Első alkalommal lobban fel a gyertya lángja az adventi koszorún Alatkán, a Kisboldogasszony kápolna udvarán, vasárnap 15 órakor. A meghitt összejövetel szentmisével zárul.
Advent (ádvent, úrjövet) a keresztény kultúrkörben a karácsony napját megelőző negyedik vasárnaptól, karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti. November utolsó vasárnapján ünnepélyes keretek között gyújtják meg az első gyertyát.
Alatkán, november 27-én délután, első alkalommal gyűlnek össze a lakók, hogy az adventi koszorú első gyertyáját, ünnepi hangulatban gyújtsák meg.
A keresztényhit nagy eseménye, Jézus születése mellett, a család, az egymásra figyelés is nagy szerepet kap. Mindezt megelőzi az advent (az „eljövetel”), a karácsonyi várakozás. Most vasárnap gyullad ki az első láng az adventi koszorún, s a negyedik, az utolsó vasárnapon pedig mind a négy gyertya egyszerre ég. A világító gyertyák – melynek mindegyike szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, öröm, szeretet – számának növekedése jelzi az erősödő fényt.
Ebből a fényből, ebből a boldog várakozásból sugároz mindannyiunkra. Van aki ajándékot remél, mások az együttlét felemelő pillanataiban hisznek. Mert ilyenkor mintha felülről néznénk magunkat, és a feledés homálya elnyomja a hétköznapok búját, nehézségeit.
Tegyünk meg mindent, míg van kire figyelni, míg van kinek örömet szerezni – így lesz egész a csoda. Mert, ha elszalasztjuk a pillanatot, az idő gyorsan elsuhan, s amikor majd egyedül maradunk, semmi sem hozza el újra a korábbi meghitt boldogságot.
Szeressük a hozzánk közelállókat, szeressük egymást! A gyertyafények, ha megcsillannak szeretteink szemében, mutassanak utat, adjanak további erőt, mert csak így lesz lehetőség megvívni az előttünk álló harcokat. Ez is advent üzenete.