Ezzel a latin eredetű szóval biztatták egymást a – sokszor elcsigázott, menetelésbe belefásult – régi zarándokok, és ezek az események nyújtanak napjainkban remek alkalmat a hétköznapok taposómalmába belefáradt hívők biztatására és feltöltődésére. Dr. Lengyel Gyula erdőtelki plébános beszélt a Hevesi Hírportálnak a Cursillo csoportok eredetéről, és a hamarosan Hevesen és a Hanyi kápolnánál megrendezésre kerülő ultreya alkalmakról.
Az elsőt július 30-án 9 órakor, a 31-es út mentén található, közel 300 éves Hanyi kápolnánál tartják, mely Dormánd és Tenk között helyezkedik el. Augusztus 13-án pedig Hevesen szerveznek meg egy ultreyát, mely délelőtt 10 órakor veszi kezdetét és a különlegessége abban rejlik, hogy Székely János püspök atya, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke lesz a szentmise főcelebránsa.
„Spanyolországban, a II. világháború végén egy püspökben és néhány világi Krisztus-hívőben vetődött fel először az a gondolat, hogy a katolikus egyházon belül a lelki életet meg kellene újítani. A püspök minden héten meghívott néhány kívülálló – tehát laikus -, de templomba járó hívőt, hogy eltöltsenek együtt pár napot, és újraértelmezzék a katolikus keresztény vallást, magát a Krisztus-követést, és így alakult ki egy kis kurzus. A „cursillo” – kurzus – egy rövid időtartamú együttlétet jelent, amely végeredményben három bent töltött napot jelent: csütörtök délutántól, vasárnap délelőttig. Ez a mozgalom nagyon szépen bontakozott, nemcsak Spanyolországban, hanem Európában, sőt elsősorban Dél-Amerikában; Chile-től kezdve Brazílián és Venezuelán keresztül. Magyarországra az 1990-es évek legelején, az osztrák cursillo csoport segítségével került. Az első cursillót osztrák munkatársak tartották szinkrontolmácsok segítségével a Dunántúlon. Azóta már az egri főegyházmegyétől kezdve a szombathelyivel bezárólag szinte minden egyházmegyében igen elterjedt ez a mozgalom. Ennek keretében igyekszünk regionálisan területileg is tartani összejöveteleket.
A cursillo, a negyedik nap kezdetével ér véget, amely már visszahelyez a világba, a családba, a munkahelyre, egyházközségbe, és ott kell megélni a Krisztussal való közösséget, és a Szentlélekben való egységet. Ennek az örök negyedik napnak vannak olyan rövid ünnepei, amikor a cursillisták találkoznak és elmondják örömteli, vagy problémás élményeiket. Ezeket az összejöveteleket nevezzük „ultreya”-nak, ami szintén spanyol eredetű szó.
A cursillonak van egy köszöntése is: a „De Colores”, amely arra utal, hogy maga az életünk egy nagyon színes paletta. Én úgy szoktam mondani; az életünk olyan, mint egy nagyon szép perzsaszőnyeg, csak mi sokszor nem látjuk az igazi oldalát, hanem csak a fonákját, és az Úr Jézus úgy alakítja mindegyikünk életét, hogy ha együttműködünk vele, akkor végül minden esemény harmonikus egységbe kerül, és az összkép is nagyon békés, és lelkileg gazdagító lesz. Ennek a jegyében lesz most a környékünkön két ilyen ultreya. Az első július 30-án, a 31-es út mentén található, közel 300 éves Hanyi kápolnánál lesz, mely Dormánd és Tenk között helyezkedik el. Ott a cursillós összejövetelünk délelőtt 9 órakor kezdődik, majd 11 órakor ünnepi szentmisével és ünnepi agapéval folytatódik, ahol az egyes csoportok beszámolnak az élményeikről. Néhány héttel később, augusztus 13-án Hevesen az ottani egyházközség szervezett meg egy ultreyát. Ez délelőtt 10 órakor kezdődik ünnepi szentmisével, és az lesz a különlegessége, hogy Székely János püspök atya, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke – aki egyébként a cursillo országos koordinátora – lesz a vendége és a szentmise főcelebránsa. Erre az alkalomra is mindazokat szeretettel várják a hevesi cursillósok – a már cursillót végzett testvéreken kívül -, akik úgy érzik, hogy Krisztus-hívő életüket egy kicsit meg kéne újítani, mert talán ott kapnak olyan impulzusokat, élményeket, ami továbblendíti őket a Krisztus- közelség megélésében.”
Fotó: Hevesi Hírportál