Harmadik alkalommal köszöntötte Heves a kikeletet Tepertősütő Fesztivállal és a hozzá kapcsolódó Pálinkamustrával, ami először négy évvel ezelőtt került megrendezésre Heves város Marcijának és a Művelődési Központ munkatársainak jóvoltából.
Szerencsére, az időjárás is kegyes volt a versenyre benevezett csapatokhoz és a látogatókhoz, csupán a szélre lehetett volna panasz, az viszont most kifejezetten jól jött, hiszen messzire vitte a sülő tepertő és egyéb finomságok illatát.
A nap kezdetén Sveiczer Sándor Heves polgármestere köszöntötte a tepertősütésre benevezett 25 csapatot, akik Hevesről, Tarnaméráról, Nagyfügedről és Hevesvezekényről érkeztek, hogy megmérkőzzenek a Tepertő-díjért. A kellemes időtöltés reményében – egy kivételével – az összes baráti és munkahelyi közösség megjelent, és miközben a hatalmas üstökben sült a zsír, egyéb ízletes falatokkal is kedveskedtek az arra járóknak.
Odabent Lassú Imre iparművész kerámiáiban gyönyörködhettek, vagy sajtot és illatos kürtős kalácsot kóstolhattak az érdeklődők. A gyerekekkel padig a Harmónia Családi Napközi pedagógusai hajtogattak origami tulipánt, nyuszit és pillangót.
Sveiczer Sándor polgármesterrel a rendezvény délelőttjén beszélgettünk. A település első embere elégedett volt a tapasztalatokkal, és elmondta, hogy bizonyára a kellemes időjárás is hozzájárult a rendezvény sikeréhez, amelyre több százan látogattak ki. Akadt olyan vendég, aki távolabbról érkezett, de a környező települések lakosai is tiszteletüket tették.
A polgármester szerint ilyenkor kiváló alkalom adódik arra, hogy az emberek találkozzanak, jól érezzék magukat és együtt töltsenek egy felejthetetlen napot.
Ez motiválja a szervezőket az új ötletek megvalósításában, a hosszú hetekig tartó szervező munkában, hogy ezzel a hagyományőrző rendezvénnyel is támogassuk városunk kulturális életének színesítését és ezáltal térségünk fejlesztését. A verseny legfőbb célja, hogy hangsúlyozzuk a tradíciók fontosságát, hogy bemutassuk, hogyan készítették őseink, és készítjük mi is egyik kedvenc ételünket.
A városvezető gratulált a szervezőknek, kiemelten a főszervezőnek, Heves város „Marcijának” a színvonalas rendezvényhez, amely – mint fogalmazott – gasztronómiai hagyományaink ápolásával, a magyarság élni akarásának egyik ékes bizonyítéka.
A fesztivál délelőttje játékos vetélkedőkkel ért véget, míg a délutáni programokra a Hevesi Fúvós Együttes térzenéje invitált. A mazsorettek először viselték fellépésükkor azt a Heves színeiben pompázó ruhát, melyben ezután a szponzoroknak köszönhetően öregbítik városunk hírnevét.
A lányok fellépésének szünetében került sor a tepertő-díjak átadására, aminek értékeléséből Rusvainé Morvai Margit, Tóth Gyula és Szedlák György vette ki a részét, és melynek az idén a következőképpen alakult az eredménye:
- helyezett: Kiss Károly és csapata
- helyezett: Jobbik, Heves
- helyezett: Holló Richárd és csapata
- helyezett: Waldorf Óvoda
A pálinkamustrában és az értékelésben a Bükki Pálinka Lovagrend tagjai vettek részt, akiknek célja a kulturált pálinkafogyasztás népszerűsítése, a pálinka előállításával, fogyasztásával kapcsolatos hagyományok ápolása és megismertetése a következő nemzedékkel. Orosz János, a pálinkarend elnöke, nagymester és egyben a zsűri elnöke elmondta, hogy pontozás alapján értékelték a benevezett italokat, melyekből a főzsűribe bekerültek kifejezetten finomak voltak, olyanok, melyek bárhol, bármilyen eseményen megállnák a helyüket. Hozzátette: A pálinka a legnemesebb ital, mert gyümölcsből készült. 43 párlat, illetve pálinka kapott oklevelet, bronz, ezüst, arany, illetve nagy arany minősítést. Egy itóka készítője pedig Az év pálinkája” cím birtokosa lett.
Nagy arany minősítést kapott: Makó Nándor cigánymeggy pálinkája, Mészáros Géza gönczi barack, valamint Ollári Csaba gyöngyösi termelő alma pálinkája.
“Az év pálinkája” elismerést ezúttal Bathó Károly jánoshidai nevező érdemelte ki, muskotályos ottonel pálinkájával.
A színpad ezt követően továbbra is a mazsoretteké, majd a Skydance SE táncosaié lett. A fesztivált az ABBA Sisters fergeteges hangulatú koncertje zárta, amin a közönség nemcsak táncolt, de együtt is énekelt a trió hölgytagjaival.
Janosek Antal, Heves „Marcija” és a fesztivál főszervezője elmondta, hogy az eltelt évek hasonló rendezvényei megmutatták, hogy van igény az ilyen jellegű, “tavaszhívogató” programokra, ahol kulináris élvezetekben, jó hangulatú vetélkedőkben és kulturális csemegékben is része lehet azoknak, akik megtisztelik jelenlétükkel az eseményt.
A díjak minden évben „Marci” találékonyságát és ötleteit tükrözik, az idén is saját tervezésű plakettjével ismerték el a csapatok teljesítményét. A kivitelezéshez Tóth Gyula és Mészáros László az alapot, Lassú Imre a kerámiát, Balogh Gyula a vörösréz lemezeket biztosította. Kiss Károly esztergálással, Tóth Mariann pedig gravírozással segített abban, hogy az elképzelés kézzel foghatóvá váljon. Ezenkívül köszönet illet minden szponzort, köztük a Fervillt, Kálmánné Forgács Annát, a Kovács Pékséget, valamint a Hajdú Hús Zrt.-t, akik ingyenesen biztosították a csapatok számára a szalonnát.
„Nagyon örülök annak, hogy egyre többen jelentkeznek, és hogy vannak évről-évre visszatérő társaságok. Számomra az a legnagyobb elismerés, amikor még szinte véget sem ér a fesztivál, de már a következőről érdeklődnek. Ez sikerélményt, és hihetetlen motivációt ad arra, hogy továbbra is újabb és újabb dolgokon törjem a fejem. És köszönöm a feleségemnek, aki partner mindebben, akivel egy húron pendülünk, és biztos, nyugodt családi háttért teremtve segít, hogy „Marciként” tehessek a városunkért”- osztotta meg velünk Janosek Antal gondolatait.
Fotók: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor