2024. November 27. Virgil napja

Virágvasárnappal kezdődik a nagyheti liturgia

0

Nagyheti liturgián vehetnek részt a hívek Hevesen, a belvárosi templomban, melynek keretében virágvasárnap, nagypénteken és húsvétvasárnap a Keresztelő Szent János Kórus énekel.

A liturgia programja:

Virágvasárnap

  • Szentmise: 9:30 és 18:00
  • Barkaszentelés és passió éneklés: 9:30

Hétfő, kedd, szerda

  • Szentmise: 7:00

Nagycsütörtök

  • Szentmise: 18:30
  • Oltárfosztás és virrasztás

Nagypéntek

  • Keresztút: 8:00
  • Ünnepi szertartás és passió éneklés: 18:30

Nagyszombat

  • 8:00-tól a szent sír látogatása
  • Húsvét vigíliája: 19:30

Húsvétvasárnap

  • Szentmise: 9:30 és 18:00

Húsvéthétfő

  • Szentmise: 9:30 és 18:00

Nagyheti liturgia:

Virágvasárnap (latinul: Dominica in palmis de passione Domini = pálmavasárnap az Úr szenvedéséről).

Urunk messiási bevonulását már a 4. sz. végén nagy ünnepélyességgel ünnepelték meg Jeruzsálemben. Az Olajfák hegyén gyűltek össze a keresztények, hosszabb igeliturgián vettek részt, majd estefelé a püspököt körmenetben kísérték végig a városon. A résztvevő gyermekek olajfa- és pálmaágakat vittek. Ez a szertartás keleten gyorsan elterjedt, a nyugati egyházban csak a 8. században vált a liturgia részévé. Eleinte liturgikus-drámai játékokon adták elő virágvasárnap eseményeit. A körmenet csak a 11. században lett általános gyakorlattá. E liturgikus cselekményeket megelőzően Rómában már Nagy Szent Leó pápa idejében Jézus szenvedése állt a virágvasárnapi liturgia előterében. A századok folyamán az ünneplés két témája összekapcsolódott, mindmáig meghatározva a virágvasárnapi ünnepi mise liturgiájának rendjét.

Az ünnepi szertartásnak többféle formája lehet a helyi körülmények szerint. Részei: a pálmaágak (barkaágak) megáldása, evangélium és a körmenet, majd bevonulás a templomba. Mise a liturgikus évnek megfelelő szenvedéstörténettel. Ez az általunk is ismert passió. A körmenet nem a szentírási történeti esemény utánzása, hanem Krisztus követése mellett való hitvallás.

Húsvéti Szent Háromnap (latinul: Sacrum Triduum Paschale)

Az emberek megváltásának és Isten tökéletes megdicsőítésének művét Krisztus főképp az ő húsvéti titka által vitte végbe, amikor halálunkat halálával megtörte, és az életet föltámadásával újjászerzette. Ezért az Úr szenvedésének és feltámadásának Húsvéti Szent Háromnapja az egész liturgikus év tetőpontjaként tündöklik. Ahogyan a vasárnap csúcspont a köznapok fölött, úgy csúcspont a Húsvét ünnepe is a liturgikus évben. 1955 előtt a Nagycsütörtök, Nagypéntek és Nagyszombat liturgiáját a reggeli vagy délelőtti órákban végezték el. A liturgikus mozgalom nagy sikere volt, hogy XII. Piusz pápa 1951. február 9-én a Rítus Kongregáció dekrétumával megújította a húsvét vigíliát, majd az 1955. november 11-én kelt dekrétuma a nagyhét liturgiáját megreformálta és a szertartásokat a délutáni, esti vagy az éjszakai időre tette, jellegüknek megfelelően. A jelenlegi rendelkezéseket és szertartásokat a Római Misekönyv (1969. április 3.) tartalmazza. Ez teljes szemléletváltizást kíván a papságtól és a hívektől, hogy eredeti jellegét kifejező liturgiáját a Húsvéti Szent Háromnapon méltóképpen ünnepeljék. Ezt sürgeti az Istentiszteleti Kongregáció 1988. január 16-án kiadott „Paschalis sollemnitatis” c. körlevele.

A Húsvéti Szent Háromnap a Nagycsütörtök esti misével kezdődik, középpontja a húsvéti virrasztás, befejezője pedig Húsvétvasárnap Vecsernyéje.

A nagyheti liturgiáról bővebben itt tájékozódhat.

Forrás: Szent Gellért Magyar Katolikus Egyházközség

Hozzászólások lezárva.