2024. November 27. Virgil napja

Csíp, harap, szúr, éget – nyári “veszedelmek”

0

A nyaralás, a kikapcsolódás és a szórakozás mellett veszélyekkel is járhat, akkor is, ha nem külföldön, tengerpart mellett, vagy egzotikus tájakon pihenünk. Ezért nem árt felkészülni még időben. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló veszélyforrásokat!

Mérgező növények: mérges szömörce, mérgező tölgy és mások
Ezeknek a növényeknek a leveleiben bőrirritáló vegyületek találhatóak. Ha ilyennel érintkezik a bőrünk, akkor először pirosságot, enyhe duzzadást tapasztalhatunk, majd egyre jobban viszketni kezd az érintett terület. A kiütések csak órákkal vagy napokkal később jelennek meg, melyek eltarthatnak 2-3 hétig is. Enyhe reakció esetében a viszketés kezelésére különféle gyógyszeres krémek elegendőek, komolyabb baj esetében szteroidos és antibiotikumos kezelés is szükséges lehet.

Szúnyogok: vérszívó ellenségeink
Nem csak zavaróak, de még a vérünket is szívják, aminek több rossz következménye is lehet. A csípés helyén egy vöröses duzzanat marad vissza, ami iszonyatosan tud viszketni; ezt a szúnyog nyálában található véralvadásgátló anyag okozza. Ha elkaparják a csípés helyét, az fertőzést okozhat.

Hogy megvédjük magunkat a szúnyogoktól, öltözzünk megfelelően, ha lehetséges. Használjunk különféle szúnyogriasztó spray-t és krémet, az ajtóra, ablakra tegyünk szúnyoghálót, valamint szüntessük meg a környezetünkben található pangó vízforrásokat, mert a lárvák ezekben fejlődnek (vagy tartsuk magunkat távol a nagyobb állóvizektől).

Kullancsok: komoly fertőzéseket okozhatnak
Kirándulások alkalmával, de akár otthon, a kertben is találkozhatunk ezekkel a parányi pókszabású, vérszívó parazitákkal. A növények levelein, az aljnövényzetben rejtőzködve várják, hogy egy élőlény arra járjon. Az áldozatukat a hő, CO2, és tejsav kipárolgás révén találják meg. Könnyen belekapaszkodnak a ruhába, majd a bőrbe. Nem feltétlenül fertőzött minden egyes kullancs, de ma már sok közülük az, ezért nem árt óvatosnak lenni. Viszont némely példányai veszélyes kórokozókat terjeszthetnek. Az okozott betegségek pedig különfélék lehetnek: Lyme-kór, agyvelőgyulladás, és sok más, mindig az adott területtől függően változó, hogy milyen kórokozókat hurcol a bélrendszerében a kullancs. A fertőzéseken túl, a csípés kiválthat allergiás bőrreakciót is, ezért a megelőzés mellett fontos a szakszerű kullancseltávolítás is, ha már befészkelte magát a bőrbe.

Kirándulások közben és a végén is fontos az alapos átvizsgálás, főleg a lágy bőrtájékokon, ahová előszeretettel fúrja be magát. Kérjünk meg egy családtagot, vagy barátot, hogy segítsen. Érdemes jól megválasztani a ruházatot, valamint kullancsriasztó szereket alkalmazni, ha a szabadba készülünk.

Méhek, darazsak: allergiás reakciót is okozhat a csípésük
Nemcsak finom mézet készítenek, hanem olykor veszélyesek is tudnak lenni ezek a csíkos, zümmögő jószágok. A legtöbb méh- vagy darázscsípés némi fájdalommal jár, és legtöbbször magától, vagy néhány napos vizes borogatástól elmúlik. Azonban akik allergiásak a rovarcsípésre, azok számára kész rémálom lehet a velük való találkozás. A szúrást követő reakciók széles skálán mozoghatnak: az enyhe fájdalomtól és duzzanattól a kiütéseken át, a komolyabb száj- és torokduzzanatig, ami a légzést nehezíti meg, így potenciálisan életveszélyt jelent.

Szúrást követően a legfontosabb, hogy eltávolítsuk a bőrben maradt fullánkot, ami a méregmiriggyel együtt kiszakad az állatból (az ugyan elpusztul, de a méregmirigy folyamatosan pumpálja a mérget a szerencsétlenül járt áldozatba), majd borogassuk a helyét, feküdjünk le, esetleg igyunk kalcium pezsgőtablettát. Súlyos esetben orvosi segítségre is szükség lehet.

Tűz okozta égési sérülések
Tábortűz vagy tűzijáték, némi elővigyázatlanság és kész a baj. A kisebb égéseket otthon is el lehet látni, 5-10 percig folyó hideg víz alá tartani az égett testrészt, utána pedig jegelni, majd elég a hideg vizes borogatás. A súlyosabb égési sérülésekkel azonnal orvoshoz kell fordulni.

Hő okozta bőrkiütések
Leginkább gyerekeknél fordul elő, nagy melegben és magas páratartalom mellett, rózsaszínes kiütések formájában. Rendszerint a ruhával takart testrészen jelenik meg, főleg, ha túl volt öltöztetve a gyerek. Általában magától is elmúlik (hideg vizes fürdő, nem szabad krémezni).

Napégés
A túl sok, vagy déli órákban történő napozás során könnyen leéghetünk, ezért sem ajánlatos 11-15-óra között fedetlenül a tűző napon tartózkodni. Napozás után pár órával már megjelennek a tünetek: vörös, érzékeny, fájdalmas bőr, rosszullét, hidegrázás, a bőr idővel felhólyagosodik és lehámlik, a regeneráció hetekig is eltarthat.

Kezelése hidratáló krémekkel, fájdalomcsillapítókkal, hideg vizes borogatással, célzott készítményekkel (pl. napégés kezelésére alkalmas spray) lehetséges. Súlyosabb leégés esetén célszerű orvoshoz fordulni. A másik káros hatás a napból jövő UV sugarak rákkeltő hatása. A bőrrák sajnos egyre gyakoribb betegség, főleg a felelőtlenül napozók járnak pórul; a káros hatás akár évekkel később is kialakulhat. Kétféle típusa van: melanoma és karcinóma. Ha bármilyen elváltozást észlelünk a bőrünkön, vagy valamelyik anyajegy furcsán megváltozik, minél hamarabb forduljunk bőrgyógyászhoz!

Forrás és kép: internet

Hozzászólások lezárva.