Esztétikus és egyedi szőttesek kiállításában gyönyörködhetnek majd a nyár folyamán a Hevesre látogatók, hiszen a XXI. Országos Szőttespályázatra érkezett, kimagasló színvonalú alkotásokon keresztül mutatjuk be a magyar népi szőttes-hagyományt. A pályázatot – mely évtizedes tradíciókkal rendelkezik – a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya, Heves Város Önkormányzata és a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet hirdette meg.
Báder Miklósné, a szövetkezet elnöke a Hevesi Hírportálnak elmondta: A rangos országos megmérettetés első ízben 1967-ben, a Sárközben két évenként került megrendezésre. Mint a szőttes hazája, kezdetben Decs és Szekszárd adott helyet a kiállításoknak, majd 1993-tól, három évenként Heves városa közösen szövetkezetünkkel vállalta a házigazda szerepét.
„Számunkra különösen fontos a szőttes hagyományok ápolása, megismertetése és továbbadása, hiszen a hevesi szőttes 2015-től már a megye kulturális értékeinek sorát gyarapítja. Kiemelten kell figyelni a szőttes-kultúra továbbfejlesztésére, hiszen a befogadói körben is korosztályváltás következett be. Törekednünk kell arra, hogy olyan funkcionális termékeket tervezzünk , amit az ifjabb generáció a lakásában és az öltözködésében elfogad és használ. A pályázat célként tűzte ki, hogy általa is megújulhasson a népművészet ezen ága, és a megújult tárgyakkal felkeltse a pályaválasztás előtt álló fiatalok érdeklődését a szakma iránt.
Sajnos, egyre nehezebb erre a szakágra, mint termelési tényezőre építeni, hiszen az alkotók és a pályázók nagy része a szövést szabadidős tevékenységnek tekinti. Az a korosztály – a „nagy öregek”, Fülöp Pálné, Pataki Miklósné, Kiss Lajosné, Vermes Lajosné, Nagy Béláné, Erdélyi Istvánné, –, akik ezt egy életen át művelték, egyre kevesebben vannak, ezért félő, hogy tudjuk-e majd az általuk felhalmozott tudást átörökíteni. Civil szervezeteinkkel összhangban, fontosnak tartjuk a tudás-átadás feltételeinek megszervezését.
A hosszú évek során az ország különböző tájegységeiben dolgozó alkotókkal, alkotóközösségekkel is kialakult olyan személyes kapcsolat, aminek eredményeként nem csupán a megmérettetés miatt várják ezeket az alkalmakat, hanem fontosnak tartják, hogy részesei lehessenek a konferenciákon is formálódott szakmai közösségnek. A szakmai problémák súlya és közös feladata alatt „összeszövődtünk”. A pályázat és a konferencia országos ranggal bír, ahol olyan kérdések merülnek fel, aminek megvitatása segít az előrelépésben, a hagyományos szövött technikák és motívumok fennmaradásában – tette hozzá Báder Miklósné.
Pályázni olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból is kimagasló színvonalú, a mindennapi életben is használható alkotásokkal – például lakástextíliákkal, közintézményekbe készülő textíliákkal, öltözetekkel és kiegészítőkkel – lehet, amelyek a magyar népi szőttes-hagyományt tekintik forrásnak.
Mindezek alatt olyan tárgyakat vagy tárgyegyütteseket kell érteni, amelyek vagy a hagyományos paraszti, parasztpolgári kultúrában megszokott funkciójú textíliák másolatai, rekonstrukciói vagy az előzőleg említett hagyományból indultak ki formailag vagy díszítésben és a mai divatirányzatoknak ugyancsak megfelelnek. Ezenkívül várják a kortárs lakáskultúra, vagy épületbelső bútoraihoz, színeihez, formáihoz illeszkedő textíliákat is.
Pályázni mechanikus meghajtású szövőszéken, gyorsvetélős szövőszéken, takácsszövőszéken, hagyományos szövőszéken, és egyéb szövőszerkezeteken készített anyagokkal lehet.
A pályázat elbírálásánál előnyben részesülnek a kollekciók és a természetes alapanyagokból készült alkotások. Egy tervező legfeljebb öt pályázati anyagot adhat be.
A pályamunkákat a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság értékeli.
Beküldési határidő: 2017. június 26.
A legkiemelkedőbb alkotások díjazásban részesülnek. Eredményhirdetés augusztus 4-én lesz Hevesen, ahol aznap kezdődik a IX. Nemzetközi Szőttes Konferencia is.
„Az Országos Szőttespályázat és Nemzetközi Szőtteskonferencia megrendezésének lehetősége méltó elismerése annak, hogy a szőttes kultúrának Hevesen meghatározó szerepe van. Mi így őrizzük a szakmát” – összegezte a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke.