Már belépéskor megfogja a szemet a tarka anyagok, gombok és egyéb kiegészítők sokasága, majd még inkább elámulhatunk azon a nem mindennapi árukínálaton, mely a START mintaprogram Fő úti műhelyében fogad bennünket. Mesefigurák mosolyognak ránk a színes puffokról és varrható dekorációkról, a különleges és egyedi táskák szinte mindegyikét el tudnánk képzelni a saját gardróbunkban, ahogy számos más terméket is szívesen hazavinnénk.
Ez az a hevesi varroda, ahol már második éve foglalkoztatnak START munkásokat, és ahonnan azóta is látványos portékák sokasága kerül a vásárok és kiállítások standjaira. Sallai Ferencné, a közmunkások szakmai vezetője mesélt a Hevesi Hírportálnak a kezdetekről és az eltelt időszak tapasztalatairól, sikereiről.
– A START munka célja az értékteremtő közfoglalkoztatás. Kinek a fejében született meg az elgondolás, hogy hulladék textilek, PET palackok és egyéb, egyre bővülő körű alapanyagok újrahasznosításával használati tárgyak készüljenek?
„A szabóságokban, varrodákban nagyon sok anyagmaradék összegyűlik, és annak a lehetősége, hogy ezeket valamilyen formában újrahasznosítsuk, már nagyon régóta foglalkoztatott. A legutóbbi önkormányzati választások után említettem Kovács István képviselő úrnak, hogy – amennyiben lát a városvezetés ebben fantáziát – nagyon szívesen segítenék egy varrodai közmunkás csapatnak, akik a kidobásra szánt műanyag palackokból, és különböző textilanyagokból valami újat, egyedit és kivételeset alkotnának. Az önkormányzat támogatta az elképzelést, és azóta van Hevesnek egy olyan munkacsoportja is, amelyik egyre több alapanyag felhasználásával, egyre többféle termék megalkotásával tesz azért, hogy környezetünket kevésbé terhelje a keletkezett hulladék.”
– Igazán különleges az a választék, amivel a vásárlók találkozhatnak. Honnan merítitek az ötletet egy-egy termék elkészítéséhez?
„Leginkább saját elképzeléseinket valósítjuk meg, de nyitott szemmel járunk. A kiállításokon és vásárokon nagyon sok érdekes, látványos vagy éppen praktikus dologgal találkozunk, amiből aztán mi is „építkezhetünk”. Ilyenek pl. a poroszlói Ökocentrum börzéi, ahová kizárólag kézművesek kapnak meghívást, akik nem kínait, nem bóvlit, hanem saját készítésű, igényes termékek skáláját vonultatják fel. De használjuk a technika világát is, és a különböző weboldalakon fellelhető fortélyokat.”
– Ha már a kiállításokról esett szó. Az elmúlt két évben három közfoglalkoztatási kiállításra is meghívást kapott városunk. Milyen fogadtatása volt a hevesi termékeknek?
„Szerintem mindegyik rendezvény óriási sikert hozott a városnak. Számos látogató állt meg a pavilonunknál és fejezte ki elismerését nemcsak az általunk készített, de a vasas munkacsoport műhelyeiből kikerült árucikkek iránt is. Sokan rácsodálkoztak a kiállított tárgyakra, főleg amikor megtudták, miből készülnek. Az érdeklődők többsége végül nem ment el tőlünk üres kézzel. Az idén is kelendőek voltak a PET palackok puffok, női táskák, mesefigurák, de az új termékek – fülbevalók, álomfogók, kosarak és díszüvegek – többsége is gazdára talált. Akadt olyan vevőnk, aki a miskolci vásár után a fővárosi kiállításon is megkeresett bennünket. Voltak, akik azt kérdezték, hogy van-e webáruházunk, és invitáltak bennünket az ország különböző pontjaira is. Azt gondolom, ettől nagyobb dicséretet nem kaphatna a munkánk.
– Tavaly tanévkezdéskor minden óvodát és iskolát megajándékozott az önkormányzat színes puffokkal, a kisiskolások pedig tornazsákoknak és tisztasági csomagoknak is örülhettek. Lesz-e ennek folytatása az idén?
„Ez legyen valóban meglepetés.”
– Beszéljünk azokról a lányokról és asszonyokról, akiknek a kreativitása és kézügyessége minden egyes termékben benne van.
„Az elmúlt évben öten kezdték meg a munkát, az idén már heten varrnak a programban. Köztük vannak, akiknek végzettségüknél fogva nem okoz gondot egy-egy patchwork takaró, figura vagy éppen táska elkészítése, de akadnak olyanok is, akik az elején félve nyúltak az alapanyagokhoz, és el sem tudták képzelni, hogy egy kis idő elteltével mennyire élvezik majd az alkotást. Mindegyikük nagyon lelkesen vesz részt ebben a valóban értékteremtő folyamatban, hiszen látják, milyen örömet okoznak másoknak az általuk elképzelt és megvalósított tárgyak. Ők elfogadtak engem és úgy érzem, ragaszkodnak is hozzám, és én is nagyon jól együtt tudok dolgozni velük. Élvezzük a közös munka derűjét, a kísérletezést, azt, hogy mi mindent vagyunk képesek különféle anyagokból létrehozni. Nagyon jól összeszokott csapat a miénk, és bár néha elmegy tőlünk egy-egy képzett varrónő, a helyükre kerülők hamar beilleszkednek.”
– A program kezdete óta egyre bővül és színesedik a kínálat, többféle alapanyagot is használtok. Milyen árucikkek képezik a termékpalettát?
„A teljesség igénye nélkül: A már sokat említett puffok mellett kis fotelek, ülőkék, tolltartók szintén PET palackból, különböző állat- és mesefigurás termékek vasalható és varrható változatban, női táskák, kötények, edényfogók, textil kenyértartók, patchwork takarók és faliképek, babzsákok, zippzárból készült kitűzők, virágok és papírfonással készült kosarak. Újabban olyan ékszerek is részei a kínálatunknak, melyek alapanyaga sok háztartásban megtalálható, de a végeredményből –ami egy otthoni kísérletezés következménye – csak kevesen találták ki, miből is készült. Folyamatosan keressük az újrahasznosítás egyéb lehetőségeit, ez adja a termékbővítés alapját.”
– Kaptatok-e már a hevesihez hasonló volumenű megrendelést más településekről?
Eddig még nem, de a legutóbbi kiállításon több önkormányzat érdeklődött puffjaink és patchwork takaróink iránt. Ők is a gyermekintézményeket szeretnék ezekkel meglepni. Bízunk abban, hogy ez csak a kezdet, és mindinkább ismertebbek lesznek, és egyre többen keresik majd az általunk készített – számunkra nagyon kedves – termékeket.
A START munkaprogramban foglalkoztatott lányok és asszonyok nem csupán az értékteremtésben vesznek rész, hanem egy olyan kollektíva tagjai is, ahová nap, mint nap szívesen járnak, és akik talán felnyitják a közösség szemét arra, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék egy része nem feltétlenül kell, hogy a kukában végezze.