2024. November 27. Virgil napja

Követendő példa ünnepe: a többszörös véradókat köszöntötték Hevesen (fotókkal)

0

A sokszoros donorokat köszöntötték a Véradók Napján: 2016-ban Hevesen a rekord véradásszámot Molnár László birtokolja, aki 110-szer adott vért.

A sokszoros donorokat köszöntötték azon a novemberi ünnepségen, melyet a Véradók Napja alkalmából rendeztek meg Heves városában. Meghívott vendégeként Sveiczer Sándor polgármester, Gortva József, a Magyar Vöröskereszt Heves Megyei igazgatója és dr. Morvai István, a Magyar Vöröskereszt Heves Területi Szervezetének elnöke is tiszteletét tette a rendezvényen.

  1. november 27-én tüntették ki legelőször a sokszoros véradókat, és ebből az alkalomból javasolta a Magyar Vöröskereszt 1987-ben, hogy a következő évtől kezdődően, minden év novemberében szenteljenek egy napot a leghumánusabb, legnemesebb és legnagyobb szolidaritást kifejező mozgalomnak. A Magyar Vöröskereszt jóvoltából az idén is a véradó mozgalom közös megünneplésére hívták azokat a véradókat, akik egyénileg hihetetlenül sokat tesznek a magyar egészségügyért: a vérüket adják!

Ők azonban mást is adnak társadalmunknak: követendő példát! Követendő példát, hogy igenis van önzetlenség, igenis van még emberség, és van érdek nélküli segítség!

Ez az ünnep nemcsak a számokról szól. A számok abban segítenek, hogy könnyebben ki lehessen fejezni, hogy ki mennyit tett egy-egy ügyért. De mivel lehet kitüntetni azt, aki egy jó szóval, mosollyal, vagy könnyed természetességgel invitál másokat véradásra? Hogyan tartható nyilván a mindennapos példamutatás, a biztatás? Mivel lehet megköszönni azt, ha valaki segít a másik embernek leküzdeni az első véradás előtt félelmét?

Azok tehát, akik a jeles napon kitüntetést kaptak, nemcsak húszszoros, ötvenszeres, százszoros véradók, hanem lehet, hogy ezerszeresek, hiszen az évtizedek alatt példamutatással, kedves megszólítással több tíz, vagy akár több száz embert buzdítottak véradásra. Ez az, amit nem lehet elég hálával megköszönni.

„Akár egy titkos társaság, ahol mi véradók, szinte tekintetünkből olvassuk ki a biztatást, és egymás felé sugározzuk a köszönetet. Nem várjuk a betegségben kiszolgáltatott ember háláját, nem akarunk többet csak azt az érzést, hogy cselekedetemmel jót tettem. Munkánk sikere azon is múlik, hogy az állami vezetőink, az egészségügy dolgozói, a szakmai partnerek mennyire értik ragaszkodásunkat a véradó mozgalomhoz. Nélkülük nincs tere és lehetősége kibontakozni az emberi jóakaratnak. Viszont példaértékű számomra az, hogy ilyen sokan vagyunk ma itt, a megyei és a városi vezetés jelenlétével, tetteivel támogatja a véradó mozgalmat, a véradók közösségét! – emelte ki köszöntőjében Besenyei Tamásné, a Heves Területi Szervezet vezetője.

A többszörös véradók kitüntetésére a Sarkifény Zenei Csoport műsorát követően került sor. Az Országos Vérellátó Szolgálat adatait használva, Morvai István területi elnök emléklapok és ajándékok átadásával köszönte meg a donorok önzetlen segítségét.

Sajnos, évről-évre egyre kevesebb a véradó itt Hevesen, ezért fontos lenne az utánpótlás a fiatalok köréből. Példamutatásként a véradók kitüntetése egy fiatal, tarnamérai véradóval kezdődött, akit az idén köszönthettek először véradáson.

Tízszeres véradásért emléklapban részesültek a hevesi lakosok közül: Balog József, Gyarmati Lászlóné, Konyha László, Bálint István, Divald Franciska és Török Csaba.

2016-ban érte el a húszszoros véradásszámot a hevesi Sári Andrásné, Szabó Zsolt, Szatló Attila, Tóth Józsefné, Juhász László, Laboda Péter, Mészáros László, Nagy Sándor, Sallai Orsolya, Szabari Zsolt, Szedlák Szabolcs, Pósa József és Tősér Márton.

Oklevelet és a Magyar Vöröskereszt ezüst emlékérmét vette át huszonötödik véradása alkalmából Hevesről: Burkus Éva, Farkas László, Harnos Attila, Surányi Tünde, Csáki János, Fehérné Nagy Magdolna, Laskai Attila, Szászi Zsolt, Szén István és Zöldi Szabolcs.

A harminc véradáson részt vett hevesi véradók: Harnos Csaba, Sári László, Szécsi István, Tóth József, Balogh László, Divald József, Háger Józsefné, Horváth Barbara, Ludányi Zoltán és Wittib Péter.

Harmincötszörös véradásért vehetett át emléklapot a hevesi: Ficsór Zoltán, Hudák Péter, Ivanics Róbert, Kéri József, Petneházi László, Vona János, Bálint László, Harangi László, Kalmár Tamás és Stossék János.

Negyvenszeres véradásért kaptak emléklapot: Dobi Csaba, Farkasné Benda Hilda, Fekete István, Juhász Ferenc, Mészáros Balázs és Szepesi János, Csepcsányi Péter és Csomós Sándor Mihályné, hevesi lakosok

A negyvenöt véradáson részt vett hevesi véradók: Balogh Lászlóné, Betembuk Kálmánné, Ducza László, Kis Sándor, Nagy Zoltán és Sinka János.

Ötvenedik véradása alkalmából oklevelet és ezüst emlékérmet vehetett át Hevesről: Berecz István, Fehér László Sándorné, Fejszés Sándorné, Szabados István, Budai Sándor és Szatló István.

Ötvenötször adott vért: Csontos Sándor és Madarász Sándor.

Hatvanszoros véradásért vett át emléklapot: Bácsi Árpád Gábor, Bálint László, Burkusné Szilágyi Éva, Darázs György, Gigor Béla, Mészáros Géza és Sallai Ferencné.

Hatvanötször adott vért: Harnos József és Kiss József László.

Hetvenszeres véradók: Bóta László, Dobi János és Hanzó László .

Hetvenötször adott vért: Szécsi József és Tóth István.

Nyolcvanötször adott vért: Török Jenő András.

2016-ban Hevesen a rekord véradásszámot Molnár László birtokolja, aki 110-szer adott vért, ő azonban sajnos nem tudott részt venni az ünnepségen, mert tartalékos katonai szolgálatát tölti éppen.

A területi ünnepséget támogatta: Heves Város Önkormányzata, a Véradó Mozgalomért Alapítvány és az Országos Vérellátó Szolgálat, a Kovács Károly Pékség, a Kádár Cukrászda, a Nyam-nyam Cukrászda és a Szatmári Zöldség-Gyümölcs.

Ez a nap köszönet volt a véradóknak, akik minden egyes alkalommal megtapasztalhatják a segíteni akarás felemelő örömét, és egyfajta biztatás mindenkinek, aki eddig még nem érezte ennek a cselekedetnek a lélekre gyakorolt hatását.

Hozzászólások lezárva.