2024. November 27. Virgil napja

Itt van az ősz, itt van újra… ” /…és vele együtt az influenza is./

0

Influenza vagy egyszerű nátha?

Az őszi-téli, de még a tavaszi hónapokban is a lakosság körében, zárt közösségekben gyakoriak a légúti megbetegedések. A legjellemzőbb különbség az influenza és a nátha vagy megfázás között, hogy az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, míg a náthás beteg állapota lassabb ütemben rosszabbodik.

Leggyakrabban észlelt tünetei: magas láz, hidegrázás, köhögés, torokfájás, izomfájdalom, fejfájás, fáradékonyság. Az influenzavírust bárki elkaphatja – függetlenül az életkorától, nemétől –, ezért ezen, sokszor súlyos szövődményekkel társuló betegség elleni védekezés mindannyiunk közös ügye!

A betegség cseppfertőzéssel terjed, miszerint a betegség kórokozói tüsszentés, köhögés által szóródnak.

Mit tehetünk az influenza megelőzése érdekében?

  • A gyakori kézmosás jelentősen csökkenti nemcsak az influenzával, hanem az egyéb kórokozókkal való fertőződés veszélyét is. A zárt közösségek( munkahely, oktatási intézmény) tagjainak nagy része rövid időn belül ágynak eshet a betegség következtében.
  • Megfelelő higiénia köhögéskor, tüsszentéskor és orrfújásnál (pl. papír zsebkendő használata, mely elfedi a szájat és az orrot).
  • Ha valaki rosszul érzi magát és lázas, menjen haza! A beteg környezetében lévők is tegyenek róla, hogy ez megtörténjen, mivel ekkor a legnagyobb a fertőzésveszély.
  • Az influenza megelőzésének leghatékonyabb eszköze a védőoltás. A megbetegedés szempontjából a gyermekek és az idősek a legveszélyeztetettebbek, míg a szövődmények szempontjából bizonyos krónikus betegségben szenvedők, a várandós nők esetében nagyobb a kockázat. Súlyos lefolyású megbetegedés azonban előfordulhat a kockázati csoportokba nem tartozók között is. A magas kockázati csoportokba tartozóknak különösen javasolt az évenkénti oltás, melyet térítésmentesen igényelhetnek háziorvosuktól.

Egy ok a védőoltásra az egyéni védelem, a másik ok pedig a környezetünkben élők védelme. Vannak ugyanis olyanok, akiknek nem adható védőoltás (pl. a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők, bizonyos allergiában szenvedők), azonban ők is fogékonyak a betegségre. Az influenza megelőzését számukra a családtagok vagy egyéb körülöttük élők oltása szolgálja, mert így elkerülhető a megfertőződésük. Az évenkénti oltásokra az influenza vírus örökítő anyagának gyors változása miatt van szükség: szezononként eltérő lehet, hogy mely vírus típus/törzs okoz megbetegedést, amit az oltóanyaggyártásnál figyelembe vesznek!

A védettség az oltást követően leghamarabb 10-14 nap alatt alakul ki, ezért javasoljuk a védőoltás ősszel történő felvételét. Az influenza elleni védőoltás beadásával kapcsolatos további kérdéseikkel keressék háziorvosukat, ahol arról is tájékozódhatnak, hogy jogosultak-e az ingyenes védőoltásra!

Hasznos információk: https://www.antsz.hu/

 

Nemes Boglárka / járási vezető ápoló és egészségfejlesztő/
Heves Megyei Kormányhivatal Füzesabonyi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály

Hozzászólások lezárva.