2024. November 27. Virgil napja

Kullancsmentes kellemes kirándulást!

0

Hamarosan itt lesz az idei első hosszú hétvégénk, és – mivel az előrejelzés szerint inkább napos, mint csapadékos időre számíthatunk – sokan terveznek kirándulást a szabadban. Az enyhe tél azonban kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek, így nem árt az elővigyázatosság, ha olyan helyre szeretnénk eljutni, amely fokozottan fertőzött.

Évről-évre korábban kezdődik a kullancsszezon, s ez az idei esztendőre is érvényes. Ha a megelőzés hívei vagyunk, akkor még ősszel, vagy télen érdemes a kullancs elleni védőoltást beadatni, hogy tavaszra – az osztálykirándulások és erdei táborozások idejére – kialakulhasson a védettség. Három-négy évente úgynevezett emlékeztető oltással biztosíthatjuk magunknak a nyugodtabb szabadtéri programokat.

Aki elmulasztotta a védőoltást, most is beszerezheti a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás leghatékonyabb megelőzési módjának számító, három oltásból álló aktív szérumot. Ha éppen nem kapható a patikákban, megrendelik, és napokon belül beszerzik. Nem árt, ha tudjuk, hogy az élősködő már 4 Celsius-fokon aktivizálódik. Az optimális hőmérséklet számukra a 20 Celsius-fok. A járványügyben járatos orvosok évek óta arra hívják fel a figyelmet, hogy fölösleges pánikot kelteni a kullancsok körül, mivel higgadtan, az eltávolítás szabályait ismerve, a legtöbb esetben otthon nyugodtan kiverhető a bőrből, a testből az aprócska vérszívó.

A népi módszerekkel pont az ellenkező hatást váltjuk ki!

A kullancs eltávolítására sok népi módszer él a köztudatban. Sajnos, minden hagyományos módszer (zsírral bekenés, kicsavarás) a kullancs fuldoklását, gyötrését célozza, aminek következtében a vérszívó kórokozó tartalmú nyálat köp áldozatába. Tehát a népi módszerek pont a megelőzendő fertőződést idézik elő! A kullancs szakszerű eltávolítása során a lárvákat és nimfákat injekciós tűvel kell kipöccinteni a bőrből. A kifejlett példányok veszélytelen kihúzására való az emberen, állaton is alkalmazható, egyszer használatos kullancs-eltávolító kanál. Az eszköz állatpatikákban, gyógyszertárakban kapható.

Fontos a kullancs mielőbbi eltávolítása, de a csípés után orvoshoz rohanni fölösleges. Amikor felfedezzük a vérszívót, mielőbb húzzuk ki. Nem baj, ha beszakad a feje, az úgyis ki fog lökődni. A lényeg az, hogy minél rövidebb időt töltsön a bőrünkbe fúródva, minél kevesebb ideje legyen fertőzni. A helyi bőrreakció enyhébb esetben magától elmúlik, nem kíván kezelést. Ritkán azonban allergiás reakció alakul ki, csalánkiütést okoz a kullancscsípés, ezt már érdemes szakorvosnak megmutatni, ahogy a Lyme-kórt jelző bőrtünet is mindenképpen beavatkozásra szorul.

Fertőzött területek és terjesztett kórok

A Magyar Kullancsszövetség adatai szerint Magyarország északi és nyugati része Európa kullancsokkal leginkább fertőzött területei közé tartozik. A vérszívók számos, emberre és állatra egyaránt veszélyes betegséget, egyebek között Lyme-kórt, agyvelő- és agyhártyagyulladást, és – az elsősorban kutyákat veszélyeztető – babéziózist terjeszthetnek. Míg egy évtizeddel ezelőtt a kullancsoknak csupán 17 százaléka hordozta a Lyme-kórt, addig ez az arányszám mára meghaladta az 50 százalékot. Évente 1500-2500 ilyen típusú megbetegedést regisztrálnak Magyarországon, az aktuális betegszám pedig mára megközelíti a 250 ezret.

A kullancsok többféle kórokozót is közvetíthetnek, ezek közül emberre a legnagyobb veszélyt az agyhártya- és agyvelőgyulladást okozó kullancs-enkefalitisz vírus jelenti, de a legtöbb megbetegedést a Lyme-kór baktériuma okozza. Utóbbi ellen nincs védőoltás.

Az utóbbi tíz évben tartósan magas a kullancsok által terjesztett bakteriális fertőzéssel, Lyme-kórral jelentkezők száma, évente több százan észlelik magukon a jellegzetes, kokárdaszerű bőrpírt. Ha felbukkan valamelyik testrészünkön a kullancs, mielőbb távolítsuk el! Ilyenkor az agyhártya-, agyvelőgyulladást megelőző védőoltás beadása már késő, a Lyme-kór pedig ilyenkor még nem okoz tüneteket. Ha néhány hét elteltével piros foltot fedezünk fel a bőrünkön bárhol, akkor először a háziorvoshoz kell fordulni. Ott eldöntik, szükség van-e szakorvosi beavatkozásra. Az antibiotikumos kezelést szakorvos javaslatára, egyértelműen diagnosztizált Lyme-kór esetén kezdik csak el.

És végül még egy pár jó tanács

  • Amikor a kullancsinvázió idején (április, május és augusztus, szeptember) a szabadban tartózkodunk, ügyeljünk a megfelelő ruházatra. A ruházat legyen zárt, de egyben szellős is. Mivel a kullancsok általában az aljnövényzetből lesnek áldozatukra, így nadrágunkat tűrjük a zokninkba. A kullancsok így könnyebben felfedezhetőek, kivált, ha világos zoknit és nadrágot viselünk. Amennyiben szandálban, papucsban, illetve nyitott lábbeliben sétálunk, ellenőrizzük bőrünket, hogy látunk-e rajta kullancsot. Szerencsésebb, ha olyan lábbelit viselünk, amely eleve zárt, ugyanakkor az időjárásnak megfelelően szellős.
  • Mivel a kullancsok előnyben részesítik vérszívás szempontjából a hajas fejbőrt, illetve a fülek környéki finom bőrt és a szemhéjak körüli bőrfelületet, mindenképpen viseljünk széles karimájú kalapot. Kisgyermekek esetén erre kiemelten ügyeljünk, a karimás kalapból a kullancs nem tud kimászni és nem talál olyan bőrfelületet, ahol a kapilláris erekből vért tudna szívni.
  • A védekezés másik módja, hogy ruházatunkat és a szabadon maradt bőrfelületet megfelelő riasztó szerekkel kezeljük.
  • Kertünk rendszeres karbantartásával is védekezhetünk a kullancsok ellen. Számoljuk fel a kertünkben található bozótos, aljnövényzetben dús területeket, rendszeresen nyírjuk a füvet. A táborozás és piknikezés sem javasolt kertünk bozótos területén. Ha mégis takarót terítünk le a gyepre, használjunk alatta nylon alapanyagú védőfóliát.
  • A közhiedelem úgy tartja, hogy B-vitaminok tartós fogyasztása csökkenti a kullancscsípés lehetőségét, ez azonban nem felel meg a valóságnak.
  • Vásárolhatunk kullancsriasztó készítményeket. Minden esetben tartsuk be a riasztószerek használati útmutatóját. A termékek használati útmutatóján nézzük meg, hogy hatóidejük meddig terjed, és ne felejtsük el újra bepermetezni magunkat a hatóidő letelte után.
  • Szabadban való tartózkodásunk után minden esetben kérjünk meg egy hozzátartozót vagy közeli ismerőst, hogy vizsgálja át bőrünk számunkra nem látható területeit. Az átvizsgálás terjedjen ki a nehezen látható testhajlatokra, hajas fejbőrre is.

Kullancstérkép itt található

Forrás: Internet

Hozzászólások lezárva.