2024. November 27. Virgil napja

Mit tegyünk a kóbor ebekkel?

0

Évente több jelzés érkezik a Hevesi Közös Önkormányzati Hivatalhoz a kóbor ebekkel kapcsolatban, melyek időnként meglehetősen nagy számban kószálnak a város utcáin. Mit lehet ilyenkor tenni? – kérdeztük Dr. Nagy Péter jegyzőt.

„Az önkormányzatok jogszabály által meghatározott kötelező feladata a települések belterületén a kóbor állatok befogása. Ezt a tevékenységet Heves városa külső vállalkozó bevonásával végzi, akivel a hivatal Stratégiai Irodájának munkatársa, Kajtár József úr tartja a kapcsolatot. Abban az esetben, ha kóbor állatokkal kapcsolatban szeretnének a lakosok bejelentést tenni, akkor őt kell keresni az (36) 546-128-as telefonszámon.”

– Mi történik a bejelentést követően?

„Az ügyintéző jelzése alapján az ebrendészeti feladatokat ellátó egyéni vállalkozó, Somogyi Krisztián úr intézkedik az állat befogásáról. A beültetett mikrochip segítségével megkeresi a tulajdonost, ha pedig nincs chip a kutyában, akkor a befogott állatot gazdátlanként kell kezelni. A Magyar Állatorvosi Kamara nyilvántartó rendszerében szereplő kóbor kutyát a tulajdonosa köteles visszavenni, valamint a befogásával és elhelyezésével kapcsolatos költségeket megtéríteni.

A kialakult gyakorlatunk szerint Somogyi Krisztián úr a kiemelten kezelt intézmények – Hevesi József Általános Iskola és Arany János Úti Óvoda – környékén havonta egy alkalommal végez befogást, de a gyermekek testi épségének és biztonságának megóvása érdekében igény szerint megy ki a helyszínre. Vannak olyan időszakok is, amikor fokozott figyelmet kell a város ezen területeire fordítani: beiratkozás, óvoda- és iskolakezdés időpontja, illetve az azt követő hetek.”

Somogyi Krisztián – aki egyébként az ország mindössze 8 ebrendészének egyike – szakhatósági engedélyek birtokában látja el feladatát Hevesen és a környező településeken. Tapasztalata szerint a helyben begyűjtött kutyák mintegy 80%-a nem csupán kóbor, de gazdátlan eb is, melyek a befogás után két hétig az önkormányzat, azt követően pedig az állam tulajdonába kerülnek. Az alábbiakban ő válaszolt a Hevesi Hírportál kérdéseire:

– Meddig maradnak a begyűjtött állatok a telepen?

„Ha 15 napon belül a kóbor állat tulajdonosa nem válik ismertté, akkor az állatvédelmi hatóság gondoskodik a tulajdonjog átruházásáról, illetve a végleges elhelyezésről. A Heves-Alatkán található ebrendészeti telep négy állatvédő szervezettel van kapcsolatban, köztük a Vidám Mancsok Állatvédő Egyesülettel és a Kutyaszív Állatmentő Közhasznú Alapítvánnyal, melyek segítenek az ide került keverék és fajtatiszta kutyusoknak gazdát találni.

2014. január 1-től egy kicsivel könnyebb a feladatunk, hiszen ekkortól kötelező a kutyák mikrochippel való ellátása, ami nélkül a kötelező oltásokat sem kaphatják meg. Így, ha olyan állat kóborol el, amelyikben van chip, a tulajdonos személye az adatbázisból kikereshető. Ebben, és minden olyan tevékenységben, mely egészségügyi szaktudást igényel, számíthatok a telep saját állatorvosa, Dr. Farkas László munkájára.”

– A terület fejlesztése jelenleg is folyamatban van.

„A mostani ebrendészeti telep hamarosan kibővül, és a kóbor kutyák mellett macskák, illetve haszonállatok – kecske, birka, ló, stb. – elhelyezésére is alkalmassá válik. Ez már alapítványi fenntartásban fog működni, és reményeim szerint a nyárra készen is lesz.”

Botka Tímeától pedig, aki három évvel ezelőtt a Vidám Mancsok Egyesület képviseletében ajánlotta fel segítségét, megtudhattuk, hogyan találnak a befogott kutyák új otthonra:

„A Vidám Mancsok Egyesület célja az volt, hogy a gazdátlan állatok szerető családokhoz kerüljenek. Először Egerben, ideiglenes befogadó otthonokban helyezzük el őket, ahol megtörténik a kötelező mikrochip beültetés, megkapják a szükséges oltásokat, átesnek a féregtelenítésen és meg is szépülnek. Egy ideje egymagam szervezem az örökbeadást. Minden kutyáról fényképet készítek, amit feltöltök az egyesület, illetve a saját facebook oldalamra, és így keresem a felelős tulajdonosokat, akik ivartalanítás után vihetik haza az új családtagokat. Emellett segítem a hevesi telep kis lakóit azzal is, hogy az adományként hozzám eljuttatott tápot, jutalomfalatokat, vagy játékokat ők kapják meg. Nagyon sok eb került már új otthonba Hevesről, vannak olyanok, akik a határon túl leltek menedékre.”

Az állatok érezni, szenvedni és örülni képes élőlények, tiszteletben tartásuk, jó közérzetük biztosítása minden ember erkölcsi kötelessége – ennek tudatában alkotta meg az Országgyűlés 1998. évi XXVIII. törvényét az állatok védelméről és kíméletéről.

Kérünk minden felelős állattartót, hogy legyen jó gazda, és csak akkor válasszon magának kedvencet, ha arra élete végéig tud vigyázni!

Hozzászólások lezárva.