Textil rátétesek a népművészetben címmel hirdette meg kiállítását és konferenciáját a Csillagvirág Népművészeti Egyesület. A hevesi kollektíva életben maradásának mindenkori feltétele volt a megújulás, az új értékek keresése, melynek egyik példája a rátétes technika alkalmazása, ami a mai napig meghatározó a szövetkezet kínálatában.
Dávid Sándor alelnök, népi iparművész köszöntötte azokat a tervezőket, alkotókat és vendégeket, akik szeptember 23-án a Csillagvirág Egyesület meghívására a Háziipari Szövetkezet kiállító helyiségébe látogattak. A jászkapitány a szép és a jó kapcsolatáról beszélt, arról, hogy minden jó emberi cselekedet valamilyen esztétikumot is hordoz magában, amivel az egyesületi alkotók, tárgyaik révén nap, mint nap találkozhatnak. A tartalmi bevezető után a Hevesi József Általános Iskolában tanuló két kisdiák népdalcsokorral kedveskedett a megjelenteknek.
A „nyugdíjas” korba lépett alkotók a szövetkezettel együtt fáradhatatlan lelkesedéssel és élénkséggel vállalják a dél-palóc kézműves hagyományok felgyűjtését és művelését, valamint – az adott kor igényeit és ízlését figyelembe véve, ugyanakkor az értékeket megőrizve – tervezik és készítik a kézi szőttes, hímzett és varrott termékeket, a szűrrátétes ajándéktárgyakat.
A Csillagvirág Egyesület által rendezett tavalyi kiállítás és konferencia a palóc szőttesek világába kalauzolta el az érdeklődőket, bemutatva, a hagyományos anyagok szerepét a modern viseletben, az idei tárlat pedig a textil rátétesek helyét és jelentőségét szemléltette a népművészetben.
Pataki Miklósné a Népművészet Mestere, a kiállítás tervezője beszélt arról, hogy a 65 éves születésnapját ünneplő szövetkezet a szorgalmas, ügyes kezű asszonyoknak, a Csillagvirág Egyesület tagjainak köszönhetően, most is nagyon szépen működik. Ők azok, akik becsülettel, tehetségükhöz mérten a legjobb munkát végezve tartják fenn a közösséget, és biztosítják, hogy a hevesi varrott, hímzett és szövött áruk, valamint a filc alapú ajándéktárgyak az országban és határainkon túl is ismertek és elismertek legyenek.
A most kiállított filcrátétes termékek elődeit a ’70-es években a népművészeti boltok kereslete hívta életre, és bár az ilyen jellegű termékek elkészítése a hevesi szövetkezettől messze állt, mégis megtanulták ezt a komoly erőfeszítést igénylő technikát. Az aprólékos minták előkészítése és kivágása ugyanis nagy odafigyelést kíván meg. Úgy gondolták, hogy ha a debreceni szűrrátétes hagyományok minőséget és nívót képviselnek, akkor a hasonló termékeknek létjogosultsága van a hevesiek között is. Az évek során új utak és motívumok keresésével biztosították a választék egyre bővülő gazdagságát. Kezdetben lakástextil, apró filc tárgyak kerültek ki a műhelyekből, később kabátok és komplett viseletek szélesítették az árukínálatot. A hagyományos fekete-piros színösszeállítás mellett megjelentek a kornak megfelelő színekben pompázó – és nagy keresletnek örvendő – futók és párnák.
Pataki Miklósné tárlatvezetésen ismertette a kiállított alkotások „születésének” apropóját. Pelerinek és egyéb viseletek, valamint mutatós lakástextilek történetét mesélte el, miközben azt is megtudhattuk, hogy milyen kivételes sikerként élték meg a szövetkezet dolgozói, amikor gyönyörű betlehemes faliképük negyven másik ország alkotásával együtt szerepelt a Vatikánban.
Siposné Pataki Mária a tárlat részét képező mesepárnák tervezésének és kivitelezésének előzményeiről szólt, melyek ihletője Móra Ferenc: A hatrongyosi kakasok c. könyve volt. Az ötlet maga egy Amerikában élő, magyar származású tervezőtől, Karinától érkezett, akinek meghatározó gyermekkori olvasmányélménye volt a Reich Károly által illusztrált mesegyűjtemény. A színes figurákat ábrázoló filcrátétes párnák és kisebb ajándéktárgyak azóta is nagyon sikeresek a gyerekek és felnőttek körében.
Báder Miklósné elnök asszony a textil rátétesek népművészetben betöltött szerepéről tartott előadást. Tőle megtudhattuk, hogy a lakáskultúrában és ünnepeink környezetében is megtalálható rátétesek eleinte az öltözködésben, az anyagok megerősítésében voltak használatosak, majd díszítő funkciót töltöttek be a cifra szűrökön. A bőrrátétek a ködmönöket és mellényeket ékesítették. A hevesi szövetkezet szívesen használja az indás – honfoglalás kori – motívumokat, és készít két nemes anyag párosításával különleges termékeket.
Mindezekből láthattak egy kis ízelítőt a vendégek, akiket valóban értékes, szemnek és léleknek kellemes látvány fogadott a rendezvény bemutatótermében.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor