkosságot kell elkövetnie. Ha nem teszi meg, fenyegetik, illetve megzsarolják.

A Kék bálna, és az ehhez hasonló rossz szándékú csoportok, akik önpusztító vagy egyéb destruktív tevékenységre buzdítanak, azokra a fiatalokra nézve jelentenek veszélyt, akik valamiért kevesebbnek, értéktelenebbnek érzik magukat társaiknál a valós világban, és nem alakul ki megfelelő kapcsolat a családjukkal, társaikkal. Azért, hogy a kortársak szemében értékesnek, különlegesnek tűnjenek, nem riadnak vissza az extrémebb kihívásoktól. Jóval védettebbek azok a serdülők, akiknek jó a kapcsolatuk a családjukkal, nyíltan kommunikálnak.
Ugyanilyen fontos, hogy legyen feladatuk, értelmesen tudják eltölteni az “offline” szabadidejüket, érezzék a felelősséget saját magukért, családtagjaikért, társaikért.

Felhívjuk a figyelmet, hogy az online világban, az interneten számos veszéllyel találkozhatunk, bűncselekmények, szabálysértések áldozataivá válhatunk, de mi is árthatunk másoknak.

Rendkívül fontos a tudatos internet-használat, mind a fiatal, mind pedig a felnőtt korosztály tekintetében. A legsérülékenyebbek a gyermekek és a fiatalok, ezért a felnőtt társadalom irányukba felelősséggel tartozik. Fontos, hogy a betartsuk és betartassuk a biztonságos netezés szabályait.

Ebből néhány:
• számos olyan program van, amely védelmet biztosít, és biztonságos böngészést tesz lehetővé: erről az internetszolgáltatónk, valamint az általunk használt programok nyújtanak információt;
• a szülők meghatározhatják, hogy a gyermekek milyen oldalakat látogathatnak meg, vagy mennyi időt tölthetnek a neten;
• a közösségi oldalakon létrehozott profilokon a lehető legkevesebb információt adjuk meg magunkról; semmilyen formában ne osszuk meg például lakcímünket, telefonszámunkat, vagyoni vagy éppen egészségügyi helyzetünk adatait;
• ne töltsenek fel magukról vagy ismerőseikről, barátaikról olyan képeket, amelyekkel méltatlan helyzetbe hozzák saját magukat, vagy ismerőseiket; a személyiségi jogok a neten is élnek.

Beszélgessünk a gyermekekkel a világhálón látottakról, hallottakról (ahogy a mesékről is). Célszerű megkérni a gyermekünket arra, hogy időnként mutassa meg a profiloldalát. A szülők vegyenek részt a gyermek virtuális éltében is. Mindezt akkor lehet megvalósítani, ha a szülő és a gyermek között kialakul egy kölcsönös bizalom. Ehhez az szükséges, hogy nap mint nap szakítsanak időt gyermekükre, bizalmas beszélgetésre, közös időtöltésre függetlenül attól, hogy a gyermek apróbb, vagy már lázadó tizenéves.
A rendőrség iskolai programjainak része a biztonságos internetezésre, az online veszélyekre való felhívás, a gondok és problémák interaktív megbeszélése.

A biztonságos internethasználattal kapcsolatban készült tájékoztató a www.police.hu oldalon érhető el. Ha további információra van szükségük, forduljanak bizalommal a rendőrség bűnmegelőzési egységeihez.

A tudatos internethasználattal és a segítség számtalan lehetőségével találkozhatunk még többek között az alábbi oldalakon:
• a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány honlapon, ahol chatelve is értekezhetnek, de a 06-1-116-111-es telefonszámon is elérhetőek
• a biztonságos internetezéssel kapcsolatban hasznos információk találhatók az alábbi honlapokon: saferinternet.hubiztonsagosbongeszes.org
• káros tartalmakról a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság az internethotline.hu oldalon várja a bejelentéseket.

Forrás : kek-vonal.hu, police.hu

 

Heves Megyei Rendőr-főkapitányság
3300 Eger, Eszterházy tér 2.
Tel: (36) 522-111, Fax: (36) 522-111/10-65
Levelezési cím: 3301 Eger, Pf.: 112.

Hozzászólások lezárva.