2024. November 27. Virgil napja

Hogyan tegyük veszélytelenné a nyarat gyermekeink számára

0

Az év legmelegebb hónapjaiban többet kirándulunk, és sokan akkorra időzítenek egy hosszabb pihenési időszakot, belföldi nyaralással, vagy külföldre történő utazással. A gyermekek több időt töltenek a szabadban, és nagyobb elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket.

Az alábbiakban pár megszívlelendő tanáccsal segítünk abban, hogy a nyár veszélytelenül teljen el:

1. Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor nyaktörés is bekövetkezhet.

2. Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyermekekkel utaznak. Online kutatásokból kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés, vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3. Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet, vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4. Nyáron sokan olyanok is kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek megfelelő rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

5. A szabadtéri programok, kirándulások, túrák során sajnos komolyabb balesetek, például kéz- és lábtörések is előfordulhatnak. Különösen a magasból történő esések veszélyesek. Ezért figyeljünk arra, nehogy veszélyes terepre tévedjenek a gyerekek, és például fára mászáskor vagy sziklamászáskor csak felügyelettel próbálgassák képességeiket.

6. Sportolásnál alapvetően fontos a megfelelő védőfelszerelés használata: például sisak, könyökvédő, térdvédő, hogy elkerüljük a nagyobb sérülés veszélyét.

7. Vízparton még akkor is legyünk nagyon körültekintőek, ha a gyerekek már tudnak úszni. Soha ne hagyjuk őket felügyelet nélkül! A legkisebbek számára biztosítsunk a méretüknek megfelelő úszógumit, karúszót, de még ezekkel a felszerelésekkel se engedjük őket egyedül a vízbe! Vízibiciklizés, evezés vagy vitorlázás közben a kisgyerekek mindig viseljenek mentőmellényt, mert e nélkül a mély vízben egy pillanat alatt elsüllyednek, ha véletlenül beleesnek a vízbe. Azt se engedjük, hogy felhevült testtel ugorjanak a vízbe, mert ez szívritmuszavart vagy keringésleállást okozhat.

8. A napsugárzás káros hatásaitól is óvnunk kell a gyerekeket, akik könnyen leéghetnek, napszúrást kaphatnak. Mindig gondoskodjunk megfelelő ruházatról, sapkáról, kendőről és a bőrüknek megfelelő napvédő krémről. A déli órákban pedig lehetőleg tartsuk árnyékban a gyerekeket. Csecsemőket sohase tegyünk ki direkt napfényre, mert az ő esetükben a napszúrás nagyon komoly következményekkel járhat. Utazáskor árnyékoljuk le az autó ablakát és álló gépjárműben még lehúzott ablaknál se hagyjunk benn gyereket!

9. Nyaraláskor és táborozáskor gyakoriak a fertőzéses ételmérgezéses megbetegedések. A melegben hamarabb megromlanak az alapanyagok és az ételek, ezért szigorúan be kell tartani az egészségügyi és higiéniai előírásokat. Ahol lehetséges, ügyeljünk arra, hogy ellenőrzött körülmények között étkezzenek a gyerekek.

10. Szünidőben a gyerekek otthon is több időt töltenek, ne felejtsük, hogy itt is leselkedhetnek rájuk veszélyek. A legfőbb otthoni veszélyforrások közé tartoznak a vegyszerek, a tűzhelyek, éles konyhai eszközök, a kerti gépek, medence. Ha a gyerekek például rokonoknál töltenek valamennyi időt a nyáron, ügyeljünk arra, hogy az ottani háztartás is biztonságos legyen a számukra.

Ha mégis baleset történik, legalább a sérülés miatt felmerült kiadások csökkenthetők, ha rendelkezünk baleset biztosítási fedezettel, mely térítést nyújt baleseti műtét, kórházi tartózkodás, sőt akár már csonttörés vagy csontrepedés esetén is.

Forrás és fotó: internet

Hozzászólások lezárva.