2024. November 30. András, Andor napja

Előbb tájékozódjunk, ne utólag bánkódjunk!

0

Az internet sok esetben megkönnyíti az életünket, még akkor is, ha vásárolni akarunk. Ám mielőtt arra adjuk a fejünket, hogy „látatlanban” rendelünk valamit, nem árt utánanézni az eladónak.

Mindenféle statisztikai adat azt mutatja, hogy egyre gyakrabban vásárolunk a világhálón keresztül. Ez érthető, hiszen kényelmes, egyszerű megoldás. Ám ez a fajta vásárlás veszélyeket is hordoz magában. Az utóbbi időben több hevesi lakos is sértetté vált, mert kiderült, hogy az „eladó” valójában csaló volt.

Az említett esetek leginkább akkor fordulnak elő, ha magánszemélytől vásárolunk. Egyes esetekben az „eladó” előre kéri átutalni a termék árát, ám azt nem küldi el. Némileg „kifinomultabb” módszer, amikor a tettes valami rossz, használhatatlan terméket küld. Ez utóbbi magatartás akkor jellemző, ha a vételárat a sértett nem utalja át előre, hanem a termék átvételekor fizet.

Hogyan lehet kivédeni azt, hogy ilyen csalók áldozataivá váljunk? Ha használt terméket akarunk vásárolni, célszerű valamelyik „virtuális piactéren” keresztül megtenni. Számtalan ilyet találhatunk a neten, a legismertebbek között van a jófogás, vagy a zsibvásár. Ez azért jó módszer, mert ezeken az oldalakon a vásárlók értékelik is az eladót. Ebből tudunk következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogy az eladó mennyire megbízható.

Nem árt óvatosnak lenni, ha az eladó több telefonszámot, vagy folyószámla számot használ, illetve a számlaszám nem az eladóé. Ezek a tények is arra utalhatnak, hogy nem tisztességesek a szándékai. De az is jó megoldás, ha egyszerűen beírjuk az eladó nevét a keresőbe: ha csalóról van szó, szinte biztos, hogy valamelyik honlapon már panaszkodtak a károsultjai.

Csupán néhány percet vesz igényben egy ilyen ellenőrzés, de érdemes rászánni az időt, hogy ne mi legyen a következő károsultak.

Hozzászólások lezárva.