2024. November 27. Virgil napja

’56-os emlékkiállítás nyílt a hevesi Múzeumban (fotókkal)

0

A Helytörténeti Gyűjteményben megnyílt a „Büszkeségpont a hevesi áldozatok emlékére” c. kiállítás, mely programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatott.

A TÖRTÉNELMI NAPOK EMLÉKÉRE a hevesi forradalmárok neveit emléktáblán örökítették meg. Bemutatásra került életútjuk, a helyi eseményekben vállalt szerepük.

A kiállítás egy terme a budapesti utca hangulatába vezeti a látogatót. A fal nagyságú fotók egyik oldalon az öröm, a kezdet képei, a másik oldalon a pusztulást közvetíti az óriás tank látványa. A képek előtt gyermekét toló fiatal nő halad együtt a tüntetőkkel, másik oldalon egy pesti srác dob Molotov-koktélt a páncélkocsira. A monitoron ’56-os híradások, filmfelvételek láthatóak.

A hevesi eseményeket bemutató terem egy hevesi irodát jelenít meg a forradalom napjaiban. A Rákosi-kép, a címer már a földre került. Az irodában egy nemzetőr áll szórólapot tartva, társa vállán puska. Az íróasztalon a forradalom napjainak folyóiratai hevernek.

Az események menete tablókon kísérhető nyomon,  négy szakaszban, melyek címei:  Heves a 20. század közepén, A szabadság napjai, a Megszállás és ellenállás, Megtorlás.

Vitrinben láthatóak a hevesi elítéltek börtönben készített munkái, levelei.

Hogy miért érdekesek a hevesi események? Igaz, hogy fegyverek nem dördültek. Véráldozat nélkül, viszonylag békésen zajlottak az események. Ehhez képest Heves megyében a legsúlyosabb ítéletek a hevesiek perében születtek. Ketten kaptak életfogytiglani börtönbüntetést. A Bíróság nem az elkövetett cselekményt értékelte, hanem a vádlott előéletét, azt, ha valaki osztályidegennek számított: kulák, értelmiségi, csendőr vagy földbirtokos volt, vagy ha már volt büntetve államellenes szervezkedésért.

Az elszenvedett börtönévek, a hozzátartozókat is érintő hátrányos megkülönböztetés mind áldozatnak tekintető.

A kiállításhoz iskolai csoportok számára múzeumpedagógiai foglalkozás is kérhető, az alábbi elérhetőségek valamelyikén: 06-20/203-1709-es telefonszámon, vagy a hevesmuzeum@gmail.com e-mail címen.

Gy. Gömöri Ilona

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.