2024. November 27. Virgil napja

Egy kis matekozás tanévkezdés előtt

0

Bár a kisebb és nagyobb diákok még javában élvezik az év leghosszabb szünetét, sok családban már azt számolgatják, mennyibe kerül majd a tanévkezdés. Az iskola küszöbét először átlépőknek sok-sok mindenre szükségük lesz, ami bizony megterheli a szülők pénztárcáját, de a többiek füzet-és tankönyvcsomagja, az írószerek és egyéb felszerelések, a kinőtt tornacipők és tornaruhák pótlása sem kevés költséggel jár.

Leginkább a pénztárcán, az ízlésen, valamint a pedagógusok elvárásán múlik, hogy melyik család mennyit költ az iskolakezdésre. Az oktatási intézmények nagy része még beiratkozáskor tájékoztatja a leendő elsősök szüleit az iskolakezdéshez szükséges tanszerekről és ruhaneműkről. A tankönyveket szinte kivétel nélkül az iskolában lehet megvásárolni, de az írószerek, a rajz- és technikacsomag, valamint a tornafelszerelés beszerzése többnyire a szülők dolga. A kötelező taneszközlisták is jelentős mértékben eltérnek egymástól. Van olyan pedagógus, aki pontosan meghatározza a szükséges tanszer márkáját is, de gyakran csak a típust írják elő, így a szülő saját ízlése, hozzáértése, pénztárcája szerint válogathat az üzletek kínálatából. Aki semmilyen listát nem kapott az iskolától, a papírboltokban dolgozók szakértelmére és jó esetben – rutinos szülőként – saját tapasztalataira számíthat.

Szakboltba vagy hipermarketbe menjünk?

A szakboltok eladói jól ismerik a különböző korosztályok igényeit, ahogy a piacon kapható termékek és márkák minőségét is. Ettől függetlenül előfordulhat, hogy csak iskolakezdéskor derül ki: az adott pedagógus más márkájú ceruzát vagy vízfestéket javasol, ezért érdemes vásárlás előtt konzultálni az iskolával, vagy szeptemberig várni ezen eszközök megvásárlásával. Az említett üzletekben egy-két extrém kivételtől eltekintve szinte mindenféle tanszer megtalálható, minőségben és árban a középkategóriától a luxusig.

Amennyiben az anyagi szempontok dominálnak, kétségtelenül jobban járunk, ha a hipermarketek időlegesen felállított tanszerosztályát keressük fel. A nagyáruházakban hatalmas táblákon tüntetik fel az egyes osztályok szükséges tanszerlistáját, de a listák többnyire csak a füzetek típusában térnek el egymástól, és van, ahol a darabszám nem szerepel. A hipermarketek hátránya, hogy nehéz olyan eladót találni – ha egyáltalán lehet –, aki segíteni tudna a szülőknek. Az is előfordul, hogy az alacsony ár mellett a középkategóriájú termékek közé a gyengébb minőség is beférkőzik.

Tényleg gagyi, ami olcsóbb?

A hozzáértő eladók véleménye szerint nagy általánosságban igaz az állítás, de akadnak kivételek. Van olyan pár száz forintos magyar vízfesték, ami éppolyan jó, mint egy több ezer forintos külföldi, viszont egy 300 forintos és egy 700 forintos grafitceruza között már ég és föld a különbség. Ráadásul a rossz minőségű ceruza, füzet vagy radír okozta sikertelenség hamar elveszi a gyerek kedvét az iskolától, így ezen nem érdemes spórolni.

Kiváló marketingfogás, hogy a gyengébb minőségű táskát, füzetet, írószert mesefigurás vagy filmsztáros csomagolással látják el, s ezáltal teszik kelendőbbé a terméket. Ezek az ismert filmes vagy mesefigurát ábrázoló eszközök azonban sokszor rossz minőségűek, miközben az áruk a duplája, nemritkán a triplája is lehet a többinek. Érdemes ezekre odafigyelni, mert ha pár hónap múlva új felszerelést kell venni, akkor összességében mégsem úsztuk meg olcsón az iskolakezdést. Persze ezekből is akadnak igazán tartós darabok, de azon is érdemes elgondolkodni, hogy ha két év múlva már nem lesznek divatosak az aktuális mesehősök, vajon felveszi-e a gyerek azt a táskát, vagy használja-e azt a tolltartót.

Jó hír, hogy az elsőben megvásárolt logikai készletet, korongot, dobókockát stb. a következő évben már nem kell megvenni, ahogy a technika- és rajzcsomag el nem használt eszközei is jók lesznek még. Az eddig felsoroltakon túl biztosan kell még tornazsák és tornaruha, illetve -cipő, továbbá fekete-fehér együttes az évnyitóra és az iskolai ünnepségekre. Ne feledkezzünk meg a tisztasági csomagról sem, sőt előfordulhat, hogy benti cipőre is szükség lesz.

Szerencsés helyzetben vannak azok a családok, ahol a szülők dolgoznak, s a munkaadóik cafeteria juttatásként segítik őket a tanévkezdéskor. Ők az idén 31.500 forintos támogatásra számíthatnak. Erre azok a szülők, családok jogosultak, akiknek a saját háztartásában élő gyermek szeptembertől közoktatásban tanul, illetve akik családi pótlékra jogosultak. Ez az iskolakezdési támogatás minden évben egyszer jár, ám mindkét szülő jogosult rá, még akkor is, ha egy munkahelyen dolgoznak.

Szintén lényeges, hogy ha a bármely szülőnek több munkahelye is van, minden egyes munkáltatótól megigényelheti ezt a béren kívüli juttatást. Az iskolakezdési támogatás mértéke úgy van megszabva, hogy kedvezményes adókulcsot nézve legfeljebb a minimálbér 30 százalékával egyezhet meg, ami 2016-ban 31.500 forint. Nem készpénzben utalható ki, hanem kizárólag utalványként. Ezen utalványokat taneszközökre, tankönyvekre lehet fordítani, és azokban az üzletekben válthatók be, melyekkel a kibocsátó szerződést kötött.

Az idén is lesznek olyan diákok, akiknek ingyen jár a tankönyv

Ingyenesen kaphat tankönyvet 2001 óta a jogszabály szerint minden olyan tanuló, aki tartósan beteg, fogyatékkal él vagy halmozottan fogyatékos, illetve pszichés fejlődési zavarai vannak. Ingyen jár a tankönyv, ha a nebuló három- vagy többgyermekes családban él, nagykorú és saját jogán családi pótlékra jogosult, illetve rendszeres gyermekvédelmi támogatást kap. Az állam az elmúlt években felmenő rendszerben vezette be a tartós használatú, ingyen tankönyveket, tehát sok évfolyamon ezekért már nem kell fizetni idén ősszel. A tanév első napjaiban osztják ki a tanulóknak a könyvtárban őrzött példányokat.

Kik étkezhetnek térítésmentesen a menzákon?

Törvény szabályozza az ingyenes iskolai étkezést igénybe vehető tanulók körét. Az ingyenes étkeztetésben részesülhetnek az általános iskolák 1-6. osztályaiba járó tanulók, akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek. Illetve a törvényben meghatározott fogyatékkal élő gyermekek számára nappali ellátást nyújtó intézményekben elhelyezett gyermekek is ingyenesen étkezhetnek.

Kedvezményesen étkezhetnek

50 %-os normatív étkezési támogatásban részesülhetnek azok a gyermekek, akik az iskolák 7-13. osztályaiban tanulnak, és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek; illetve a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben nem részesülő fogyatékkal élő gyermekek, tartósan beteg tanulók, továbbá a három, vagy a háromnál több gyermeket nevelő családok gyermekei.

A normatív kedvezményt mindaddig biztosítani kell a gyermekek számára, amíg nappali rendszerű oktatásban vesznek részt. A szülőknek a normatív támogatásra való jogosultságot igazolniuk kell a megfelelő dokumentumokkal. A következők jöhetnek szóba az igazolásnál: rehabilitációs bizottsági szakvélemény, szakorvosi vélemény, családi pótlék igazoló lap, fizetési bizonylat vagy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre valójogosultságról szóló igazolás.
Azok a szülők, akik nem jogosultak támogatás igénybevételére az étkezés teljes díját kell, hogy befizessék, amennyiben az iskolában kívánják megoldani a gyermekek étkeztetését. Az ingyenes iskolai étkezés igényléssel vehető igénybe. Ezzel kapcsolatban az igénylés módjáról (igénylő lap) és a vonatkozó határidőkről további tájékoztatást az adott oktatási intézmény illetékeseitől lehet kérni.

Forrás: Internet

Hozzászólások lezárva.