Csütörtökön véget ért a mintegy két és fél hónapos vakáció és megkezdődött a 2016/17-es tanév. Sporteszközökből álló ajándékcsomagot kaptak a tanévnyitón a nevelési-oktatási intézmények Hevesen. A mostani tanévben számos jogszabályváltozás is vár a diákokra és a pedagógusokra. Átalakul a szakképzési rendszer, a jelenlegi szakközépiskolákból szakgimnáziumok, a szakiskolákból pedig szakközépiskolák lesznek.
Heves Város Önkormányzata meglepetéssel készült erre napra. „A „Magyarország Legsportosabb Települése” díjakat hét kategóriában ítélték oda az idei Kihívás Napján résztvevő települések közül a legaktívabbaknak. Heves városa azon települések sorában volt, melyek bár kategóriájukban nem értek el dobogós helyezést, mégsem maradtak jutalom nélkül: ajándékutalványt kaptunk aktív szereplésünk zálogaként. Az utalványból vásárolt sporteszközöket azoknak az intézményeknek, cégeknek és egyesületeknek adjuk és adtuk át, akik ezen a napon aktívan hozzájárultak településünk sikeréhez. Ezzel szeretnénk biztatni minden közösséget, hogy már most kezdjünk el készülni a jövő évi kihívás napjára, hogy ne csak azon a napon legyen fontos a sport, hiszen egyértelmű célunk az egészséges életmód megőrzése, a sport szeretetére való nevelés.”- tájékoztatta a Hevesi Hírportál szerkesztőségét Sveiczer Sándor polgármester.
Sveiczer Sándor polgármester, Makó Nándor alpolgármester és Lányi József képviselő a tanévnyitó ünnepségen adták át a város sportszer-ajándékát!
Mintegy 1 millió 200 ezer általános iskolás és középiskolás diák veszi hátára az iskolatáskát, közülük 750 ezer az általános iskolás, 210 ezer a gimnazista, 210 ezer a szakgimnazista és 96 ezer a szakiskolás. Mellettük 320 ezer óvodásnak is elindul az év. A mostani tanévben számos jogszabályváltozás is vár a diákokra és a pedagógusokra.
Csökkenhetnek a diákok terhei, az általános iskola 1-2. évfolyamain az új tananyag feldolgozása és a megelőző ismeretek ismétlése, gyakorlása a 45 perces tanórai időtartam 2/3 részében, 30 perc alatt megvalósulhat, a fennmaradó időt játékos módon lehet felhasználni.
Új köznevelési intézménytípusokat – szakgimnáziumot, új típusú szakközépiskolákat vezetnek be, és átalakul a köznevelési intézmények fenntartási rendszere. Új szabály szeptember 1-jei hatályba lépéssel, hogy óvoda esetében a napi nyitvatartási idő legalább nyolc óra. Ez a fenntartó engedélyével csökkenthető, de ha a napi nyitvatartási idő nem éri el a nyolc órát, úgy a fenntartót a költségvetési támogatás teljes összegben nem illeti meg.
2015. január 1-jén ideiglenesen Pedagógus II. fokozatba besorolt tanárok besorolása minősítési eljárás lefolytatása nélkül véglegessé válik. Minősítési eljárás nélkül előre kell sorolni Pedagógus II. fokozatba azokat, akiknek 2016. szeptember 1-jén a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megszerezéséig hét év, vagy annál kevesebb idejük van hátra, vagy öregségi nyugdíjra jogosultak.
A most induló tanév első féléve január 20-ig tart, és 27-én osztják ki a félévi értékeléseket.
Az őszi szünet 2016. november 2-től 2016. november 4-ig tart majd, a téli szünet 2016. december 22-től 2017. január 2-ig.
Tavaszi szünet 2017. április 13-tól 2017. április 18-ig lesz.
Most induló tanév utolsó tanítási napja 2017. június 15, csütörtök.
A csütörtökön kezdődő 2016/17-es tanévtől átalakul a szakképzési rendszer, a jelenlegi szakközépiskolákból szakgimnáziumok, a szakiskolákból pedig szakközépiskolák lesznek.
Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára korábban elmondta: az új szakgimnáziumi kerettantervi struktúra felmenő rendszerben épül ki, így egyelőre csak az első évfolyamot érinti. A szakközépiskolai kerettantervek a korábbiakhoz képest nem változtak – tette hozzá.
A szakgimnáziumokban oktatott szakmai ismeretek kerettanterveinek tervezetei június eleje óta már elérhetőek a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal honlapján
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a szakgimnázium elvégzése után is van lehetőség a diploma megszerzésére, sőt a korábbi rendszerhez képest könnyebbé vált a felsőoktatási szakirányú továbbtanulás, valamint a tanulók vagy az érettségi, vagy a technikus szak elvégzése után rögtön Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) elismert képesítések birtokában léphetnek a munkaerőpiacra.