2024. November 27. Virgil napja

Alakul a kisgyermekek új bölcsődei ellátása

0

Négy év alatt százmilliárd forintos támogatást biztosítanak a férőhelyek bővítésére.

Az újjászülető, négy ellátási formát biztosító bölcsődei rendszer hosszú távon is megfelelő működése érdekében a kormány mintegy százmilliárd forintos támogatást biztosít az elkövetkező négy évben, ami az óvodák mellett a bölcsődei férőhelyek bővítését és korszerűsítését is fedezi. 2010 és 2015 között a bölcsődei és családi napközi férőhelyek száma már 37 ezerről 49 ezerre bővült, amivel 17 százalékra emelkedett az intézmények befogadóképessége – tudatta a Magyar Idők közéleti portál.

Az eddiginél sokkal rugalmasabb és differenciáltabb ellátást nyújt a január­ban induló új, a kisgyermekek napközbeni felügyeletét biztosító rendszer. A klasszikus bölcsődei ellátás biztosítása mellett ugyanis megalakulnak a mini-, a családi, valamint a munkahelyi bölcsődék, amelyek mindegyike egymástól eltérő, de a jelenlegi intézményekhez képest egyszerűbb személyi és tárgyi feltételekkel működtethető. Ezzel olyan intézmény- és szolgáltatási formák jönnek létre, amelyek igazodnak a kisgyermekes családok elvárásaihoz, igényeihez és hosszú távon működőképesek, fenntarthatók.

Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a 10 ezer főnél kisebb lakosságszámú településeken is kötelező lesz a kisgyermekek ellátásának a biztosítása, amennyiben a 3 éven aluli gyermekek száma meghaladja a 40 főt, vagy legalább öt kisgyermek ellátására igény jelentkezik.

Az, hogy milyen intézményi-szolgáltatási formában valósul meg az ellátás, a helyi feltételektől, igényektől, illetve a fenntartótól függ. A minibölcsőde elsősorban a kisebb településeken jelenthet alternatívát; munkahelyi bölcsődéket várhatóan a nagyobb foglalkoztatók hozhatnak létre a dolgo­zóik munkaidő alatti gyermekelhelyezési igényei­nek megoldására; a legkevésbé kötött feltételekkel bíró családi bölcsődék pedig a fenntartó saját otthonában is létrehozhatók; utóbbiak egyúttal a megszűnő családi napközik helyét is átveszik január­tól.

Ugyanakkor jelentős könnyebbség, hogy a fenntartók a bölcsődei ellátást nyújtó intézmények, szolgáltatások bármely formáját biztosíthatják akár önállóan, akár társulásban vagy ellátási szerződés útján is. Az önkormányzatok mindehhez 2018. december 31-ig kapnak felkészülési időt. Valamennyi új ellátási forma működtetéséhez igénybe lehet venni költségvetési támogatást, amelynek mértéke részben a fenntartói formától is függ; a nonprofit szervezetek magasabb, a forprofit működtetők alacsonyabb mértékű finanszírozásra lesznek jogosultak.
A megfelelő működés érdekében a kormány 2020-ig összesen százmil­liárd forintot biztosít a további bölcsődei és óvodai férőhelyek létrehozására, illetve korszerűsítésére.

Nem ez a kormány első olyan lépése, amellyel a kisgyermeket nevelő családok terhein tud könnyíteni. Az elmúlt öt évben a kabinet mindvégig kiemelten kezelte a gyermekek napközbeni ellátási férőhelyeinek fejlesztését, bővítését, különös tekintettel a 3 éven aluli gyermekek ellátását biztosító férőhelyek számának növelésére.

2010 és 2015 között a bölcsődei és családi napközis férőhelyek száma 37 ezerről 49 ezerre bővült – mind hazai, mind uniós forrásokból –, ami csaknem egyharmados kapacitásnövekedést jelent. 2015 év végéig 7 régióban (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Közép-Magyarország, Nyugat-Dunántúl) 228 szervezet mintegy 28 milliárd forintból majdnem hatezer új bölcsődei férőhelyet hozott létre és csaknem 4900 meglévő férőhelyet korszerűsített a Regionális operatív program keretében. A 3 év alatti kisgyermekeknek jelenleg 17 százalékát tudja befogadni az intézményrendszer, ami komoly előrelépés az öt évvel ezelőtti 12 százalékhoz képest.

A bölcsődei ellátásra idén várha­tóan már 14,4 milliárd forintot fordít az állam, ami a hat évvel ezelőtti költségvetési forrásnál 30 százalékkal több. Az új rendszer tehát egyrészt a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítására törekszik, másrészt a szerkezeti átalakítás mellett tovább növeli a bölcsődei ellátás férőhelyeinek a számát, a jelenlegi csaknem 50 ezerről 60 ezerre.

Forrás: magyaridok.hu

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.