Tavaly július közepén lépett életbe a virslirendelet, amely magasabb hústartalmat ír elő több terméknél. A hústermékek után a kenyereknél és pékáruknál is megjelent az új szabályozás, amely átírja a Magyar Élelmiszerkönyv kenyér- és pékáru fejezetét.
2017 áprilisától már csak megújított kenyérféle lehet a polcokon. Az előírás célja a rossz, gyenge minőségű élelmiszerek visszaszorítása. A szabályozás felsorolja a védett elnevezésű termékeket, többek között a mákos kalácsot, császárzsemlét, fonott kalácsot, óriás kiflit, a rongyos kiflit, a leveles pogácsát.
A Magyar Élelmiszerkönyvben szereplő megnevezések kizárólag akkor használhatók, ha a termékek megfelelnek az ott rögzített követelményeknek.
Az új szabály 14 kenyérfajtára ír elő kötelező összetételt, emellett összetevőként a jövőben lehet használni az úgynevezett egészségtudatosabb étrendhez tartozó, magas vitamin-, rosttartalmú és gluténmentes álgabonákat (hajdina, amaránt).
Az élelmiszerkönyv pontosan leírja, hogy melyik fajta kenyér mit tartalmazhat. A fehér és félbarna kenyereknél az előírt lisztek – előbbinél BL80, utóbbinál BL112 és RL90 – mellett adalékanyag hordozójaként egyszázaléknyi más lisztet is fel lehet használni. A rozsos kenyereknél az eddigi minimum 15,1 százalékos rozstartalom helyett 30, a rozskenyereknél 40 helyett 60 százaléknyi rozsliszt-tartalmat írnak elő, emellett meghatározzák az élelmiszerkönyvben eddig nem szereplő Graham-, tönköly-, teljes kiőrlésű és kukoricás kenyér összetevőit és elkészítési módját. A házi jellegű kenyér elnevezés megszűnik, helyette kézműves kenyér megnevezés lesz.
Az új rendelet a kenyérszabályokat írja át, a sótartalom csökkentésére vonatkozó előírásokat viszont csak később kell kötelezően alkalmazni. 2018. január 01-től a kenyereknél a megengedett sótartalom – a jelenlegi 2,5% helyett 2,35% lesz.
Forrás: www.pekszovetseg.hu