Egy különleges bemutatón vettünk részt a hevesi Városháza előtt, ahol repülés közben tekinthettünk meg egy multifunkciós drónt. A gép által közvetített képet integrálták a térfigyelő-rendszerbe, s így láthatóvá vált, hogy milyen nagy területet képes megfigyelni. A cél az, hogy a jövőben az önkormányzatok is használhassák a drónokat, és számukra is elérhetőek legyenek a drónok által nyújtott kibővített lehetőségek a közbiztonság növelése érdekében.
Egy Heves megyei cég mutatta be saját gyártású drónjait repülés közben, melyeknek előnye a térfigyelő kamerákkal szemben, hogy míg a fix helyre telepített kamera mindössze egy kis szeletét tudja rögzíteni a térnek, addig a drón lényegesen nagyobb területet jár körbe, hatékonyabbá téve ezzel a felderítést. Biztos vagyok abban, hogyha ez a drón fent járőrözik például egy városban, akkor ott kevesebb illegális szemétlerakó lesz – mutatott rá Mészáros Attila ügyvezető, aki szerint ezen eszközök az eltűnt személyek keresésében is nagy segítséget tudnának nyújtani.
A drónok könnyű kezelhetőségüknek köszönhetően egyre népszerűbbek a modellezők és az amatőr fotósok világában is. A bemutatón is látott multifunkciós, nagyobb teljesítményű szerkezetek alkalmazása azonban egyelőre nem jellemző hazai viszonylatban. Bizonyos méret és felszereltség felett eddig csak a honvédségnek vagy a rendőrségnek volt lehetősége használni a komolyabb drónokat. A drónok önkormányzati felhasználása a térfigyelő rendszerekben azonban egészen új távlatokat nyit – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Mészáros Attilától, a Sasm-Th Invest Kft. & Da 21 Drón Kft. ügyvezetőjétől megtudtuk, a készenléti drónok az élet számos területén nyújthatnak gyors, precíz segítséget. Az előadással egybekötve, a jelenlévők megismerhették a drónok felhasználásának azon területét, ahol az önkormányzatok segítségére lehetnek (illegális szemétlerakók feltárása, megfigyelése, eltűnt emberek keresése, közterület megfigyelése, egyéb katasztrófa helyzetek koordinálása, stb.).
Egy kisebb méretű drón, akár 140 km/órás sebességgel is képes repülni, és akár 2-3 órát is a levegőben tud tölteni, míg nagyobb társaik akár több ezer kilométerre is elrepülnek, és nagyobb súlyt is képesek szállítani.
Videónterjút készítette: HO TV
„A drónok “szolgálatba állítása” elsődlegesen a város és közigazgatási területe biztonsági helyzetének javítása, az emberek élhetőbb életkörülményeinek kialakítása területén hozhat modern, de ugyanakkor nagyon hatékony változást. Elsődlegesen a közbiztonság, a közlekedés, a közterületi hatósági feladatok (közterület felügyelet, mezőőri teendők) mindennapi fenntartása az a terület, ahol véleményünk szerint a drónok alkalmazásáé a jövő. A hatóságok munkáját olyan adatokkal segíti, segítheti, amelyek máshonnan nem szerezhetőek be. Gondolok itt illegális szemétlerakók feltérképezésére, eltűnt személyek felkutatására, közlekedési anomáliák elkerülésére és végül, de nem utolsó sorban forgalom elöl elzárt területek visszatérő ellenőrzésére. A drónokra szerelt kamerák, amelyek rendszám-felismerő rendszerrel is rendelkeznek, integrálhatók a már általunk kiépített, térfigyelő rendszerbe. A nap bármely szakában készített felvételek célszemélyei vagy céltárgyai felismerhetők, beazonosíthatók” – emelt ki szerkesztőségünk kérdésére reagálva Mészáros Attila a gyártó cég ügyvezetője.
Megyénkben még nem alkalmazzák a járőröző drónokat, de a cég már több megkeresést is kapott, például elveszett emberek felderítésére vagy bűncselekmények leleplezésére. Megtudtuk, hogy hamarosan egy készenléti drón kezdi meg működését megyénkben.
A kormány tervei szerint, Magyarországon júliustól a drónók reptetését jogosítványhoz kötik majd.
A drónok használatának szabályai a különböző országokban eltérőek, az Európai Unió területén közös jogszabály rendelkezik a pilóta nélküli gépek működtetéséről. A Nemzeti Közlekedési Hatóság állásfoglalása szerint a drónok légi járműveknek minősülnek és alkalmazásuk hasonló repülésbiztonsági kockázattal jár, mint a hagyományos légi járműveké. A végleges jogszabály elkészültéig, minden légtér használathoz előzetes kérelmet kell benyújtani és ezeket egyenként bírálja el a hatóság.
Fotók: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor