2024. November 27. Virgil napja

Sveiczer Sándor: az újjászületett zongora évtizedekig szolgálja a hevesi közönséget

0

Nem létezhet színpad koncertzongora nélkül. Ezért is döntöttünk úgy, hogy forrást különítünk el városunk közel fél évszázados múlttal rendelkező versenyzongorájának teljes megújulására.

Hosszú utat bejárva, eredetei állapotában érkezett haza az értékes hangszer. Heves Önkormányzata közel 3 millió forintot fordított a felújításra – tájékoztatta szerkesztőségünket Sveiczer Sándor polgármester a zongora avatása alkalmából tartott rendezvényt követően. 

A városvezető kiemelte: „nem azt kell nézni ebben az esetben, hogy mennyit költöttünk a rekonstrukcióra, ez másodlagos kérdés. Őszintén örülünk annak, hogy a koncertzongora évtizedekig szolgálja majd a jövőben a helyi kultúrát, kulturálódást, a hevesi Zeneiskolát, tehetséges gyermekeinket és természetesen a közönséget. A megújult hangszer által, akár országos szintű koncerteket is tarthatunk majd Hevesen – tette hozzá.

– A zongora premierjét, ünnepélyes átadását egy feledhetetlen kulturális programmal ünnepeltük. Egyed Ferencz zeneszerző – akinek nagy szerepe volt abban, hogy a felújítás megtörtént – adott koncertet a Művelődési Központ színpadán.
Erre az alkalomra írt zeneművét a Keresztelő Szent János Kórus előadásában hallhattuk, majd világhírű melódiák csendültek fel a látványában és hangzásában is lenyűgöző zongorán Egyed Ferencz közreműködésével – tudtuk meg Heves polgármesterétől.

Egyed Ferencz, Németországban élő, de hevesi gyökerekkel rendelkező zeneszerző és karnagy kezdeményezésére került felújításra városunk fél évszázados múlttal rendelkező versenyzongorája, melynek gondolata évekkel ezelőtt, a Belvárosi Templomban lévő orgona megvásárlása után merült fel.

Az egykor fénykorát élő hangszer megújításának szándéka tavaly októberben a zongora elszállításával realizálódott, hogy hosszú hónapok és rengeteg szakember munkájának eredményeként – régi pompáját visszanyerve – újból az őt megillető helyen álljon. Az évek alatt teljesen tönkrement instrumentum először a Bechstein Gyár csehországi leányvállalatához került, ahol tüzetes átvizsgálás után kijelentették; a rendelkezésre álló keretből ők nem tudják felújítani. A németországi gyárban még több pénzbe került volna a renoválás, de Egyed Ferencz közbenjárásával és Matthias Klinzing segítségével sikerült mégis megoldani, hogy közel 3 millió forint felhasználásával – ami kevesebb, mint az átvizsgálás után megállapított összeg kétharmada –, olyan versenyzongorája legyen a városnak, ami jelen állapotában többet ér, mint újonnan.

Több szakember közreműködésére volt szükség a felújításhoz. A hangszer teljesen szét lett szedve, tulajdonképpen csak a faváz maradt, amit lecsiszoltak, hogy aztán újból ráépítsenek minden egyes alkotóelemet, így a zongora lelkét adó rezonánslapot is, mely a hang erejét és szépségét biztosítja. A teljesen új külsőt kapott, gyönyörű hangszer fedele zárható, és ha vigyáznak rá, nemcsak a következő, hanem az azt követő generációt is túlélheti – számolt be Egyed Ferencz a több évtizeddel ezelőtt készült hangszer viszontagságos újjászületéséről.

Az orgona körüli bonyodalmak után minden tisztelet megilleti a jelenlegi városvezetést, hogy szívügyének tekintette a zongora felújításának kérdését, és biztosította az ehhez szükséges anyagi fedezetet, hiszen Heves ezzel egy nagyon értékes és szép hangszer büszke tulajdonosa lehet még hosszú évekig – zárta a beszélgetést a zeneszerző.

És hogy kicsoda az az ember, akinek köszönhetően orgonája és felújított versenyzongorája is lehet városunknak?

Egyed Ferencz életútja, bár évek óta Németországban él, sok szállal kötődik Heveshez. Az 1940-ben született kisfiú gyermekkorát itt töltötte, noha nemcsak kellemes emlékeket őriz abból az időszakból. Már egészen korán szembesülnie kellett a kilakoltatással, azzal, hogy mindenüket elvették, amikor az ismerősök jóindulatán múlott, hogy valahol meghúzhatták magukat.

Zenei indíttatásához egy légúti betegség járult, tüdőgyulladás és TBC, amikor az orvos gyógymódként magaslati levegőt írt elő. Hosszabb időre kényszerült Mátraházára, ahol egész napot a szabadban kellett töltenie és tartózkodni a megerőltető mozgástól. A szülei erre meglepték egy gombos, majd egy kis tangóharmonikával, amin nagyon korán megtanult játszani. Következő hangszere egy hegedű volt, míg a zongorával a Miskolci Zeneművészeti Konzervatóriumban „találkozott”. Az ottani felvételin tudta meg azt is, hogy abszolút hallása van. 1966-ban karvezetés és zeneszerző szakon végzett.

Volt pedagógus, tartott szerzői esteket, közreműködött irodalmi-művészeti esteken, folklór együttesek műsorában.

Az 1970-es évektől a Nemzetközi Koncert Iroda biztatására európai koncertsorozatra indult, mint szólista, de több éven keresztül saját zenekarral járt Dániába, Norvégiába és Németországba, később ott telepedett le. Feleségével azóta többször járt Hevesen, évekkel ezelőtt az ő koncertjével kezdődött meg a gyűjtés az orgonára. „Szeresd szülőhazád” c. kórusművét városunknak írta, és igényes zenéjével, fellépéseivel minden alkalommal megörvendezteti közönségét.

A hosszú utat bejárt, és újjászületett versenyzongora tiszteletére is egyedülálló repertoárral készült. Az esti előadás voltaképpen egy zenei barangolásra hívta a közönséget, melyen a magyar népdalok mellett, orosz, olasz és francia zenedarabok improvizatív feldolgozásával is kedveskedett a zeneszerző értő hallgatóságának.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

 

Hozzászólások lezárva.