2024. November 27. Virgil napja

Azok a csodálatos flavonoidok

0

Szent-Györgyi Albert pontosan tudta, hogy mire van szükségük az embereknek ahhoz, hogy jó egészségnek örvendjenek. Szerencsénkre, pontosan dokumentálta is ezeket a tényeket, és neki köszönhetően tudjuk, hogy a bioflavonoidok a természet csodái. Ő fedezte fel ezeket a hasonló felépítésű antioxidánsokat 1936-ban, melyeket P-vitaminnak nevezett el.

Rájött, hogy ezek az anyagok védik az oxidációtól a C-vitamint, és elősegítik a hasznosulását a szervezetben. Később kiderült, hogy ezek a vegyületek nem sorolhatók a vitaminok közé, mert bár az emberi szervezet számára rendkívül hasznosak, de nem nélkülözhetetlenek. Ugyanakkor, ha C vitamint fogyasztunk, jobb, ha kiegészítjük némi flavonoiddal.

Mik azok a flavonoidok?

Léteznek a növényekben olyan természetben előforduló molekulák, melyek nem vitaminok, nem ásványi anyagok és nem is rostok, de mégis biológiailag aktív vegyületek. Ilyen növényi vegyületek például a flavonoidok, vagy más néven bioflavonoidok. A növényvilág nagy részének színpompája a flavonoktól származik. Sok gyógynövény a flavonoidoknak köszönheti előnyös tulajdonságait. A flavonoidok nevüket sárga (latinul flavus) színükről kapták.

A flavonoidok a növényekben a saját védelmükre termelt anyagok, melyek védik a növényt a káros UV sugárzás és egyéb növényi kórokozókkal szemben. Ezek az anyagok hasznosak lehetnek nekünk is, hiszen hasonló védelmi funkciót tölthetnek be az emberi szervezetben, és fogyasztásuk védelmet nyújthat több – a szervezetet ért – káros hatással szemben. Teljesen veszélytelen vegyületek, még egészen extrém mennyiségben sem okoznak kellemetlen mellékhatásokat.

Például a rutin és a C vitamin együtt a vénák és hajszálerek normál működését segítik. A kollagén lebomlását gátolják, így erősítik az érfalakat.

Az összes flavonoid mennyiségét illetően a zöldségek közül a hagymafélék, a fehérrépa, a spenót, a zeller különböző részei és a lencsefajták bizonyulnak a leggazdagabb forrásnak. A gyümölcsök közül jelentős flavonoidforrások a bogyósok, az olajos magvak közül pedig a dió tűnik ki nagyon jelentős flavonoidtartalmával.

Növényi élelmiszerek flavonoidtartalma (mg/kg)

Zöldségek Gyümölcsök
Brokkoli 46,2 Alma  65,3
Karalábé 41,3 Körte  24,7
Fehérkáposzla 17,7 Görögdinnye  18,4
Vöröshagyma 124,1 Sárgadinnye  25,8
Lilahagyma 195,6 Szilva  23,3
Paprika 20,1 Sárgabarack  11,5
Fodros saláta 47,3 Meggy  29,2
Spenót 338,6 Szeder  650
Zellerzöld 402,8 Eper  1003
Zeller gyökér 25,9 Dió  4565
Fehérrépa 265,3 Kivi  22,3
Torma 40,4 Banán  22,8

Fogyasszon naponta több alkalommal – elsősorban nyersen – különféle zöldséget, gyümölcsöt, ezek napi mennyisége érje el a 40 dkg-ot!

Hetente 1-2 alkalommal 20-30 g olajos mag (elsősorban hazai dió) beilleszthető az étrendbe.

Miután a fűszernövények is tartalmaznak flavonoidokat, használjon az ételhez illő friss vagy szárított fűszernövényeket. Napi egy-két csésze jó minőségű zöld, vagy fekete tea fogyasztása is ajánlott!

Hozzászólások lezárva.