Március végén tartotta ülését a Heves Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság, melyen már a 2018/19. tanévben javasolt megyei szakmákra és keretszámokra vonatkozó javaslatát fogalmazta meg, tudatta Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara sajtóközleménye.
A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény 81. § (3) alapján az MFKB-k feladata az évi beiskolázási arány-irány javaslatok elkészítése. A szakképzés irányaira és a beiskolázási arányokra vonatkozó javaslatot a bizottság a felnőttoktatást is magába foglaló iskolai rendszerű szakképzésben az állam által elismert szakképesítésekre, és a szakgimnáziumok képzéseire vonatkozóan a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter által meghatározott formai követelményeknek megfelelően teszi meg.
A HMFKB 4 fő törekvést tartott szem előtt az iskolarendszerű képzési irányok és arányok meghatározásakor:
– Növekedjék a szakképzésben tanulók létszáma , ezen belül kiemelten a munkaerő-piaci igények alapján elvárt szakmákban;
– A vidék felzárkóztatását segítő programokat támogatandó növekedjék az e célokat segítő szakmák köre és az ezen szakmákba beiskolázott tanulólétszám;
– A térségben várható feldolgozóipari ill. építőipari fejlesztésekhez kapcsolódóan növekedjék a fejlett technológiákat szolgáló szakmák köre és ezen szakmákba beiskolázott tanulólétszám;
– AZ ÁLTALÁNOS gimnáziumi képzésben az elmúlt időszakban megfigyelhető túlzott beiskolázási létszám ellensúlyozására növekedjék a szakgimnáziumba és a szakközépiskolába beiskolázható szakmák köre és az ezen ágazatokba beiskolázott tanulólétszám.
A bizottság javaslattételi jogköre nem terjed ki a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter által rendeletben meghatározott, munkaerő-piaci relevanciával nem rendelkező művészeti, kulturális, kézműves, hagyományőrző, továbbá a honvédelmi és rendészeti szakképesítésekre.
A Bizottság a munkaadók és vállalkozók piaci igényeire és az ehhez kapcsolódó felmérésekre és adatokra építi javaslatait. A javaslatoknál figyelembe vették a közeljövő beruházásait. A közelmúltban megkérdezett vállalatok, vállalkozások ebben az évben mintegy 2000 fő felvételét tervezik, főként a feldolgozó ipar területén, de emellett a szolgáltatás és az agrárium területén is bővülés várható. Látható, hogy megyénk gazdasága prosperál, ami a foglalkoztatottak számának folyamatos bővülésében is megnyilvánul. Közép-Magyarországot és Nyugat-Dunántúlt követően megyénkben a legnagyobb a létszámbővítés.