Elérkezett a nyár, a jól megérdemelt pihenés, nyaralás ideje. Nyáron mindenki igyekszik minél több időt strandolással tölteni. Az alábbiakban megtudhatják, hogy melyek az alapvető szabályok strandolás alkalmával.
- Csak kijelölt helyen szabad fürdeni! A fürdést tiltó tábla jelzését ne hagyják figyelmen kívül, mert az életükkel fizethetnek érte!
- Felhevült testtel soha ne ugorjanak a vízbe! Teli gyomorral ne fürödjenek!
- A viharjelző sárga, villogó fénnyel figyelmeztet a veszély közeledtére. fokú viharjelzés esetén (percenként 45-ször felvillanó fényjelzés) a parttól 500 méternél nagyobb távolságra fürödni tilos! II. fokú viharjelzésnél (percenként 90-szer felvillanó fényjelzés) tilos a fürdés, a vízben tartózkodás!
- Figyelni kell a strand területét jelző bójákra, mert az azon túli fürdőzés veszélyes lehet!
- Aki nem tud úszni, ne használjon gumimatracot, mert véletlenül is lefordulhat a matracról és a mély vízben találhatja magát!
A nyári hőség fokozottan megviseli szervezetünket.
- Az első és legfontosabb dolog: a FOLYADÉKPÓTLÁS! A legmegfelelőbb a hideg ásványvíz, lehetőleg naponta 3-4 liter elfogyasztására törekedjenek, de egyszerre ne igyanak sokat! Az idős emberek, és a gyermekek fokozottan ki vannak téve a kiszáradás veszélyének, figyeljenek rokonaikra, ismerőseikre!
- Az UV-sugárzás00 és 15.00 óra között extrém magas lehet, védekezés nélkül ne tartózkodjanak huzamos ideig a szabadban! Fényvédő krémekkel mindig kenjék be magukat! Célszerű szellős ruhát viselni, de lehetőleg olyat, ami takar is, hogy ne érje bőrüket sok helyen közvetlen napsugárzás!
A nyári szezonban előfordulhat az is, hogy napszúrás tüneteit észlelik magukon. Napszúrás akkor jelentkezhet, ha sokáig fedetlen fővel tartózkodnak a szabadban, tűző napon.
A rosszullét erős fejfájással és hányingerrel jár. A megelőzés érdekében a déli órákban ne tartózkodjanak napon, fejüket minden esetben védjék sapkával vagy kalappal, valamint ajánlott a hőségben időnként hűvös vízzel felfrissíteni felforrósodott fejüket, arcukat. Ha észlelik a tüneteket, fájdalomcsillapító szedése ajánlott, illetve jót tesz, ha hűvös helyen, sötétben pihennek. Ha azonban a tünetek nem szűnnek meg, forduljanak orvoshoz.
Jó pihenést, kellemes nyaralást kívánunk!
Forrás: Heves Megyei Rendőr-főkapitányság