A Benedek Elek Általános Iskola és Szakiskola – hagyományához híven – minden év szeptember utolsó hetében Benedek-hetet rendez az intézmény névadójának tiszteletére.
Benedek Elek, a nagy mesemondó 1859. szeptember 30-án született. Születésnapjához igazodik a Népmese Napja, amelyet az ő emlékére szeptember 30-án tartanak országszerte és határainkon túl is.
Benedek Elek nagyságát, munkásságát programsorozat keretében méltattuk, melynek első napján iskolánk tanulói – osztályonként – egy-egy Benedek-mese alapján meseillusztrációt készítettek.
Másnap az intézmény tornatermét – Kovács Tibor néptánc tanár vezetésével – a magyar népi táncok dallama és ritmusa zengte be. A gyerekek nagy odafigyeléssel nézték a tanár úr lépéseit, majd kezdetét vette a táncház.
Szerdán csoportos szellemi vetélkedőn mérhette össze tudását az iskola minden tanulója – felidézve Furulyás Palkó, Az aranymozsár, A szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack és még megannyi csalimese rejtelmeit.
Csütörtökön a sportszerető felső tagozatos és szakiskolás tanulóink kitűnő helyezéseket értek el a sportpályán rendezett Benedek Elek-emlékfutás alkalmával, alsó tagozatos tanulóink pedig az iskola udvarán rendezett emlékfutással állítottak méltó emléket a Székelyföld nagy szülöttének.
A hét utolsó napján – közös iskolai megemlékezés keretében – felsős tanulóink irodalmi összeállítását nézhettük meg, majd az iskola énekkara előadásában a Székely Himnuszt hallhattuk. Természetesen nem maradhatott el a mese sem, a Benedek Elek által életre kelt mesefigurák története kötötte le a kicsik és a nagyok figyelmét egyaránt.
Ezen a héten is bebizonyosodott, hogy a mesélés, a mesemondás, a közös játék, a tánc és az éneklés minden résztvevő számára örömforrás, élmény. Iskolánkban mindezeket fejlesztő eszközként tudjuk használni. Ilyen foglakozásokkal fejleszthető mind a tíz intelligencia-terület, köztük a képzelet, a gondolkodás, a rendszerező képesség, az elemző képesség, a társas kapcsolat.
„Jézus tanítványa voltam:
Gyermekekhez lehajoltam,
A szívemhez fölemeltem,
Szeretetre így neveltem.”
(Benedek Elek)